fbpx

venecija fest profimedia

 Foto: Profimedia

Novi filmovi Darena Aronofskog, Endrjua Dominika, Alehandra Injaritua, Luke Guadanjina i mnogih drugih cijenjenih reditelja nalaze se u glavnoj takmičarskoj selekciji ovogodišnjeg Filmskog festivala u Veneciji koji se ove godine održava 79. put.

Umjetnički direktor Alberto Barbera predstavio je bogat program sačinjen, kako od dugoočekivanih američkih ostvarenja, tako i umjetničkih i eksperimentalnih filmova iz cijelog svijeta.

Crvenim tepihom na čuvenom lidu od 31. avgusta do 10. septembra trebalo bi da prošetaju zvijezde kao što su Penelope Kruz, Ana De Armas, Kejt Blančet, Timoti Šalame, Hju Džekmen, Lora Dern, Kristof Volc, Sigurni Viver i mnogi drugi, ali je Barbera podsjetio da to nije samo praznik za paparace.

“Često se kaže da su filmski festivali prozor u svijet”, rekao je Barbera, primjećujući da kroz “ovaj prozor svjedočimo stvarima koje radije ne bismo vidjeli, kakva je agresija na Ukrajinu”.

On je dodao i da je njegov tim užasnut progonom filmskih stvaralaca u Iranu među kojima su Jafar Panahi Mohamad Rasulof i Mostafa Al Ahmad, koji su prema Barberinim riječima “krivi samo za to što su demonstrirali svoju slobodu izražavanja”.

Aronofski, čiji je film “Crni labud” otvorio festival 2010. godine, vraća se sa filmom “The Whale”, adaptaciji predstave Semjuela D. Hantera o gojaznom usamljeniku, kog u filmu igra Brendan Frejzer, a tu su još i zvijezda serije “Stranger Things” Sejdi Sink, kao i glumica Samanta Morton.

Premijerno će biti prikazana i biografija Merilin Monro “Blonde” u režiji Endrjua Dominika sa Anom De Armas u glavnoj ulozi, a najavljena je i Netfliksova “Bijela buka” Noe Baumbaha sa Gretom Gervig, Adamom Drajverom i Džodi Tarner Smit, zasnovana na istoimenom romanu iz osamdesetih.

Među ostalim filmovima tog stiming servisa koji će se naći u takmičarskom programu su između ostalih i Injarituov film “Bardo, False Chronicle of a Handful of Thruths” koji se bavi pričom o meksičkom novinaru i reditelju dokumentaraca, kao i moderna tragedija Romena Gavrasa “Athena”.

Filmovi slovačke, češke, poljske, rumunske, makedonske, bugarske, slovenačke, hrvatske i bosanskohercegovačke produkcije odabrani su za selekciju “Orizzonti” ili “Horizonti”.

Među 18 filmova iz svih djelova svijeta u toj selekciji su se od debitanata našli slovački reditelj Mihal Blaško sa filmom “Žrtva”, Poljak Damjan Kocur sa “Hlebom i soli”, tu je i psihološki triler “Na sjever” Rumuna Mihaja Mincana, kao i šesto ostvarenje Makedonke Teone Strugar Mitevske “Najsrekniot čovek na svetot”.

U selekciji “Fokus” biće dugoočekivani “Tar” Toda Filda u kom glavnu ulogu igra Kejt Blančet, inače redovna gošća festivala, koja je presjedavala žirijem 2020. godine.

Oskarovka Lora Pojtras se takmiči sa dokumentarcem “All the Beauty and the Bloodshed”, kao i veteran žanra Frederik Vajsman sa filmom “A Couple”.

Među holivudskim naslovima koji su van konkurencije, nalaze se psihološki triler “Don’t Worry Darling”, drugi rediteljski poduhvat Olivije Vajld, u kom igraju Florens Pju i Hari Stajls.

Tu je i horor iz produkcije A24 studija pod nazivom “Pearl” Tija Vesta, sa Mijom Got u glavnoj ulozi i vestern “Dead for a Dollar” Voltera Hila sa Kristofom Volcom.

Predstavljamo vam sve naslove ovogodišnjeg Filmskog festivala u Veneciji:

Takmičarska selekcija

“White Noise”, Noa Baumbah (Sjedinjene Američke Države) – Otvara festival
“Il Signore Delle Formiche”, Đani Amelio (Italija)
“The Whale”, Daren Aronofski (SAD)
“L’Immensità”, Emanuel Krijaleze (Italija)
“Saint Omer”, Alis Diop (Francuska)
“Blonde”, Endrju Dominik (SAD)
“TÁR”, Tod Fild (SAD)
“Love Life”, Kođi Fukada (Japan, Francuska)
“Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths”, Alehandro G. Injaritu (Meksiko)
“Athena”, Romen Gavras (Francuska)
“Bones and All” Luka Guadanjino (SAD)
“The Eternal Daughter”, Džoana Hog (Velika Britanija)
“Beyond The Wall” Vahid Jalilvand (Iran)
“The Banshees of Inisherin” Martin McDonagh (Velika Britanija, SAD)
“Argentina, 1985” Santjago Mitre (Argentina, SAD)
“Chiara” Suzana Nikjareli (Italija)
“Monica” Andrea Palaoro (Italija)
“No Bears” Jafar Panahi (Iran)
“All The Beauty and The Bloodshed”, Laura Pojtras (SAD)
“A Couple” Frederik Vajzmen (SAD)
“The Son” Florian Zeler (Velika Britanija)
“Our Ties” Rošdi Zem (Francuska)
“Other People’s Children” Rebeka Zlotovski (Francuska)

Van konkurencije – Fikcija

“The Hanging Sun” Frančesko Karocini (Italija) – Closing Film

“When The Waves Are Gone” Lav Diaz (Filipini, Francuska, Danska)
“Living” Oliver Hermanus (Velika Britanija)
“Dead For a Dollar” Volter Hil (SAD)
“Call Of God” Kim Ki-duk (Estonija, Kirgistan, Letonija)
“Dreamin’ Wild” Bil Polad (SAD)
“Master Gardener”, Pol Šreder (SAD)
“Siccitá” Paolo Virzì (Italija)
“Pearl”, Taj Vest (SAD)
“Don’t Worry Darling”, Olivija Vajld (SAD)

Van konkurencije – Biografski i dokumentarni

“Freedom on Fire: Ukraine’s Fight For Freedom”, Jevgenij Afinevski (Ukrajina, Velika Britanija, SAD)
“The Matchmaker”, Benedeta Argentijeri (Italija)
“Gli Ultimi Giorni Dell’Umanità”, Enriko Gezi, Alesandro Galjardo (Italija)
“A Compassionate Spy,” Stiv Džejms (SAD)
“Music For Black Pigeons”, Jorgen Let, Andreas Kefod (Danska)
“The Kiev Trial”, Sergej Loznica (Holandija, Ukrajina)
“In Viaggio”, Đanfranko Rosi (Italija)
“Bobi Wine Ghetto President”, Kristofer Šarp, Mozes Bvajo (Uganda, Velika Britanija, SAD)
“Nuclear”, Oliver Stone (SAD)

Van konkurencije – Serije

“The Kingdom Exodus”, (Epizode 1-5), Lars Von Trir (Danska)
“Copenhagen Cowboy”, (Epizode 1-6), Nikolas Vinding Refn (Danska)

“Horizonti”

“Princess”, Roberto De Paolis (Italija)
“Victim”, Mihal Blaško (Slovačka, Češka, Njemačka)
“On The Fringe”, Huan Dijego Boto (Španija)
“Trenque Lauquen”, Laura Citarela (Argentina, Njemačka)
“Vera”, Tizza Covi, Rajner Frimel (Austrija)
“Innocence”, Gaj Davidi (Danska, Izrael, Finska, Island) – Dokumentarac
“Blanquita”, Fernando Guzoni (Čile, Meksiko)
“For My Country”, Rahid Hami (Francuska, Tajvan)
“A Man,” Kej Išikava (Japan)
“Bread and Salt” Damijan Kocur (Poljska)
“Luxembourg, Luxembourg”, Antonio Lukič (Ukrajina)
“Ti Mangio il Cuore” Pipo Mecapesa (Italija)
“To The North” Mihai Mincan (Rumunija, Francuska, Grčka, Bugarska, Češka)
“Autobiography”, Makbul Mubarak (Francuska, Njemačka, Katar)
“The Sitting Duck”, Žan-Pol Salom (Francuska)
“World War III”, Houman Sejiedi (Iran)
“The Happiest Man in the World”, Teona Strugar Mitevska (Sjeverna Makedonija, Belgija, Danska)
“The Bride”, Sergio Trufo (Portugal)

“Horizonti Extra”

“Origin of Evil”, Sebastijen Marnier
“Hanging Gardens”, Ahmed Jasin Al Darađi
“Amanda”, Karolina Kavali
“Red Shoes”, Karlos Ajhelman Kajzer
“Nezouh”, Soudade Kadan
“Notte Fantasma”, Fulvio Risuleo
“Without Her”, Arijan Vazirdaftari
“Valeria Is Getting Married”, Mihael Vinik
“Goliath”, Adilkan Jeržanov

Agencije

Dozvoljeno je dijeljenje i kopiranje sadržaja ovog portala na druge portale, stranice ili blogove, uz obavezno navođenje izvora.

Impuls Teme

Some Call Us Balkans

NAJNOVIJE U KATEGORIJI

NAJNOVIJE NA PORTALU