UrbanObserver

Četvrtak, 17 Jula, 2025

Zašto se kaže: Staviti ruku u vatru

Ovaj izraz znači čvrsto vjerovati u nekoga, u nečiju nevinost, garantovati za nekoga.

U srednjem vijeku, postojao je tzv. božji sud koji je na taj način često utvrđivao nečiju krivicu, a zasnivao se na uvjerenju da će neka viša sila (ili sam Bog) presuditi da li je neko kriv ili nije.

Sam postupak sastojao se u tome da osumnjičena osoba iz vatre ili, češće, iz uzavrele vode golim rukama izvadi komad usijanog gvožđa, pa ako je kriv vjerovalo se opržiće se, a ako nije ostaće nepovrijeđen ili će mu rane brzo zarasti. Prema tome je onda donošena i sudska presuda. Postojao je i običaj da se osumnjičeni baci u vodu kako bi se vidjelo hoće li isplivati ili neće, pa se prema tome sudilo da li je nevin ili kriv.

Vađenje gvožđa iz vatre (ili vrele vode), ipak je bio mnogo češći postupak tzv. božjeg suda. Do početka XIX vijeka ovaj običaj postojao je i u našim krajevima.

 

Impulsportal

Povezane vijesti

Osuđeni na zatvorsku kaznu jer su posjekli najpoznatije englesko drvo

Foto: Beta (Owen Humphreys/PA/AP) Dva muškarca su juče osuđena na četiri godine i tri mjeseca zatvora u Njukaslu zbog sječe najpoznatijeg engleskog stabla u blizini...

More ispire sve tegobe i smiruje dušu

Foto: Pexels

Svježa morska voda potiče izmjenu minerala i toksina između tijela i vode. Mediteranska klima, vjetar, sunce, aromatično raslinje i prisutnost eteričnih ulja, natrij – klorida, florida i joda...puni čovjeku baterije i oslobađa ga od svakodnevnog stresa. Sitne čestice soli u zraku putuju do najdubljih predjela plućnih alveola. Oligoelementi (elementi u tragovima) i minerali kao magnezij, mangan, kobalt prodiru u organizam iz mora te jačaju prirodni imunitet.

Popular Articles