Da li prilagođavate garderobu godišnjem dobu? Zimi se utoplite, a leti se prilagodite vrućinama. Ako imate mogućnosti, možda i svoj izgled prilagođavate modnim promenama. Klima već izvesno vreme pokazuje trend promena uz veoma drastične reakcije u vidu nevremena, poplava, velikih vrućina i slično. Vreme je da, kao i garderobu, prilagodimo naše objekte življenja i rada novim uslovima.
Piše: Tanja Gatalica, dipl. ing. arhitekture
Svaki objekat, bilo stambeni ili sa poslovnim sadržajem, se gradi da traje dugi niz godina. Promene koje svakodnevno doživljavamo obavezuju nas da počnemo da radimo na izmenama regulative u građevinarstvu, a i šire, koji bi uvažili nove klimatske uslove. Iz tih promena treba da proizađu kvalitetniji preduslovi i ne samo kvalitetniji, nego i bezbednija korišćenja budućih objekata.
Moj predlog je da se odmah u sva urbanistička akta, u vidu regulacionih i ostalih planova koji su na snazi, uvede obaveza investitora uređenja obale u nužnom delu njihove lokacije, ako izlaze na vodu ili su u zoni ugroženosti. Prostorni planovi koji su u izradi takođe treba da pretrpe promene u gore navedenom smislu.
S obzirom na tragične okolnosti koje su zadesile region u vidu nekontrolisanih poplava, konačno se nameće i pitanje regulisanja tog problema u pravnom i tehničkom smislu.
Svaka vodena površina, bilo da je to reka ili jezero, kopnenim gradovima i naseljima daje status atraktivnih lokacija. Takve lokacije mogu privući investitore za ulaganje u razne tipove sadržaja (sportske, turističke, poslovne, stambene, poljoprivredne i slično) koje bi svojim postojanjem otvorile radna mesta i obezbedile prihode.
Svaka izgradnja hidrocentrala sa svojim režimom rada u redovnim i vanrednim uslovima poremeti tok reke i uslovljava joj drugi režim vodostaja. Veliki deo obala je trajno ugrožen i beskoristan ako se ne uredi.
Shodno tome, treba planirati da se priobalno zemljište zaštiti. Treba etapno raditi nasipe sa pristupnim putevima i infrastrukturom u gradskim zonama. Tek ovako pripremljeno zemljište je spremno za svoje eventualne buduće sadržaje.
Moj predlog je da se odmah u sva urbanistička akta, u vidu regulacionih i ostalih planova koji su na snazi, uvede obaveza investitora uređenja obale u nužnom delu njihove lokacije, ako izlaze na vodu ili su u zoni ugroženosti. Prostorni planovi koji su u izradi takođe treba da pretrpe promene u gore navedenom smislu.
U gradskim zonama treba baciti težište da budući investitori preuzmu obavezu etapnog finansiranja dela po dela obale (u većini slučajeva deo treba da preuzme i grad), ali za to je potrebno imati adekvatne urbanističke uslove, a ne samo zamisli.
Ovakvom raspodelom daje se mogućnost da državna i međunarodna pomoć bace težište na zaštitu poljoprivrednih površina. Urbanistički uslovi moraju sadržati pored ostalog i zahteve za:
– izgradnju odbrambenog nasipa
– drenažu, gde je to potrebno (na primer: sportski tereni, i slično)
– izgradnju kanalizacije, vodovoda, struje
– izgradnju puta na nasipu ili u gradskoj zoni sa uređenjem keja
Postoje sadržaji na vodi koji su prikladni za gradske zone.
Budimpešta
Program na vodi se može organizovati na modularnim plovnim objektima, bez pogona, koji se sastoje od platformi modula koje se nadodaju prema projektu. Spadaju u ekološki program jer se vezuju na gradsku infrastrukturu i potrebna im je mala površina uređene obale. Mogu da obuhvate turističke, ugostiteljske, zanatske, poslovne i stambene sadržaje i neuporedivo su jeftiniji od klasične gradnje. Mogu poslužiti i kao privremeni sadržaji koji se jednom mogu i odvući sa lokacije.
Impulsportal