Četvrtak, 12 Decembra, 2024

Šesnaest dana aktivizma: kako se boriti protiv rodno zasnovanog nasilja na Zapadnom Balkanu?

Foto:  BHRT

Rodno zasnovano nasilje je sveprisutan problem koji ne poznaje granice i pogađa sve regije svijeta. U prosjeku, svakih 10 minuta jedna žena izgubi život zbog rodno zasnovanog nasilja, a trend se pogoršao posljednjih godina.

Piše: Xiaoqing Yu

Duboko me zabrinjavaju nedavni naslovi iz zemalja Zapadnog Balkana koji otkrivaju alarmantne statistike o rasprostranjenosti porodičnog nasilja i nasilja nad ženama. Ovim tekstom pridružujem se milionima ljudi širom svijeta koji obilježavaju 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja i zalažu se za ovu ključnu temu.

Rodno zasnovano nasilje je sveprisutan problem koji ne poznaje granice i pogađa sve regije svijeta. U prosjeku, svakih 10 minuta jedna žena izgubi život zbog rodno zasnovanog nasilja, a trend se pogoršao posljednjih godina. Iako Zapadni Balkan ne prelazi globalne prosjeke, suočava se sa značajnim izazovima. Ova situacija naglašava hitnu potrebu za sveobuhvatnim poboljšanjima, jer rodno zasnovano nasilje nije samo pitanje ljudskih prava, već je i velika prepreka razvoju.

Na Zapadnom Balkanu, rodno zasnovano nasilje otežava obrazovanje, zapošljavanje i mogućnosti za liderstvo. Prema Organizaciji za bezbjednost i saradnju u Evropi (OSCE), u Bosni i Hercegovini gotovo polovina žena je doživjela neki oblik nasilja, ali je zapanjujućih 84 posto ovih slučajeva ostalo neprijavljeno. Da bismo dobili jasniju sliku, tri aktivne SOS linije u zemlji primile su 5.000 poziva samo u prvih devet mjeseci ove godine – otprilike jedan poziv svakih 20 minuta.

Na Kosovu su istraživanja pokazala da je skoro trećina odraslih žena doživjela seksualno uznemiravanje, dok gotovo polovina smatra da je porodično nasilje privatno pitanje koje se treba rješavati unutar porodice. U Albaniji, dvije trećine žena i djevojaka doživjelo je nasilje u vezi, dok je trećina suočena sa seksualnim uznemiravanjem. Nažalost, femicid je prisutan na Zapadnom Balkanu, gdje je svaka druga ubijena žena žrtva supruga ili partnera.

Kako se boriti?

Ohrabrujuće je vidjeti sve veće priznanje i diskusiju o rodno zasnovanom nasilju. U martu 2023. godine, organizacije civilnog društva širom zemalja Zapadnog Balkana udružile su se kako bi djelovale, počevši pratiti slučajeve femicida i rodno zasnovanog nasilja na sudovima. Srbija, Albanija i Crna Gora pokrenule su interaktivnu mapu koja dokumentuje femicide od 2020. godine, podižući svijest i potičući ključne rasprave.

Pored napora civilnog društva, promjene u politikama su ključne za unapređenje rodne ravnopravnosti i borbu protiv rodno zasnovanog nasilja u regiji.

Prvo, postoji hitna potreba za jačanjem preventivnih napora. Dokazi pokazuju da inicijative poput programa za roditeljstvo – osmišljenih za promociju socijalnog i emocionalnog razvoja djece – i ciljane javne kampanje mogu značajno osnažiti žene i osporiti štetne rodne norme. Ove inicijative pomažu u poboljšanju rodnih odnosa, rješavanju ukorijenjenih nejednakosti i opremanju porodica vještinama za rješavanje konflikata i nenasilnu komunikaciju.

Drugo, efikasan odgovor na rodno zasnovano nasilje mora biti fokusiran na potrebe preživjelih i integrisan kroz ključne sektore. Zdravstveni sektor treba obezbijediti sigurno okruženje za preživjele da dobiju medicinsku njegu i psihološku podršku. Obrazovni sektor može omogućiti ranu intervenciju kroz programe u predškolskom i školskom uzrastu koji adresiraju nasilje u vezama i uvode promjene u nastavne planove usmjerene na osporavanje štetnih rodnih normi. Pored toga, infrastrukturna poboljšanja, poput sigurnijeg javnog prevoza, mogu smanjiti rizike i poboljšati mobilnost žena i djevojaka.

Treće, jačanje sistema za upravljanje informacijama kroz digitalizaciju može poboljšati koordinaciju među pružaocima usluga, pratiti slučajeve kako bi se spriječilo ponavljanje, te koristiti analitiku podataka za kreiranje politika i strategija prevencije.

U Svjetskoj banci posvećeni smo ubrzanju rodne ravnopravnosti rješavanjem strukturnih prepreka koje omogućavaju rodno zasnovano nasilje. Promovišemo inkluzivne ekonomske prilike i razvijamo ljudski kapital kako bismo podstakli održiv rast i smanjili siromaštvo. Na Zapadnom Balkanu aktivno podržavamo napore za borbu protiv rodno zasnovanog nasilja – od obuke zdravstvenog osoblja na Kosovu do promovisanja registracije vlasništva nad imovinom za žene u Bosni i Hercegovini i Srbiji. Naš cilj je stvoriti okruženje u kojem žene i djevojke mogu napredovati, doprinoseći otpornim i inkluzivnim društvima.

Autorka je regionalna direktorica Svjetske banke za Zapadni Balkan

Vijesti.me

Povezane vijesti

Zid žrtava patrijarhata – Glas protiv femicida

Foto:Ustupljena fotografija U okviru 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama, a uoči Međunarodnog dana ljudskih prava, koji se obilježava 10. decembra, Feministički antimilitaristički kolektiv...

Bernska konvencija: Zemlje zapadnog Balkana da predlože nova zaštićena, prirodna Emerald područja

Foto: Impuls Zemlje zapadnog Balkana treba da predlože nova zaštićena prirodna područja, takozvana Emerald područja. Ovo je jedna od odluka Konvencije Savjeta Evrope o očuvanju europske...

Popular Articles