UrbanObserver

Utorak, 15 Jula, 2025

Objavljen program desetog izdanja festivala književnosti Bookstan

Foto: Vanja Čerimagić

Međunarodni festival književnosti Bookstan ove će godine od 2. do 5. jula biti održan deseti put u Sarajevu. Cilj Festivala još od njegovih početaka bio je promicanje književnosti te autora i autorica s međunarodne, regionalne i domaće scene

Direktor festivalskog programa Damir Uzunović povodom desetog jubilarnog izdanja Bookstana prisjetio se početaka, kazavši da su mislili da će Festival književnosti biti održan samo u godini kad su obilježavali 20 godina IK Buybook. Međutim, Bookstan je nastavio trajati.

Ovo je festival koji ima neke svoje specifičnosti kao što su dolazak autora iz cijelog svijeta, veliki broj knjiga u izdanju IK Buybook koje “u zadnji čas”, na dan promocije budu štampane.

– Bookstan od svojih početaka nije ništa narastao. On je formatom ogroman nastao i da kažem ogroman ostao. U ovih deset godina nismo odustali da knjige dolaze u zadnji čas, da autori dolaze iz raznih djelova svijeta, uglavnom konfliktnih zaraćenih zona, da ne znamo da li će autori doletiti, nismo odustali od književne radionice, nismo odustali od publike, istakao je Uzunović.

Damir Uznunović je najavio da međunarodni festival književnosti Bookstan od ove godine uvodi nagradu “Buybookova knjiga godine”. Koja je to knjiga publika će saznati na dan otvaranja Festivala, a riječ je o poznatoj autorici Elif Safak.

Izvršna direktorica festivala Lamija Milišić osvrnula se na ovogodišnju centralnu temu Festivala, a to je “Deto(nacija)”.

– Izbor autora i autorica koji nam iz cijelog svijeta dolaze na ovaj Bookstan odredila je središnja festivalska tema, a to je “Deto(nacija)”.”Detonacija” je jedna od onih riječi koje nas podsjećaju da, kada se stvarnost kakvu poznajemo razara, netaknutim ostaju riječi da je opisuju, da joj svjedoče. Čak i u očitoj odsutnosti smisla, prisutne su riječi koje bi o tome mogle govoriti. Pjesma vijetnamsko-američkog autora Oceana Vuonga, naslovljena “DETO(NACIJA)”, ove godine, povodom jubilarnog desetog izdanja Međunarodnog festivala književnosti Bookstan, služi kao nadahnuće i motiv za traganjem ‘umjetnog’ korijena riječi pa, ovako raščlanjena, ‘deto-nacija’ ohrabruje da u njoj uvidimo značenje koje je bitno duhu našeg doba: isjeći komad dana/iz kao bomba blještave stranice. // Dovoljno je svjetlosti da se u njoj utopiš,/ali nikad dovoljno da prodre u kosti// & ostane. (prev. Ulvija Tanović), kazala je Milišić.

Ona dodaje da desetogodišnja povijest Bookstana niže teme uokvirenih koncepta poput “granica i ograničenja”, “fantoma slobode” i “opsadnog stanja”.

– Dosadašnjim radom, Bookstan smo posvetili razbijanju globalnih podjela gostovanjima autora krhkih identiteta i manjinskih pripadnosti, istraživanju vidika slobode, fluidnih narativa i kolonijalne historije, propitivanju načina na koji se književni kozmos razvija uslijed društvenog haosa, kao i mehanizama kojima se život i umjetnost međusobno opsjedaju. Naše su teme općenito zabrinute nad nasiljem koje se ljudi međusobno nanose, razlozima i učincima destrukcije društva i etičkih principa koji se činjenično nište, a potom uskršavaju putem − neizbježno literarnog − traganja za smislom naših rušilačkih tendencija. Upravo nas ta nada u smisao, ta potreba za smislom, vraća književnosti kao osovini našeg znanja, našeg značenja u (suštinskoj literarnoj) stvarnosti, istakla je izvršna direkorica Bookstana.

Neki od gostiju Festivala i autori koji će se prestaviti ovdašnjoj publici su Senad Avdić, Amila Smajović, Darko Cvijetić, Predrag Finci, Mitja Čander, Funda Özlem Şeran, Adisa Bašić, Nathan Thrall, Senka Marić, Slobodan Blagojević, Ahmet Ümit, Judith Hermann…

Tokom trajanja Međunarodnog festivala književnosti Bookstan bit će upriličeni i razgovori o djelu Derviša Sušića, Marka Vešovića, Hadžema Hajdarevića, Jasmine Musabegović, Gorana Simića i drugih, piše Oslobođenje.

Povezane vijesti

Mak Dizdar: Putovi

Ti si nakanio da me pod svaku cijenu uništiš/ Ali nikako da nađeš/ Istinski put/ Do mene

Majstor snova, samoće i džeza

Foto: Goodreads Uputstvo za čitanje Murakamija: sve što treba da znate o najpoznatijem japanskom piscu Piše: Nina Vujačić Postoje pisci koje čitamo, i oni koji nas čitaju...

Popular Articles