Kina gradi u prosjeku jedan univerzitet sedmično, što se smatra “tihom revolucijom”, koja izaziva velike promjene u sastavu visokoobrazovane svjetske populacije, posebno nakon što je ta zemlja po broju diplomaca pretekla SAD i univerzitetske sisteme zemalja EU, prenio je BBC.
Decenijama, kako se navodi, Sjedinjene Države imaju najveći procenat studenata i dominiraju na “tržištu fakultetskih diploma”. Među populacijom starosti od 55 do 64 godina, svaki treći diplomirani stručnjak u oblasti svjetske ekonomije je državljanin SAD-a.
Ovaj podatak se mijenja dolaskom mlađih generacija. Po broju diplomaca, Kina je pretekla SAD i univerzitetske sisteme zemalja Evropske unije. Ovaj jaz postaje sve veći a, prema najskromnijim predviđanjima, broj stručnjaka sa fakultetskom diplomom u Kini, starosti od 25 do 34 godina, porasti će za 300 odsto do 2030. Godine.
U Evropi i Americi, taj porast doseže maksimum 30 odsto. U Americi je studentima najveći problem da priušte fakultetsko obrazovanje. Problem evropskih studenata je tendencija univerziteta da se ne šire ili zabrana da se organizuju kao profitabilne organizacije.