Petak, 5 Decembra, 2025

Evo Morales – Citati

– Upravljamo se modelima naših starosjedelačkih predaka; drugačijim konceptom sudjelovanja, rada u zajednici i poštenja.

– Otpočinjemo proces dekolonizacije. Bolivija je većinski starosjedelačka, a ta većina je uvek bila isključena.

– Narodi Anda vjeruju u koncept „dobrog života“, ne „boljeg života“ konzumerizma, koji ne uzima u obzir troškove svojih suseda i okruženja.

– Mi Indijanci smo moralna rezerva Latinske Amerike. Ponašamo se prema univerzalnom zakonu koji se sastoji od tri osnovna principa: ne kradi, ne laži i ne budi beskoristan.

– U prošlosti nije postojala privatna imovina. Sve je bilo u komunalnom vlasništvu. U indijanskoj zajednici u kojoj sam se rodio, sve je pripadalo zajednici. Taj način života je pravedniji.

– Postoje zemlje koje nam šalju smeće. Postoje zemlje koje nam šalju svoju zastarjelu tehnologiju i nazivaju to saradnjom. Sa Fidelom je sve potpuno drugačije.

– Najgori neprijatelj čovječanstva je američki kapitalizam. To je ono što podstiče ustanke poput našeg, pobunu protiv sistema, protiv neoliberalnog modela.

– Kapitalizam i žeđ za profitom uništavaju planetu. Klimatske promjene stavile su čitavo čovječanstvo pred jasan izbor: da nastavi putem kapitalizma i smrti ili da krene putem harmonije sa prirodom i poštovanjem života.

– Imam puno problema sa razumijevanjem svih detalja finansija i administracije – ali ako kombinujete intelektualni i profesionalni kapacitet sa društvenom saviješću, možete promijeniti stvari: zemlje, strukture, ekonomske modele, kolonijalne države.

– Prije ili kasnije, moraćemo priznati da i Zemlja ima pravo da živi bez zagađenja. Ono što čovječanstvo mora znati je da ljudska bića ne mogu živjeti bez Majke zemlje, ali planeta može živjeti i bez ljudi.

– Svi resursi Afrike moraju biti proglašeni državnim i njima moraju upravljati te države. Naše iskustvo u Boliviji pokazuje da su velike promjene moguće jednom kad preuzmete kontrolu nad prirodnim resursima.

– Ne žalim – u stvari, zadovoljan sam što sam protjerao američkog ambasadora, DEA-u i zatvorio američku vojnu bazu u Boliviji. Bez njih je manje zavjera, a više političke i društvene stabilnosti. Bez Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), bolja nam je ekonomija.

– Nemam ništa protiv da budem stalna noćna mora za Sjedinjene Države.

– Proglašavamo Izrael terorističkom državom. Izrael ne poštuje principe Povelje Ujedinjenih nacija niti Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima.

princip.info

Povezane vijesti

ŽUTA MINUTA – Skandalozna slika „predsjednika“

Ilustracija Jelena Žilić Reklo bi se da smo mi, stanovnici Republike Srpske, srećni ljudi kada nam je danima najveći problem to što se poznati srbijanski...

Evropski put na čekanju: Domaćim vlastima ne odgovara ulazak u EU

Foto: N1 Bosna i Hercegovina bi do kraja godine trebala da otvori pregovore o članstvu s Evropskom unijom ako se do tada usvoje preostali zakoni...

Popular Articles