Nedjelja, 22 Decembra, 2024

“Mir sa ženskim licem” – Azra Hasanbegović

 Foto: Sanja Vrzić

Aktivistica  za  prava  žena,  osnivačica  organizacije  „Žena  BiH”  i  Sigurne  kuće  za  žene  i  djecu  žrtve  porodičnog  nasilja  i  trgovine  ljudima  u  Mostaru.  Jedna  je  od  sedam  žena  iz  BiH  koje  su  2005.  godine  predložene  za  Nobelovu  nagradu  u  akciji  „Hiljadu  žena  za  Nobelovu nagradu za mir”.

Azrin društveni aktivizam počinje u ratu kada gubi stabilan posao šefice tehničke službe u komunalnom preduzeću u Mostaru i biva protjerana iz stana u kojem je živjela. Sedam mjeseci provela je u izbjeglištvu u Zagrebu. Vraća se u Mostar svjesna da samo radom i  pomaganjem  drugima  može  da  se  suprotstavi  strahotama  rata  koje  je  okružuju.  Počinje  organizirati  žene  s  ciljem  da  pruži  pomoć  svim  osobama  koje  su  proživjele  i  proživljavaju ratne strahote – prognanicima svih vrsta, ženama logorašicama i žrtvama ratnog  silovanja.  Tako  nastaje  “Žena  BiH”  kao  autonomna  ženska  organizacija  koja  je  otvorena  za  potrebe  svih  građanki  i  građana  s  području  čitavog  Mostara  bez  obzira  na  politički uspostavljene podjele. Projekti su se nizali, udruženje se transformiralo i raslo do Sigurne kuće. Kad je rat stao, Azra Hasanbegović je među ženama u BiH koje prelaze ratne i entitetske granice, obnavljaju stare i uspostavljaju nove veze u zajedničkoj želji da  se  život  oko  njih  normalizuje.  Putem  projekta  „Mali  ženski  razgovori”  uspostavlja  komunikaciju sa ženama Gacka i Nevesinja.

Radeći  na  platformi  poboljšanja  položaja  žena  u  poslijeratnom  društvu,  udruženje  se  povezuje  sa  ženskim  organizacijama  širom  BiH,  ali  i  regionalno.  Azrin  angažman  ne  prestaje  ulaskom  u  sedmu  deceniju  života.  Putem  raznih  mreža  Azra  se  sa  svojim  kolegicama  bori  za  prava  žena,  ali  se  njihova  borba  danas  proširila:  djeluju  na  polju  sprečavanja trgovine ljudima, suočavaju se s problemima migracije i zaštite prava djece.

„Nikada nemojte odustati od onoga što ste zacrtale i od svoga cilja. Ako ne uspijete jednom, pokušajte stotinu puta – ali ne odustajte i ne plašite se ničega. U svakoj situaciji postoji izlaz i mislim da ako se nešto silno želi to i bude… Ne činite drugima zlo. Ako neko dobro treba meni i mojim najbližim, treba i drugima…“

FRAGMENT PROŠLOSTI

„Ova mala ptičica je puna raznih kamenčića i cirkona. Ja volim stvarno lijepe stvari. Pred sami rat sam ptičicu i dvije narukvice od slonove kosti dobila od jedne moje komšinice, čiji je muž bio diplomata. Putovali su, živjeli su u nekim afričkim zemljama. Kako smo se družili u komšiluku, tako je ona meni pred sami rat poklonila ptičicu i narukvice. Ta ptičica je meni predstavljala oličenje slobode, bogatstva i ljepote. Kada sam protjerana iz stana, uspjela sam ptičicu ponijeti sa sobom i tako je još uvijek imam. Malo joj fali neka nožica, ali je tu.“

AH

Cijelu izložbu „Mir sa ženskim licem“ možete pogledati na ovom linku.

dwp-balkan.org

Povezane vijesti

Prošlost kao alat za političko produbljivanje podjela

Svjedoci smo da vodeće političke strukture u Bosni i Hercegovini koriste (zloupotrebljavaju) teme iz prošlosti, uključujući i ratne zločine i genocid za međusobno optuživanje i podizanje tenzija u javnosti, koja se nije dovoljno suočila s prošlosti. Ciljeve takvog ponašanja lako je naslutiti – skretanje fokusa s nekih drugih tema i zbijanje etničkih redova u glasačkoj mašineriji oko samoproglašenih nacionalnih vođa.

Dragan Markovina – 30 potrošenih godina

Foto: Tačno.net

Trideseta je godišnjica zatvaranja logora na mostarskom Heliodromu, a ja kao rijetko kada jednostavno ne znam što bi suvislo, a posebno optimistično napisao povodom te godišnjice koja bi u nekom ljepšem svijetu predstavljala inicijalnu točku novog života i prevazilaženja trauma.

Popular Articles