Wednesday, November 20, 2024

Najstariji sajam knjiga

Osim što je najpoznatiji i najveći Sajam knjiga u Frankfurtu je i najstariji sajam knjiga na svijetu koji se održava već pet stotina godina. U suštini u pitanju je trgovački sajam na kome se susreću izdavači, prodavci, autori i ilustratori kako bi prodavali i promovisali svoje proizvode.

Ovaj sajam se održava od 1478. godine (što je, svega, dvadeset godina nakon što je prva knjiga izašla iz štamparske prese u obližnjem Majncu).

Zbog pritisaka i cenzure katoličke crkve, rata i konkurencije sajma u Lapcigu popularnost i značaj Frankfurtskog sajma knjiga opada što, na koncu, dovodi do njegovog gašenja 1764. godine.

Nakon Drugog svetskog rata Frankfurtski sajam knjiga je obnovljen 1949. godine i vremenom je ponovo postao najznačajniji sajam knjiga na svijetu.

Prema statistici iz 2015. godine ovaj sajam ima 2.428 izlagača iz Njemačke, 4.717 izlagača iz 104 države sa 275.791 posjetilaca. Najbrojniji posjetioci su, prije svega, izdavači, zatim trgovci, poslije njih slijede bibliotekari, a tek onda autori. Nakon autora, po brojnosti, slijede lektori, profesori, nastavnici, dizajneri, grafički umjetnici, ilustratori, novinari…

bookvar.rs

Povezane vijesti

Kako i da li objaviti knjigu?

Foto: Debby Hudson/ Unsplash

Ursula Le Gvin je smatrala da pisanje podrazumijeva trostruki čin povjerenja: u sebe, u tekst i u čitaoca. Mnogi će se iznenaditi kad im se kaže da je to i mukotrpan rad. Da, dobro ste čuli, nije samo kopanje kanala posao, i olovka može da bude teška. Ko je ušao u proces stvaranja knjige, znaće da je objavljivanje nekad mnogo mukotrpnije. Pod tim teretom mnogi mladi pisci će izgubiti svaku vrstu povjerenja, u sebe i svoju vještinu pisanja, u tekst i njegovu vrijednost i konačno u čitaoca i njegovu sposobnost da razumije napisano. Eri de Luka je napisao pokušaj obeshrabrivanja pisaca, ali izgleda da je zaboravio da su u tome mnogo uspješniji izdavači.

Beograd ju je odbacivao, a Njujork obožavao: Slikarka i pjesnikinja Milena Pavlović Barili vječito između dva suprotna svijeta

Foto: Google

Tridesetih godina 20.vijeka Kraljevina Jugoslavija nije vidjela ni zadržala veliki talenat kome se Njujork klanjao. Za najtalentovaniju i najobrazovaniju slikarku nije bilo mjesta u rodnoj zemlji. Milena Pavlović Barili našoj sredini bila je nepoznata do sredine 20. vijeka iako je uvijek voljela svoju rodnu zemlju i u njoj pokušavala da pronađe svoje mjesto pod suncem.

Popular Articles