Wednesday, November 20, 2024

Izložba dosad neviđenih radova Andyja Warhola

Iako je javnosti poznat širok opus njegovih djela, otvorena je izložba koja nudi pregled privatne kolekcije radova Andyja Warhola koja nikada do sada nije bila predstavljena javnosti.

Andy Warhol jedan je od onih rijetkih umjetnika koji je uspio usavršiti svoj stil i učiniti ga posve prepoznatljivim. Neki njegovi radovi su zasigurno svima znani, poput portreta Marilyn Monroe ili naslovnice albuma Velvet Undergorunda, ali i kada bismo vidjeli ne toliko poznate radove, mogli bismo pretpostaviti da je riječ upravo o tehnici Andyja Warhola. Zvali su ga “papom popa” jer metaforički gledano on je to uistinu i bio. U umjetnost je unio posve nove kombinacije likovnih tehnika, a za sobom je ostavio mnoge prepoznatljive radove koji će uvijek govoriti njegovo ime.

pagemonro1

Iako je javnosti poznat širok opus njegovih djela, jučer je otvorena izložba koja nudi pregled privatne kolekcije radova Andyja Warhola koja nikada do sada nije bila predstavljena javnosti. Izložba „Self-defense“ otvorena je u muzeju Ashmolean u Oxfordu, a objedinjuje stotinjak radova među kojima se nalaze fotografije rijetkih objavljenih radova, a neke od njih možete pogledati u našoj galeriji. Ukoliko ih želite vidjeti uživo onda se uputite u Veliku Britaniju do 15. svibnja, odnosno do svršetka izložbe.

3608 e1454688990900

4556 e1454688976356aw3

4590aw4

5652aw6

Ziher.hr

Povezane vijesti

Kako i da li objaviti knjigu?

Foto: Debby Hudson/ Unsplash

Ursula Le Gvin je smatrala da pisanje podrazumijeva trostruki čin povjerenja: u sebe, u tekst i u čitaoca. Mnogi će se iznenaditi kad im se kaže da je to i mukotrpan rad. Da, dobro ste čuli, nije samo kopanje kanala posao, i olovka može da bude teška. Ko je ušao u proces stvaranja knjige, znaće da je objavljivanje nekad mnogo mukotrpnije. Pod tim teretom mnogi mladi pisci će izgubiti svaku vrstu povjerenja, u sebe i svoju vještinu pisanja, u tekst i njegovu vrijednost i konačno u čitaoca i njegovu sposobnost da razumije napisano. Eri de Luka je napisao pokušaj obeshrabrivanja pisaca, ali izgleda da je zaboravio da su u tome mnogo uspješniji izdavači.

Beograd ju je odbacivao, a Njujork obožavao: Slikarka i pjesnikinja Milena Pavlović Barili vječito između dva suprotna svijeta

Foto: Google

Tridesetih godina 20.vijeka Kraljevina Jugoslavija nije vidjela ni zadržala veliki talenat kome se Njujork klanjao. Za najtalentovaniju i najobrazovaniju slikarku nije bilo mjesta u rodnoj zemlji. Milena Pavlović Barili našoj sredini bila je nepoznata do sredine 20. vijeka iako je uvijek voljela svoju rodnu zemlju i u njoj pokušavala da pronađe svoje mjesto pod suncem.

Popular Articles