Wednesday, November 20, 2024

Izložba “BH tate” u Mikseru

Inicijativa pod nazivom #BHtate pokrenuta je kao Facebook kampanja, koja je pozvala sve očeve iz BiH da pošalju fotografiju na kojoj će pokazati kako oni provode vrijeme sa djecom.

U ponedjeljak naveče je u sarajevskom Mikser Houseu otvorena izložba pod nazivom “BH tate”. Riječ je o ulozi muškaraca, posebno očeva, u borbi za rodnu ravnopravnost.

Nastala je kao spin off izložbe fotografija Johana Bävmana pod nazivom “Očevi u Švedskoj”, koja prikazuje očeve koji su odlučili ostati kod kuće da se brinu o svojim najmlađim članovima.

Inicijativa pod nazivom #BHtate pokrenuta je kao Facebook kampanja, koja je pozvala sve očeve iz BiH da pošalju fotografiju na kojoj će pokazati kako oni provode vrijeme sa djecom.

bh tate izlozba 1

U BiH je mali broj očeva koristilo porodiljsko odsustvo. Po podacima Javnog fonda za dječiju zaštitu RS, prošle godine u tom entitetu porodiljsko odsustvo koristilo je 18 očeva. Za FBiH nema podataka, ali se procjenjuje da je broj sličan.

– Upravo zato, izložba može poslužiti kao poticaj bh. institucijama, civilnom društvu i građanima da preuzmu proaktivniju ulogu u stvaranju uslova koji bi podržali muškarce da preuzmu veću odgovornost u raspodjeli brige o djetetu, te da se potraže odgovori na pitanja koja se odnose na trenutne nedostatke Zakona o porodiljskom dopustu, kako poslodavci mogu da se angažiraju, te ko su potencijalni akteri u postavljanju društvenih normi koje su vezane za produženje trajanja porodiljskog odnosno roditeljskog dopusta za očeve – navode organizatori.

(AbrašMEDIA)

Povezane vijesti

Kako i da li objaviti knjigu?

Foto: Debby Hudson/ Unsplash

Ursula Le Gvin je smatrala da pisanje podrazumijeva trostruki čin povjerenja: u sebe, u tekst i u čitaoca. Mnogi će se iznenaditi kad im se kaže da je to i mukotrpan rad. Da, dobro ste čuli, nije samo kopanje kanala posao, i olovka može da bude teška. Ko je ušao u proces stvaranja knjige, znaće da je objavljivanje nekad mnogo mukotrpnije. Pod tim teretom mnogi mladi pisci će izgubiti svaku vrstu povjerenja, u sebe i svoju vještinu pisanja, u tekst i njegovu vrijednost i konačno u čitaoca i njegovu sposobnost da razumije napisano. Eri de Luka je napisao pokušaj obeshrabrivanja pisaca, ali izgleda da je zaboravio da su u tome mnogo uspješniji izdavači.

Beograd ju je odbacivao, a Njujork obožavao: Slikarka i pjesnikinja Milena Pavlović Barili vječito između dva suprotna svijeta

Foto: Google

Tridesetih godina 20.vijeka Kraljevina Jugoslavija nije vidjela ni zadržala veliki talenat kome se Njujork klanjao. Za najtalentovaniju i najobrazovaniju slikarku nije bilo mjesta u rodnoj zemlji. Milena Pavlović Barili našoj sredini bila je nepoznata do sredine 20. vijeka iako je uvijek voljela svoju rodnu zemlju i u njoj pokušavala da pronađe svoje mjesto pod suncem.

Popular Articles