Foto: Unsplash
Da na tržištu lijekova Bosne i Hercegovine već duži niz godina vlada haotično stanje, svjedoči i najnoviji izvještaj Agencije za lijekove BiH koji je odaslan Vijeću ministara na usvajanje, saznaje Fokus.ba.
Piše: A. Dučić
Rukovodstvo ove državne agencije ponovo je ukazalo na neracionalno odobravanje interventnog uvoza lijekova od nadležnih entitetskih ministarstava zdravstva i Brčko distrikta, navodeći da je to prouzrokovalo distribuciju lijekova koji nemaju dozvolu za stavljanje lijeka u promet u BiH.
Ugrožavanje javnog zdravlja
-Agencija ne učestvuje u odobravanju interventnog uvoza lijekova, a samim tim nije u posjedu dokumentacije kojom se potvrđuje kvalitet, sigurnost djelotvornost navedenih lijekova, te je otežana kontrola kvaliteta u slučaju prijave sumnje na kvalitet i sigurnost interventno uvezenih lijekova.
Posljedično, nemoguće je utvrditi pravnu odgovornost za kvalitet, sigurnost i djelotvornost odnosno moguću štetu nanesenu pacijentu. Povećana je mogućnost ulaska krivotvorenih lijekova na tržište BiH. U slučajevima hitnih sigurnosnih mjera (povlačenja ili dodatnih sigurnosnih informacija) zbog nepostojanja nosioca odobrenja razmjena informacija je otežana ili nemoguća – istaknuli su iz Agencije.
Posljedica toga je, kažu, ugrožavanje javnog zdravlja pacijenata primjenom lijekova za koje nije potvrđeno da su kvalitetni, sigurni i djelotvorni, ogromni finansijski gubici za budžet Bosne i Hercegovine.
Upozoravaju i na neusklađenost liste supstanci pod kontrolom u BiH sa međunarodnim konvencijama.
-Lista opojnih droga, psihotropnih supstanci i prekursora koji su pod kontrolom u Bosni i Hercegovini nije ažurirana od 2011. godine. Od tada je oko 90 novih supstanci dodato na liste. Također, pojedinim supstancama (remifentanil i preparati kanabinoida za medicinsku primjenu) treba ažurirati mjere kontrole u cilju obezbjeđenja dostupnosti lijekova pacijentima – ističu iz Agencije za lijekove BiH.
Esencijalna lista
Dalje navode da Odluka o esencijalnoj listi lijekova zavisi od Ministarstva zdravlja Republike Srpske, koje je u 2023. godini zatražilo da se dostavljeni prijedlog liste esencijalnih lijekova povuče iz procedure zbog izmjena u entitetskoj listi esencijalnih lijekova. Od tada, naglašavaju, nema novih aktivnosti. U toku je pregled uporednog prikaza tabela usklađenosti za Uredbu o medicinskim sredstvima i Uredbu o in vitro medicinskim sredstvima.
Prijedlog Pravilnika o načinu kontrole kvaliteta lijeka je postavljen na web stranicu Agencije za javnu raspravu do kraja januara 2025. godine. Posebno skreću pažnju na nedovoljnu kapacitiranost Agencije.
-Nisu odobrena dodatna zapošljavanja više od postojeća budžetirana 103 zaposlena, tj. bolja popunjenost do 160 sistematizovanih radnih mjesta, čime pojedini sektori i dalje ostaju u teškoj situaciji. Prisutno je i nezadovoljstvo farmaceutskih inspektora i farmaceuta velikim obimom posla, nedostatkom kadra, niskim platama i dugogodišnjim nerješavanjem problema inspektorskog dodatka od nadležnih državnih ministarstava, a koji se isplaćuje entitetskim i kantonalnim farmaceutskim inspektorima, te drugim inspektorima u institucijama Bosne i Hercegovine.
Inspektori nisu adekvatno plaćeni za svoj rad kroz dodatak na platu, već su čak u podređenom položaju u odnosu na ostale uposlenike Agencije (stručne savjetnike) koji svoje radno mjesto u kancelariji napuštaju nakon 8 sati rada – istaknuto je u izvještaju.