Wednesday, November 20, 2024

Satirični SF roman Marka Vidojkovića ”E baš vam hvala”

Zasnovana na premisi da je početkom juna 1989. godine u avionskoj nesreći izginulo celokupno jugoslovensko Predsedništvo sa svim predsednicima socijalističkih republika, knjiga prikazuje jugoslovensko društvo koje se trglo iz reakcionarne apatije i okrenulo boljoj budućnosti.

Objavljen je novi roman Marka Vidojkovića, satirično-akciono SF delo E baš vam hvala, čija je radnja smeštena u paralelnoj stvarnosti u kojoj Jugoslavija još uvek postoji i u kojoj cveta samoupravljački sistem.

Zasnovana na premisi da je početkom juna 1989. godine u avionskoj nesreći izginulo celokupno jugoslovensko Predsedništvo sa svim predsednicima socijalističkih republika, knjiga prikazuje jugoslovensko društvo koje se trglo iz reakcionarne apatije i okrenulo boljoj budućnosti.

Ipak, usled velikog kosmičkog poremećaja dolazi do sudara te stvarnosti i njoj paralelne – naše. Glavni junak Mirko Šipka, radnik Saveznog SUP-a dolazi u dodir sa drugim univerzumom, otvaraju se portali, kroz njih izlaze neobična lica, koja otkrivaju da tamo negde u drugoj stvarnosti Jugoslavije više nema.

Javlja se opasnost od kolapsa oba univerzuma. Jugoslovenski naučnici grozničavo vrše opsežne proračune i istraživanja, i dolaze do zaključka da je do probijanja barijere između paralelnih stvarnosti došlo još padom aviona sa predsednicima i članovima Predsedništva. Donose zaključak da postoji samo jedan način da se reši nastali problem, nakon čega Jedinica za specijalne operacije Jugoslovenske narodne armije dobija vrlo specifičan zadatak…

Govoreći o ovoj knjizi, kritičar Teofil Pančić kaže: „U paralelnom univerzumu urnebesnog, zabavnog, a opet i sasvim ozbiljnog Vidojkovićevog romana, Jugoslavija se nikada nije raspala, svi smo bogati, zdravi i potentni samoupravljači i ide nam baš dobro, a kosmičkim kvarom uskrsli četnici i ustaše na kraju će, naravno, dobiti po nosu. Jer su negativci i negotivci koji dolaze iz paklenog sveta raspada i užasa – dakle, iz naše dronjave stvarnosti, iz najinferiornije verzije nas samih“.

Hrvatski književnik i kritičar Kruno Lokotar, Vidojkovićevu knjigu preporučuje rečima: „Zamislite život u kojemu rutinski konzumirate izdašni ménage à trois, pa dođete u priliku – a svi o tome sanjarimo – da škicnete svoj pogreb i provjerite tko je stigao, a tko vas mrtvoga zaobišao… Ili da vidite svoj razvitak u drugim okolnostima, da imate priliku naknadno popraviti koji izbor, osobni ili tuđi, kreirati povijest intervencijom kao multidimenzijski gerilac, kao Terminator, samo još bolje, kao heroj socijalističke revolucije! Ako vas nešto od toga privlači, prestanite imaginirati i uzmite ovu knjigu u kojoj se ostvaruju hrabre želje i sanjarenja, satirično-akcijski SF Marka Vidojkovića, roman koji bi morao postati hit u više dimenzija i država“.

Roman E baš vam hvala, objavljen je istovremeno u Srbiji (Laguna) i Hrvatskoj (Jesenski i Turk).

https://www.youtube.com/watch?v=YUwDKoT6fbg

Art-Anima

Povezane vijesti

Predstavljanje knjige “Planine pune priča” – Planine su ovdje bile prije nas i ostaće nakon nas

Foto: Ilustracija iz knjige "Planine pune priča"

“Ako biste nekome rekli da zažmiri i zamisli planinu, budite sigurni da bi ta osoba zamislila upravo mene, iako me možda nikad ranije nije vidjela. To je zato što sam lijep kao da sam plod mašte.” Ovako počinje priča o planini Maglić, jednoj od dvanaest planina u ilustrovanoj knjizi “Planine pune priča” koja će biti predstavljena u subotu u 17 časova, u Dječjoj kući Novo Sarajevo.

Kako i da li objaviti knjigu?

Foto: Debby Hudson/ Unsplash

Ursula Le Gvin je smatrala da pisanje podrazumijeva trostruki čin povjerenja: u sebe, u tekst i u čitaoca. Mnogi će se iznenaditi kad im se kaže da je to i mukotrpan rad. Da, dobro ste čuli, nije samo kopanje kanala posao, i olovka može da bude teška. Ko je ušao u proces stvaranja knjige, znaće da je objavljivanje nekad mnogo mukotrpnije. Pod tim teretom mnogi mladi pisci će izgubiti svaku vrstu povjerenja, u sebe i svoju vještinu pisanja, u tekst i njegovu vrijednost i konačno u čitaoca i njegovu sposobnost da razumije napisano. Eri de Luka je napisao pokušaj obeshrabrivanja pisaca, ali izgleda da je zaboravio da su u tome mnogo uspješniji izdavači.

Popular Articles