Znate li šta je maketarstvo – izrada umanjenih kopija brodova, aviona, vozila…? Da li je to umjetnost, tehnička disciplina, hobi, ili sve to zajedno?
Piše: B.K.
Maketarstvo u užem smislu označava izradu statičnih modela različitih objekata, a maketari-hobisti za osnovni cilj imaju vjerno predstavljanje objekta umanjenog u određenoj razmjeri: dakle, mala maketa treba da u što većoj mjeri liči na pravi objekat. Najčešće teme su avioni, helikopteri, brodovi i vojna vozila, ali postoje i makete automobila, željeznice, svemirskih letjelica, fantasy i SF makete, figure itd.
Ovaj u svijetu veoma raširen i cijenjen hobi kod nas je skoro potpuno nepoznat. Jedini maketarski klub u BiH je Maketarski klub Kastel iz Banjaluke. Klub je osnovan 2014. godine, ali se većina njegovih članova poznaje odranije. Sve je počelo na jednom Internet forumu, gdje se online diskutovalo o maketarstvu u Banjaluci i regionu. Nakon online upoznavanja uslijedilo je i upoznavanje uživo, druženje, razmjena iskustava i materijala i, malo po malo, u februaru 2013. godine, održavanje prve izložbe maketa – prve ne samo u Banjaluci, već i u čitavoj BiH. Druga izložba je održana nakon godinu dana, a sljedeće godine, nakon osnivanja kluba, i treća. Pored radova maketara iz Banjaluke, na ovim izložbama posjetioci su mogli uživati i u radovima maketara iz BiH i regiona. Takođe, banjalučki maketari izlažu svoje radove na regionalnim izložbama i maketarskim takmičenjima, na kojima osvajaju najviša priznanja. Od 2015. godine klub radi u novim prostorijama u ulici Jovana Dučića 100.
Izložba maketa u Banjaluci
“Neki maketari čitavu priču dovode na viši nivo izrađujući vinjete i diorame, tako što uz maketu izrađuju i čitavu prateću scenu, koja uključuje podlogu, zgrade, vegetaciju, ljudske figure itd.”
„Od čega se izrađuju makete?“ Ovo je najčešće postavljano pitanje posjetilaca na banjalučkim izložbama maketa. Makete se najčešće sklapaju iz takozvanih kitova, koji se sastoje od plastičnih odlivaka, uputstva za sastavljanje i vodotopivih naljepnica (dekala). Boje, lakovi i ljepkovi se najčešće kupuju posebno. Ako želite da od te gomilie plastike sastavite vjernu repliku neke mašine, biće vam potrebno još toga: pribor za obradu plastike: rezanje, turpijanje, šmirglanje, gitovanje itd., pribor za farbanje i, iznad svega, mnogo strpljenja i posvećenosti. Neki maketari čitavu priču dovode na viši nivo izrađujući vinjete i diorame, tako što uz maketu izrađuju i čitavu prateću scenu, koja uključuje podlogu, zgrade, vegetaciju, ljudske figure itd. Najviši nivo maketarstva je izrada kompletne makete u samogradnji, od plastike, drveta ili drugih materijala.
Tipičan sadržaj kutije sa nesastavljenom maketom aviona
“makete se naručuju preko Interneta, po makete se odlazi u Beograd ili Zagreb, kupuju se u inostranstvu posredstvom rodbine i prijatelja itd.”
Drugo najčešće pitanje koje postavljaju posjetioci izložbi je: „gdje možemo da kupimo makete?“ Mnogo je onih koji, nakon što vide izložbu, požele da i sami uđu u svijet maketarstva. Nažalost, ni u Banjaluci ni u ostatku BiH ne postoji mjesto gdje se mogu kupiti makete i prateći pribor. U svijetu, ali i u državama bivše Jugoslavije, postoje specijalizovane radnje koje prodaju samo makete i prateću opremu, ali, s druge strane, makete možete da kupite u skoro svakom bolje opremljenom tržnom centru ili knjižari. Kod nas, većina potencijalnih uvoznika uopšte ne zna šta su makete i maketarstvo. Oni koji znaju, „pravdaju“ se pričom kako je to skupa roba za koju ne postoji ciljna grupa kupaca (iako ta tvrdnja ne može biti dalja od istine). Činjenica je da ovo jako usporava razvoj maketarske scene, ali se članovi Maketarskog kluba Kastel snalaze na druge načine: makete se naručuju preko Interneta, po makete se odlazi u Beograd ili Zagreb, kupuju se u inostranstvu posredstvom rodbine i prijatelja itd.
Maketa tenka u procesu izrade
Nakon nabavke makete, boja i svog potrebnog pribora, započinje proces izrade koji može trajati od nekoliko sedmica do nekoliko godina: maketa se sastavlja, farba, postavljaju se oznake (dekali) i radi isticanje detalja, kao i „weathering“ (ostarivanje ili ovremenjavanje makete). Od nivoa znanja, iskustva i posvećenosti maketara zavisi kako će izgledati završni rezultat. A rezultati banjalučkih maketara su zaista na svjetskom nivou, o čemu svjedoče i nagrade osvojene na maketarskim takmičenjima. Ostaje iskrena nada da će i popularnost i afirmacija ovog lijepog i zanimljivog hobija takođe dostići svjetski nivo u našoj sredini.
Ova maketa VW Samba kombija, rad člana MK Kastel banjaluka, osvojila je 1. mjesto u kategoriji na takmičenju u Pančevu
Ako nekad poželite da uđete u šareni svijet maketarstva, članovi Maketarskog kluba Kastel vam stoje na raspolaganju. Možete ih kontaktirati putem njihove Facebook stranice www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka. A do sljedeće izložbe, uživajte u fotografijama njihovih radova.
{gallery}slikeKultura/kreativnikutak/maketegalerija{/gallery}