Foto: Screenshot/YouTube
Kao što vidite antifašizam je kod nas konstitutivan, a samim tim i neodvojivi dio identiteta našeg naroda.
Da li znate šta je Godwinov zakon?
To pravilo je 1990. godine smislio Mike Godwin, a koje kaže: “Kako se diskusija na internetu razvija, sve je veća vjerovatnoća da će neko spomenuti Hitlera ili fašizam”. Danas ljudi koriste Godwinov zakon da označe kraj razgovora nakon što se spomenu Hitler ili nacisti, napominjući da je osoba koja se pozivala na Hitlera “izgubila” raspravu.
Zašto vam sve ovo pišem?
Zato što danas u Bosni i Hercegovini imamo više antifašista nego 1945. godine, a evo nekoliko primjera…
Sjetimo se izjave Bakira Izetbegovića iz 2022. godine kada je 9. maja kazao “Ovo je dan u kojem odajemo počast svim žrtvama antifašističke borbe koji su utkali svoje živote u stvaranje boljeg svijeta. U toj borbi veliki doprinos dali su i bosanskohercegovački antifašisti, koji su se sa istim silama zla suočili i skoro pola stoljeća kasnije.”
Neki je dan Milorad Dodik u Nevesinju izjavio: “Hercegovački ustanak, poznatiji kao Nevesinjska puška, koji je podignut 9. jula 1875. u selu Krekovi kod Nevesinja, označio početak kraja osmanlijskog carstva i uvod u proglašenje Srbije i Crne Gore nezavisnim državama, ističući da su Srbi uvijek, kroz svoju bogatu istoriju, bili na strani oslobodilaca, pobjednika, pravednika i antifašista.“
I Dragan Čović je antifašista, prije par godina bio je učesnik nekog antifašističkog skupa u poljskom gradu Krakovu, a odao je počast i žrtvama u Auschwitzu i Yad Vashemu.
Kao što vidite antifašizam je kod nas konstitutivan, a samim tim i neodvojivi dio identiteta našeg naroda.
I pored toliko antifašista i antifašizma prije neki dan se ugasila vječna vatra na sarajevskom Spomen-parku Vraca.
Spomen-park Vraca je nacionalni spomenik BiH sarajevskim antifašistima i civilnim žrtvama koje su stradale u Drugom svjetskom ratu. Vječna vatra je zapaljena 1981. godine i gorila je do 1992. godine kada su se sa njom, antifašizmom i socijalizmom obračunali Srbi. Opet je zapaljena 9. maja 2019. godine da bi ponovo bila ugašena neki dan jer je ministar komunalne privrede Kantona Sarajevo Almir Bećarevića (Stranka za BiH) procijenio da je ta vatra preskupa tj. da plin za tu vatru godišnje košta oko 130.000 KM.
Ministar Bećarević je u svom obrazloženju gašenja vatre naveo sljedeće: „To su značajna sredstva koja bi bilo potrebnije usmjeriti negdje drugo, na primjer u humanitarne svrhe ili druge projekte. Inače to područje je dosta zapušteno i prljavo, a ako je gospodinu Mandiću (načelnik sarajevske Općine Centar Srđan Mandić iz Naše stranke, op.a.) baš toliko stalo da gori vatra, ima budžet od oko 70 miliona KM, pa neka isfinansira. Mislim da nam je dovoljna Vječna vatra za koju svi znamo gdje se nalazi.”
Odgovor je vrlo jasan – ministru Baćareviću, svi znamo gdje se ta vječna vatra nalazi o kojoj vi govorite, nalazi se u džehenemu, a koga će ona “ogrijati” najbolje zna dragi Alah, a on je sigurno na strani antifašista.
Dok čekamo sudnji dan ostaje nada da će Sarajevo naći rješenje da ponovo upali vatru na Vracama, ako ne zbog nas onda zbog 9.091 građana Sarajeva koji su u Drugom svjetskom ratu stradali od fašista i domaćih izdajnika, kao i 2.057 stradalih boraca, od kojih je 755 pripadalo pokretu otpora koji je djelovao u gradu za vrijeme okupacije. Zbog narodnih heroja Vladimira Perića Valtera, Slaviše Vajnera Čiče, Omera Maslića, Rave Jankovića, Radojke Lakić, Vase Miskina, Slobodana Principa Selje, Jusufa Džonlića, Miljenka Cvitkovića …
Nikad se ne zna hoće li se taj plamen proširiti po cijeloj Bosni i Hercegovini.