Tuesday, November 26, 2024

Džon Fante o sujeverju

Nisam bio takva neznalica kako je on zamišljao. Mnogo toga sam naučio u porodici, još od detinjstva, sve moguće besplatne nauke prenete s generacije predaka iz Abrucija. Ali je teško bilo primeniti to znanje.

Na primer, godinama sam znao da se veštice izbegavaju tako što nosiš šal sa resama, jer se veštica pri napadu zamajava brojeći rese i nikada te ne ugrozi. Znao sam i da je kravlja mokraća prosto čudesna za rast kose na ćevalim glavama, ali do tada nisam imao prilike da primenim taj podatak.

Znao sam, naravno, da crveni šal leči boginje, a crni šal upalu grla. U detinjstvu, kad god me uhvati groznica, baba mi je vezivala parče limuna za zglob na ruci, od toga bi uvek pala temperatura.

Znao sam i da đavolje oko izaziva glavobolju, a baba me slala napolje na kišu da zabodem nož u zemlju, što je skretalo munje od naše kuće. Znao sam, ako spavaš s otvorenim prozorima sve veštice iz okoline ti uđu u kuću, a ukoliko baš moraš da spavaš na svežem vazduhu, malo crnog bibera posutog po simsu ispod prozora tera veštice na kijanje i onda ne ulaze.

Znao sam i da uvek možeš da izbegneš zarazu kad ideš u posetu bolesnom drugaru, samo ako pljuneš na njegova brata. Sve to, i daleko više od toga, saznao sam s godinama i nikada nisam zaboravio.

Ali učiš dok si živ, a tretman od belog luka i soli za bračni krevet bio je ipak nešto novo. Moj Tata je verovatno bio u pravu. Nisam bio tako pametan u celoj priči. Mada sam i dalje ozbiljno sumnjao da je Džojs zatrudnela u novembru na Maminom kauču.

Odlomak iz romana “Puna života” – Džon Fante

Najbolja knjiga

Povezane vijesti

Kako i da li objaviti knjigu?

Foto: Debby Hudson/ Unsplash

Ursula Le Gvin je smatrala da pisanje podrazumijeva trostruki čin povjerenja: u sebe, u tekst i u čitaoca. Mnogi će se iznenaditi kad im se kaže da je to i mukotrpan rad. Da, dobro ste čuli, nije samo kopanje kanala posao, i olovka može da bude teška. Ko je ušao u proces stvaranja knjige, znaće da je objavljivanje nekad mnogo mukotrpnije. Pod tim teretom mnogi mladi pisci će izgubiti svaku vrstu povjerenja, u sebe i svoju vještinu pisanja, u tekst i njegovu vrijednost i konačno u čitaoca i njegovu sposobnost da razumije napisano. Eri de Luka je napisao pokušaj obeshrabrivanja pisaca, ali izgleda da je zaboravio da su u tome mnogo uspješniji izdavači.

Beograd ju je odbacivao, a Njujork obožavao: Slikarka i pjesnikinja Milena Pavlović Barili vječito između dva suprotna svijeta

Foto: Google

Tridesetih godina 20.vijeka Kraljevina Jugoslavija nije vidjela ni zadržala veliki talenat kome se Njujork klanjao. Za najtalentovaniju i najobrazovaniju slikarku nije bilo mjesta u rodnoj zemlji. Milena Pavlović Barili našoj sredini bila je nepoznata do sredine 20. vijeka iako je uvijek voljela svoju rodnu zemlju i u njoj pokušavala da pronađe svoje mjesto pod suncem.

Popular Articles