UrbanObserver

Utorak, 1 Aprila, 2025

Modul Memorije: Izložba kojom se odaje počast svim novinarima koji su izgubili živote izvještavajući s ratišta

 

Izložba „April 1975 – Phnom Penh – Saigon“ otvara se 8. aprila 2025. godine u 18 sati u Zemaljskom muzeju Bosne i Hercegovine u okviru programa Modul Memorije 2025. Izložba istražuje iskustva novinara koji su dokumentovali dramatičan završetak ratova u Kambodži i Vijetnamu, pružajući jedinstveni uvid u posljednje dane sukoba kroz više od stotinu fotografija, ličnih predmeta, te rijetkih arhivskih dokumenata.

Izložbu su kurirali generalni direktor The VII Foundation Gary Knight i novinar i autor Jon Swain, koji je lično svjedočio padu Saigona 1975. godine. Tim povodom, obojica će doputovati u Sarajevo kako bi prisustvovali otvaranju izložbe i podijelili svoja iskustva s publikom. Swain, koji je kao mladi reporter za The Sunday Times izvještavao iz Vijetnama i Kambodže, svojim će prisustvom pružiti jedinstvenu perspektivu na događaje koji su oblikovali modernu ratnu reportažu.

„Izvještavanje o ratu neizbježno donosi žrtve među novinarima. Tako je bilo i u Kambodži i Vijetnamu“, kaže Jon Swain. „Ovu izložbu vidim kao način odavanja počasti svim novinarima koji su izgubili živote izvještavajući s ratišta – mladima i starima, muškarcima i ženama, iz cijelog svijeta,…“

„Za mene, ovo je priča o jednoj gotovo mitskoj generaciji novinara koji su radili u zlatno doba štampe“, kaže Gary Knight. „Rijetko kada u historiji su mediji imali toliko utjecaja na politiku i tako snažnu povezanost s javnošću kao u periodu završetka ratova u Kambodži i Vijetnamu. Ova generacija novinara postavila je standarde za sve koji su došli poslije njih. Izložbom želimo prikazati ljudsku stranu onih koji su izvještavali s terena – istaknuti njihove snage, ali i njihovu ranjivost. Također želimo ravnopravno odati počast vijetnamskim i kambodžanskim novinarima, koji su često bili zanemareni, a mnogi od njih su izgubili svoje živote.“

Među izloženim predmetima nalaze se originalna kamera poznate fotografkinje Françoise Demulder, falsifikovani pasoš Jona Swaina korišten u pokušaju evakuacije Dith Prana, kultne fotografije Hugha van Esa i Thaija Khac Chuonga, te ekskluzivni materijali japanskog magazina Asahi Graph i Vietnam News Agency.

Producent izložbe Zijah Gafić, direktor Fondacije VII Akademija Sarajevo, ističe historijski značaj ovih događaja za moderno novinarstvo i dokumentarnu fotografiju: “2025. je godina važnih obljetnica, 30 godina od genocida u Srebrenici, 30 godina od potpisivanja mirovnog sporazuma u Dejtonu. Pedeset godina nakon rata u Kambodži i Vijetnamu kroz prizmu domaćih i stranih novinara, od kojih su neki platili ultimativnu cijenu, prisjećamo se dogadjaja koji su oblikovali savremeno novinarstvo i odajemo počast kolegama koji su uspostavili kanon ratnog izvješatavanja.”

Izložba „April 1975 – Phnom Penh – Saigon“ se realizuje u partnerstvu sa VII Akademijom i Zemaljskim muzejom BiH.

Ulaz na izložbu je besplatan.

urbanmagazin.ba

Povezane vijesti

Novinari su kolateralne žrtve frustriranih političara

Foto: Pixell Eskalacija političke krize u Bosni i Hercegovini nije mogla proći bez novih ataka političara na novinare, što je ovdje nekima postala praksa. Šampionsku...

Putin odmah prekršio dogovor s Trumpom o ograničenom primirju

Foto: X Rusija i Ukrajina su se rano u srijedu međusobno optužile za zračne napade koji su prouzročili požare i oštetili infrastrukturu svega nekoliko sati...

Popular Articles