UrbanObserver

Četvrtak, 24 Jula, 2025

Presek stanja posle Vidovdana: Blokade, represija i strah koji je promenio stranu

Uklanjaje barikade u Zemunu, foto: Mašina

Neočekivana je, barem nekima, bila brojnost na vidovdanskom protestu. Neočekivana je bila rekacija dan posle, kada su se građani samoorganizovali i blokirali raskrsnice širom Beograda, ali i Srbije. Ono što pak nije bilo neočekivano, ukoliko su se pratile izjave političara vlasti i medija njima naklonjenima, represija nad ljudima koja je usledila tokom i posle subote – od policijske brutalnosti do hapšenja studenata.

Vidovdanski bunt je te večeri prošao u senci povreda, biber spreja i naposletku privođenja enormnog broja studenata i građana – doduše, šestoro ljudi je uhapšeno i pre same subote. Kada se pogleda ukupan bilans, prema brojkama Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), samo tokom Vidovdana je uhapšeno, kako ih je pomoćnik direktora policije general Dejan Luković nazvao, 77 izgrednika – od kojih su, prema pisanju Vremena, 29 studenata – a čak 38 je zadržano. Pored toga, povređeno je 48 pripadnika policije, kao i 22 građana.

Ispostaviće se da će scene iz Beograda postati uvertira za dodatna hapšenja, ali i masovnih blokada širom Srbije.

Već u nedelju su građani ponovo izašli na ulice, ovoga puta odlučniji i nadasve dovitljiviji. Blokade puteva počele su u Zemunu, da bi se kasnije proširile od Kikinde ka Nišu. Prema podacima CRTE, bilo je ukupno 96 blokada i protesta širom Srbije. Za ponedeljak, ukupno je zabeleženo 201 slučaj građanske neposlušnost, a za utorak, kako su naveli, „najmanje 200“, dok su građani Beograda bili zaslužni za čak 70 blokada.

Jači bunt, jača represija

S druge strane, MUP je objavio da je tokom jučerašnjeg dana održano 117 neprijavljenih okupljanja i 87 blokada saobraćaja, te da je policija legitimisala 976 osoba, dok su 72 osobe odvenene u službene prostorije.

Kako je prethodno za Mašinu rekao docent sa Fakulteta političkih nauka Marko Vujić, „izborno geslo režima ’Srbija ne sme da stane’ postalo je njihov talac“, aludirajući na činjenicu da su građani, mimo potencijalnih nadanja vladajućeg režima, od nedelje zaustavili zemlju.

Odgovor državne aparature, koji i dalje traje, je bio brutalan. Tajming je, ukoliko se uzme u obzir najava predsednika Srbije Aleksandra Vučića, bio besprekoran. Oko 21 čas su u subotu počeli prvi incidenti, odnosno primena sile od strane policije nad narodom. S tim u vezi, Komitet pravnika za ljudska prava (YUCOM) ocenio je potupanje pripadnika bezbednosti te večeri kao, ni manje ni više, policijsko nasilje. Kako su naveli, primećena je upotreba borbenih policijskih formacija, nezakonita i nepropisna upotreba policijskih palica i štitova protiv građana, kao i upotreba raspršivača sa nadražujućim sredstvom (najverovatnije biber sprej ili suzavac).

Od tog trenutka do danas represija ne jenjava. Hapšenja su se nastavila, a prizori na terenu i po društvenim mrežama ukazuju na neselektivno i često brutalno privođenje građana. Ukupan broj je gotovo nemoguće proceniti. Beograd – ali i drugi veći gradovi – kada se pogledaju prethodna tri dana, vrvi od pripadnika MUP-a, prvenstveno žandarmerije, i oklopnih vozila.

Pored gorenavedenog, zaletanje vozila među demonstrante je, sada već po običaju, i dalje prisutno. Tako je juče, na Mostu slobode u Novom Sadu, povređena troje ljudi, a slične scene se viđaju i po Beogradu.

S druge strane, juče je u drugom najvećem gradu u Srbiji došlo do nemile scene – koja je, opet, bila vezana za proteste, studente i vladajuću garnituru.

Naime, prevoznik Milomir Jaćimović, poznat javnosti po tome što je vozio studente na proteste, pokušao je sebi da naudi ispred prostorija Srpske napredne stranke. On je, u svom automobilu, bio zaključan dok je u rukama držao flašu s benzinom i upaljač. Jaćimović je, uz intervenciju policije, savladan i uhapšen. On je prethodno i pozvao građane ispred sedišta SNS-a u Novom Sadu, jer već mesecima unazad trpi pritiske i torturu zbog svog delovanja tokom protesta prethodnih meseci – od brojnih kazni, do izbušenih guma.

Da situacija bude gora, policija je pre toga uhapsila i njegovog maloletnog sina, koji je naknadno pušten, zato što je lepio plakate na prostorijama vladajuće stranke.

Nema nazad

I pored pojačane policijske brutalnosti i targetiranja građana od strane zvaničnika SNS-a i prorežimskih medija, deluje da trenutno građansko nezadovoljstvo ne gubi na energiji. Osmesi na licima, često maštoviti i komični načini iskazivanja bunta, odnosno blokada raskrsnica, ali i protesti u unutrašnjosti se mogu tumačiti kao, potencijalno, odsustvo straha kod dobrog dela građanstva.

I to odsustvo straha dolazi s ciljem ispunjenja jednog jedinog zahteva koji su prvobitno studenti, a kasnije i građani, postavili vladajućoj strukturi: raspisivanje vanrednih izbora.

Kako su prethodno za Mašinu ocenili Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose i Srđan Cvijić iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, proces koji se trenutno odvija u Srbiji, odnosno masovne blokade i građansko nezadovoljstvo, je nazaustavljiv, dok ga potezi države, možda i logično, ubrzavaju.

„Proces sazrevanja je trajao, ali se blokadama ubrzao, te je došlo do stvaranja horizontalne strukture. Ciljevi studenata i građana su isti, vode ih ista sloboda, iste vrednosti, te je i njihova solidarnost izuzetno jaka“, rekao je bio Janjić.

Cvijić je rekao da nema sumnje, nasuprot sadašnjim i budućim pokušajima SNS-a, da se ovakavo nazadovoljstvo ne može smiriti. Napominje da su ovakvi procesi dugi, te dodaje da je ispunjenje krucijalnog građanskog zahteva, raspisivanje izbora, neminovno.

„Ne vladaju više ni Vučić ni Srpska napredna stranka, već strah. Strah od toga da se izgube izbori, strah od toga šta će se dogoditi posle toga. Strah je jako opasna stvar, a znate kako kažu, životinja je najopasnija kada je saterana u ćošak“, rekao je Cvijić.

Mašina

Povezane vijesti

Od načelnika Vlasenice Miroslava Kraljevića 14 miliona za izgradnju ulica “Zvornikputevima”

  Opština Vlasenica ima potpisan ugovor iz 2022. kojim obavezuje firmu “Zvornikputevi” za izgradnju, rekonstrukciju i sanaciju puteva i ulica u ovoj opštini na period...

Victims of war torture between law and justice: Are concentration camp survivors and women victims of conflict-related sexual violence divided into ”ours” and ”theirs”?

Foto: Unsplash Concentration camp survivors, women victims of conflict-related violence, children that survived war trauma – all conflict-related victims who were not members of armed...

Popular Articles