Nakon što su nacisti spalili knjige, za koje su ocijenili da ‘nisu njemačke’, Nijemac Georg P. Salzmann odlučio ih je sve skupiti i sačuvati za buduće naraštaje
Od 1976. pa sve do svoje smrti 2013. Nijemac Georg P. Salzmann skupljao je knjige koje su bile zabranjene u nacističkoj Njemačkoj i zbog toga javno spaljivane. I sam Salzmannov otac bio je nacist koji se ubio 1945., kad je on bio tinejdžer.
https://www.youtube.com/watch?v=yHzM1gXaiVo
Prva knjiga koju je kupio za svoju privatnu biblioteku bila je ‘Der Kampf’ Ernsta Weissa iz 1916. Weiss je bio židovski doktor koji je emigrirao u Pariz i ondje se ubio 14. lipnja 1940., kad su njemačke trupe ušle u grad. Njegovo prvo djelo, ‘Die Galeere’ iz 1913., odbila su dvadeset i tri izdavača, a Franz Kafka pomogao mu je urediti ga.
I Kafkina djela postala su dijelom Salzmannove biblioteke zabranjenih knjiga koja danas broji više od 12 tisuća naslova, uglavnom židovskih autora, no i socijalističkih, komunističkih ili pacifističkih. Neka od imena su Thomas Mann, Emil Erich Kästner, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger, Stefan Zweig, Heinrich Heine, Georg Hermann, Vicki Baum, Hans Sahl i Franz Werfel.
Njegovu biblioteku 2009. otkupilo je Sveučilište u Augsburgu i otvorena je za javnost, prema želji pokojnog Salzmanna.
Tina Barbarić – www.tportal.hr