Foto: Ana Batrićević/Novinarke protiv nasilja
Kada ćemo drugačije? Mediji su prostor dali osumnjičeniku i njegovim izjavama
Piše: Kristina Perić
Femicid, sve češća je pojava u BiH. Najnoviji, onaj mostarski pokazao je da policija otkriva detalje iz istrage kad se njima prohtije, premda šuti kada im se postavljaju pitanja o stanju u njihovim redovima. Pokazao je i da je medijima kokain bio važniji u naslovu od termina femicid.
„Konzumirali kokain, komšija prijavio galamu i svađu… Poznati detalji tragedije u Mostaru, evo šta je sve prethodilo pucnjavi“, „Kokain, svađa, šta je sve prethodilo pucnjavi u Mostaru?“, „Preminula žena koja je ranjena u Mostaru, ona i partner konzumirali kokain“, „Novi detalji pucnjave u Mostaru: Njen uhapšeni partner kazao da su konzumirali kokain cijeli dan“.
Ovo prethodno su samo neki naslovi u bh. medijima o najnovijem femicidu, koji će se tražiti pod ključnom riječi „kokain“. A ne po femicidu.
Medijski prostor je dobio u ovom slučaju osumnjičenik za femicid.
„Oko 18.40 sati nepoznati građanin dojavio je Policijskoj upravi (PU) Mostar da na Bulevaru narodne revolucije na broju 13 ima galame i svađe. Dolaskom na mjesto događanja hitna je već iznosila stradalu žensku osobu inicijala I.Ž. (1985.) koja je imala prostrijelnu ranu na stomaku, a unutra je nađena osoba s kojom je vjerojatno živjela u vanbračnoj zajednici, inicijala Đ.Đ. (1979.)“, kazao je medijima glasnogovornik MUP-a Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) Ljudevit Marić dodavši da je Đ.Đ. izjavio da su cijeli dan konzumirali kokain.
Dalje u svojoj izjavi ističe iskaz osumnjičenika!?
„Također, kazao je kako su se posvađali, te da je I.Ž. nakon svađe došla s pištoljem i sama sebe upucala u stomak. On je lišen slobode i nad njim se provodi kriminalistička obrada, a I.Ž. je u 20.20 sati od zadobivenih povreda preminula u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar“, kazao je Marić.
Mostarska policija danima šuti na neke upite, osobito one koji se tiču stanja u njihovim redovima, no ovdje glasnogovornik spremno govori detalje iskaza osumnjičenog za ubojstvo „da se ubijena sama upucala, da su konzumirali kokain“.
„U trenutku kada imamo društvenu raspravu o ubistvima žena iz mržnje, policija bi morala više paziti šta objavljuje. MUP HNK se prema nama pokazao dosta zatvoren kada smo tražili uvide u disciplinske postupke prema policajcima, teško je dobiti informacije o istragama i uvijek je opravdanje da je istraga u toku a onda odjednom imamo iznošenje detalja iz istrage odnosno otkrivanje dijela iskaza osumnjičenog. Ta izjava je objavljena tako da sugeriše da je žrtva bila narkomanka i da je sama naudila sebi”, kaže direktor Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine Denis Džidić.
Govori da je u trenutku kada još traje istraga i kada žene širom BiH osjećaju frustraciju jer ih policija ne štiti dovoljno, ovakva izjava nepromišljena i može da utiče na percepciju javnosti a i na sam dalji tok događaja.
„Policija treba da objavljuje više detalja ali mora da bude društveno odgovorna kada to radi. Mislim da policija HNK treba da se ponovo oglasi i objasni svoje postupanje i pokuša smanjiti štetu koju su napravili“, smatra Džidić.
Neki mediji su zamračili glavu osumnjičenika, a ostavili da se vidi lice žrtve prilikom preuzimanja njihovih fotografija na Facebooku.
Džidić ističe da mediji moraju raditi sa malo informacija koje dobiju od policije, ali svakako ne bi trebali od teme femicida praviti senzaciju. „Ova je tema jako osjetljiva i možda umjesto utrkivanja za klikovima kroz senzacionalizam mogu razmisliti da grade povjerenje kod čitalaca koji će sigurno znati cijeniti odgovorniji pristup medija ovoj temi. Dugoročno i moralno je to ispravnija odluka. Nisu sva izvještavanja kolega za ponos ali mislim da se pažnja za odgovornost treba držati na policiji jer je od njih i krenula spekulacija“, zaključio je Džidić.
Tužitelj u Županiji Zapadnohercegovačkoj (ŽZH) Josip Aničić smatra da je u ovom slučaju promašen fokus.
„Smatram da je fokus trebao biti na osumnjičenom i njegovim radnjama, a ne na žrtvi i njezinim radnjama. Naslovi u medijima kreiraju i doprinose tome na koji način će čitatelj shvatiti određenu vijest. Žrtva je žrtva i ne postoji rangiranje žrtve u smislu da je netko veća ili manja žrtva. U tom smislu postoji počinitelj i žrtva/oštećena … S druge strane, prilikom obavještavanja javnosti o detaljima iz istrage koja je dospjela u javnost treba biti jako oprezan, jer su i mediji i čitatelji u tom trenutku ‘gladni’ za informacijom i tragaju za njom na sve strane“, smatra Aničić.
Mostarska odvjetnica koja često zastupa žrtve nasilja je stajališta da je medijima informaciju o ovom slučaju trebalo dati Tužiteljstvo.
„Zakonom o kaznenom postupku FBiH propisano je da istragu provodi nadležno tužiteljstvo čl. 231 te da tužitelj naređuje provođenje istrage ako postoji osnovana sumnja da je izvršeno kazneno djelo. Sukladno tome smatram da informacije iz faze istrage može dati samo tužiteljstvo“, istaknula je Nada Dalipagić.
Tužiteljstvo HNŽ u četvrtak jutro je poslalo priopćenje za javnost da je zatražen pritvor za osumnjičenika.
Iz Tužiteljstva su priopćili da ga se tereti da je počinio kazneno djelo ubojstvo, neovlašteno nabavljanje i držanje oružja, te posjedovanje i omogućavanje uživanja opojnih droga. Pritvor je osumnjičeniku predložen, kako su naveli iz Tužiteljstva, iz razloga jer postoje okolnosti koje ukazuju na opasnost od bjekstva, ali i zato što postoji opravdana bojazan da će ponovo počiniti kazneno djelo s obzirom na to da je ranije bio pravomoćno „osuđivan za kazneno djelo nasilje u porodici uz upotrebu oružja“.
Naveli su i da bi „puštanje na slobodu rezultiralo stvarnom prijetnjom narušavanja javnog reda, budući da je u posljednje vrijeme učestalo vršenje najtežih kaznenih djela-ubojstava na štetu žena“.
Veliko je pitanje zašto ove informacije nisu bile u naslovima i zašto je bitnije što je netko jeo, pio i konzumirao (ako uopće jeste), od toga da je izvršen femicid i da li se mogao spriječiti.