Wednesday, November 20, 2024

Napuštena crkva u Španjolskoj je pretvorena u najljepši skate park na svijetu!

30-ih godina Španjolsku pogađa građanski rat, te je područje zajedno s crkvom napušteno, a tako je ostalo sve do prije par godina, kada ju kupuje grupa po imenu Church Brigade.

Davne je 2000. godine one-hit wonder sastav OPM izbacio jednu od vjerojatno najglupljih stvari stoljeća, Heaven Is a Halfpipe , kojom opjevavaju hipotetsku situaciju u kojoj će poslije smrti završiti u skejterskom raju, gdje svi puše vutru i vozikaju se na svojim kotačastim daskama. Uistinu, i dan-danas jedno od grozomornijih glazbenih iskustava koje je, na svu sreću, palo u zaborav, a iz dubina opskurnosti ga vraćamo jer je najbliže onome što su poduzetni i originalni momci i djevojke iz španjolskog grada Llanere napravili u odavno napuštenoj crkvi Svete Barbare: vjerojatno najljepši skate park na svijetu!

Gradnje crkve je počela 1912. godine po nacrtima austrijskog arhitekta Manuela del Busta, a platila ju je skupina lokalnih poslovnjaka. No 30-ih godina Španjolsku pogađa građanski rat, te je područje zajedno s crkvom napušteno, a tako je ostalo sve do prije par godina, kada ju kupuje grupa po imenu Church Brigade. Nakon višednevnog razmišljanja o namjeni prostora, odlučili su ga pretvoriti u ogromni skate park, a 2012. godine su napokon uspjeli dovršiti svoj projekt. Uvelike im je pomoglo preko 24 tisuće eura zarađenih na jednom crowdfunding servisu, a s nešto je love uskočio i Red Bull.

https://www.youtube.com/watch?v=5gKromFsi_w

Za čudesno uređenje interijera je odgovoran Okuda San Miguel, koji je cijelom paletom boja iscrtao razne likove na svakom slobodnom centimetru unutrašnjosti crkve. Kada danja svjetlost počne tuči kroz prozore i osvjetljavati unutrašnjost, dobiva se uistinu fantastičan prizor u kojem je užitak biti i baviti se ičim kreativnim, bilo umjetnošću ili sportom, a Kaos Temple, kako je ova “nova” crkva prozvana, sigurno daje skejterima barem jedan mali plusić kod velikog bradonje na nebu!

skate 1

skate 2

skate 3

skate 7

skate 8

Niko Sučić / idesh.net

 

 

Povezane vijesti

Kako i da li objaviti knjigu?

Foto: Debby Hudson/ Unsplash

Ursula Le Gvin je smatrala da pisanje podrazumijeva trostruki čin povjerenja: u sebe, u tekst i u čitaoca. Mnogi će se iznenaditi kad im se kaže da je to i mukotrpan rad. Da, dobro ste čuli, nije samo kopanje kanala posao, i olovka može da bude teška. Ko je ušao u proces stvaranja knjige, znaće da je objavljivanje nekad mnogo mukotrpnije. Pod tim teretom mnogi mladi pisci će izgubiti svaku vrstu povjerenja, u sebe i svoju vještinu pisanja, u tekst i njegovu vrijednost i konačno u čitaoca i njegovu sposobnost da razumije napisano. Eri de Luka je napisao pokušaj obeshrabrivanja pisaca, ali izgleda da je zaboravio da su u tome mnogo uspješniji izdavači.

Beograd ju je odbacivao, a Njujork obožavao: Slikarka i pjesnikinja Milena Pavlović Barili vječito između dva suprotna svijeta

Foto: Google

Tridesetih godina 20.vijeka Kraljevina Jugoslavija nije vidjela ni zadržala veliki talenat kome se Njujork klanjao. Za najtalentovaniju i najobrazovaniju slikarku nije bilo mjesta u rodnoj zemlji. Milena Pavlović Barili našoj sredini bila je nepoznata do sredine 20. vijeka iako je uvijek voljela svoju rodnu zemlju i u njoj pokušavala da pronađe svoje mjesto pod suncem.

Popular Articles