Friday, November 22, 2024

Banksy nacrtao novi mural: Oslobodite Zehru Dogan

Zehra Dogan, inače etnički Kurdkinja, završila je u zatvoru nakon što je naslikala sliku koja prikazuje kako turske zastave lepršaju nad ruševinama uništenog grada Nusaybina na kurdskom jugoistoku Turske

Slavni britanski ulični umjetnik Banksy nacrtao je novi mural u New Yorku kojim protestira zbog zatvaranja turske umjetnice i novinarke Zehre Dogan, javlja AP.

Zehra Dogan, inače etnički Kurdkinja, završila je u zatvoru nakon što je naslikala sliku koja prikazuje kako turske zastave lepršaju nad ruševinama uništenog grada Nusaybina na kurdskom jugoistoku Turske.

Prema grupi za ljudska prava PEN International, Dogan je osuđena u ožujku 2017.  na 2 godine 9 mjeseci i 22 dana zatvora zbog “propagiranja terorističke organizacije”. Prema istom izvoru, Dogan je tijekom suđenja rekla kako je naslikala događaj iz stvarnog života na temelju fotografije koju je snimila i objavila turska vojska, a koju je ona vidjela u novinama tijekom svojeg novinarskog posla.

Banksyjev mural, dužine 20 metara, sastoji se od crnih crtica nalik na one koje iscrtavaju zatvorenici kada broje dane u zatvoru. Iza jedne grupe crtica lik je mlade žene Zehre Dogan koja se jednom rukom pridržava za crticu prevorenu u olovku. U uglu murala je natpis: “Oslobodite Zehru Dogan”.

Mural je naslikan na poznatom zidu za grafite na raskršću ulica Houston i Bowery na Manhattanu.

Nastao je u siradnji s uličnim umjetnikom imenom “Borf” koji je također bio u zatvoru zbog svoga rada.

“Prije godinu dana Zehra Dogan je zatvorena zbog slikanja akvarela temeljenog na fotografiji koju je vidjela u novinama. Protestirajte protiv ove nepravde. Osuđena je na gotovo tri godine zatvora zbog jedne jedine slike. #FREEzehradogan”, napisao je na Instagramu slavni Banksy, a prenosi AP.

Preuzeto sa portala Forum.tm

Povezane vijesti

Kako i da li objaviti knjigu?

Foto: Debby Hudson/ Unsplash

Ursula Le Gvin je smatrala da pisanje podrazumijeva trostruki čin povjerenja: u sebe, u tekst i u čitaoca. Mnogi će se iznenaditi kad im se kaže da je to i mukotrpan rad. Da, dobro ste čuli, nije samo kopanje kanala posao, i olovka može da bude teška. Ko je ušao u proces stvaranja knjige, znaće da je objavljivanje nekad mnogo mukotrpnije. Pod tim teretom mnogi mladi pisci će izgubiti svaku vrstu povjerenja, u sebe i svoju vještinu pisanja, u tekst i njegovu vrijednost i konačno u čitaoca i njegovu sposobnost da razumije napisano. Eri de Luka je napisao pokušaj obeshrabrivanja pisaca, ali izgleda da je zaboravio da su u tome mnogo uspješniji izdavači.

Beograd ju je odbacivao, a Njujork obožavao: Slikarka i pjesnikinja Milena Pavlović Barili vječito između dva suprotna svijeta

Foto: Google

Tridesetih godina 20.vijeka Kraljevina Jugoslavija nije vidjela ni zadržala veliki talenat kome se Njujork klanjao. Za najtalentovaniju i najobrazovaniju slikarku nije bilo mjesta u rodnoj zemlji. Milena Pavlović Barili našoj sredini bila je nepoznata do sredine 20. vijeka iako je uvijek voljela svoju rodnu zemlju i u njoj pokušavala da pronađe svoje mjesto pod suncem.

Popular Articles