UrbanObserver

Nedjelja, 11 Maja, 2025

Mile zna razliku: nije BIA, CIA je

Foto: Ringier

Autor Dodikovog tweeta zaboravio je sva obećanja o referendumima za otcjepljenje, silu zakona koji su u NSRS-u doneseni da bi ih poništavao visoki predstavnik, smetnuo je s uma mali milion bahatih prijetnji, čitav Svesrpski sabor i Deklaraciju, a bogami i prijedlog Vlade RS-a o mirnom razdruživanju

Piše: Vildana Selimbegović

Kada je, svojedobno, Elmedin Dino Konaković, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, telefonom razgovarao s američkim državnim sekretarom Antonyjem Blinkenom, na novinarsko pitanje o čemu je bilo riječ, šeretski je uzvratio: “Pričali smo o svemu, aktuelnim događajima, podršci SAD-a BiH, onda i o košarci”. Blinken ima impresivnu biografiju, na Harvardu je stekao diplomu društvenih nauka, na Columbiji prava, živio je u New Yorku i Parizu, sigurnost i međunarodni odnosi njegova su strast, demokracija je njegovo opredjeljenje, što zorno potvrđuje njegova služba u vanjskoj politici SAD-a još u doba Clintonove pa Bushove administracije, da bi posvemašnju potvrdu dobila tokom iznimnog angažmana u službi Baracka Obame i Joea Bidena.

Od rane mladosti piše, no sportom se nije bavio, za razliku od Williama Burnsa, koji je u svojoj oksfordskoj fazi, kao prvi Marshallov stipendista, bio i dio košarkaškog reprezentativnog tima. Pa ipak, ni Konakoviću, nekadašnjem košarkašu, nije se omaklo da ovu nesumnjivo zajedničku temu dovede u bilo kakav kontekst sastanka sa aktualnim direktorom glavne američke obavještajne agencije CIA.

Burns je – zvanično – iznenada doputovao na Balkan, mada je njegova posjeta i najavljena i očekivana. U Sarajevu mu je domaćin, uz naravno američkog ambasadora Michaela Murphyja, bio direktor domaće OSABiH Almir Džuvo. S Murphyjem je Burns posjetio državno Predsjedništvo koje ga je dočekalo u punom sastavu, uključujući i Željku Cvijanović, inače stanarku crne OFAC-ove liste SAD-a. Sankcionirana je zbog prijetnji Dejtonskom mirovnom sporazumu, integritetu i suverenitetu Bosne i Hercegovine, pa nema razloga sumnji da je bila prava osoba koja će, iz prve ruke, Burnsove poruke prenijeti onima kojima su i namijenjene: zvaničnik američke vlade ovdašnjim je medijima jasno i glasno kazao kako su teme njegovih sastanaka bila “pitanja od zajedničkog interesa, što uključuje teritorijalni integritet i suverenitet Bosne i Hercegovine, te zabrinjavajuća secesionistička retorika i djelovanje predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i Vlade RS-a”. Iako su se srbijanski i mediji pod Dodikovom kontrolom u RS-u iz petnih žila zadali da optuže Sarajevo da je prekršilo dogovor s CIA, obrazlažući to tezom o “susretu s diplomatskom diskrecijom”, jasno je da se radi o pokušaju da se sakrije značaj turneje direktora CIA i njegovih poruka. Beogradska Politika, još od Miloševića poznata kao desna ruka srbijanskih retro-režima, brže-bolje je svoje naslovnice počela da kiti najavom dolaska francuskog predsjednika Emmanuela Macrona u Srbiju i njegovim susretima s Aleksandrom Vučićem. No, s obje strane Drine samo naivni vjeruju da se srbijanski predsjednik nije i sam sastao s Burnsom, mada su mediji tek nezvanično pominjali njegov boravak u Srbiji i to u kontekstu razgovora s Vladimirom Orlićem, direktorom tamošnje Bezbednosno-informativne agencije BIA. Burns je posjetu Balkanu završio u Prištini, a sam Vučić dimnu zavjesu na boravak direktora CIA u Beogradu pravio je na svome Instagram-profilu, gdje inače objavljuje sve što želi da se zna: ključnoga dana – po vlastitom priznanju – sastao se sa ruskim ambasadorom u Beogradu, našim starim znancem Aleksandrom Bocan-Harčenkom, i Dodikom u prirodnoj veličini.

Kada se malo bolje zna Burnsova biografija, ovi susreti dođu kao logičan slijed njegove posjete. Evo zašto: cijela planeta ga opisuje kao američkog teškaša i tajno diplomatsko oružje, jednog od najvažnijih suradnika aktualnog američkog predsjednika Joea Bidena. Pune 32 godine William Joseph Burns proveo je u službi vanjskih poslova SAD-a, iz koje se povukao 2014. i do 2021. bio predsjednik Zaklade Carnegie za međunarodni mir. A služio je kao zamjenik američkog državnog tajnika od 2011, 2009. je bio v. d. državnog tajnika na jedan dan, prije potvrde Hillary Clinton. Vrhunski student, s diplomom povijesti, na Oxfordu je zaokružio svoje obrazovanje disertacijom Ekonomska pomoć i američka politika prema Egiptu, 1955–1981. Tokom rada u State Departmentu bio je podtajnik za politička pitanja, veleposlanik u Rusiji, pomoćnik državnog tajnika za Bliski istok, veleposlanik u Jordanu, izvršni tajnik i posebni pomoćnik državnih sekretara Warrena Christophera i Madeleine Albright. 2008. ga je tadašnji predsjednik SAD-a George W. Bush nominirao, a Senat potvrdio za veleposlanika u karijeri, što je najviši čin u američkoj službi vanjskih poslova, ekvivalent generalu s četiri zvjezdice u vojsci SAD-a. Više od zvanja, o njemu svjedoče akcije: u vrijeme pogoršanja rusko-američkih odnosa, Kremlj ga je poštovao, ali i dalje zazire od njega, kumovao je privremenom sporazumu s Iranom o kontroli nuklearnog naoružanja, tajno se sastao sa vođom talibana uoči američkog povlačenja iz Afganistana, analizirao je kineske ambicije spram SAD-a i tajno putovao u Peking radi kakve-takve relaksacije odnosa. Među prvima je potpuno razotkrio Putinove namjere u Ukrajini, letio u Moskvu da bi preventive radi upozorio na reakciju Zapada, sa Saudijskom Arabijom razgovarao o američkim potrebama u nafti, nadgledao operaciju u kojoj je ubijen teroristički vođa Ayman al-Zawahiri, nakon početka rata između Hamasa i Izraela zalagao se za dogovor s Hamasom, kako bi se osiguralo oslobađanje izraelskih talaca… Prije tri godine Biden je prijedlog za njegovo imenovanje na čelo CIA obrazložio zajedničkim uvjerenjem “da obavještajna služba mora biti apolitična”, a nije nevažno: izabran je u Senatu jednoglasno. Član je Bidenovog kabineta.

Zbog svega pobrojanog doima se posve razumljivom Vučićeva potreba da nakon Burnsa otvoreno i iskreno razgovora s Bocan-Harčenkom o svim temama od interesa za Srbiju i Rusku Federaciju, kao i o pozicijama Srbije u pogledu aktuelnih globalnih geopolitičkih kretanja, jednako kao i da se srdačno ispriča s Miloradom Dodikom. Na Vučiću, inače uvijek raspoloženom za slikanje, ne vidi se je li ga i koliko oraspoložio Dodikov tweet o Burnsu, no cijeli se Balkan grohotom ismijao: predsjednik RS-a se, naime, svečano zakleo kako “Republika Srpska nikada nije sporila suverenitet i teritorijalni integritet BiH shodno Dejtonskom sporazumu”, dodajući da “secesija nikada nije bila naša politika”. Laž u svakoj riječi, kratko su prokomentirale kolege iz zagrebačkog Jutarnjeg lista, uz opasku: “potvrda Dodikovog licemjerstva (čita li ovo Predsjednik Republike Hrvatske?) i ljigavog kameleonstva, spremnosti političkog obrata nakon kojeg se ni ne zacrveni u licu”. Autor Dodikovog tweeta zaboravio je sva obećanja o referendumima za otcjepljenje, silu zakona koji su u NSRS-u doneseni da bi ih poništavao visoki predstavnik, smetnuo je s uma mali milion bahatih prijetnji, čitav Svesrpski sabor i Deklaraciju, a bogami i prijedlog Vlade RS-a o mirnom razdruživanju kojim se predsjednik RS-a i višestruki porodični osvajač američke crne liste busao u junačka prsa. Prvotnu puzeću izjavu o ljubavi spram suvereniteta i teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine i Dodik i njegovi tviteraši probali su relaksirati tlapnjama o tuđim odgovornostima jednako kao i povratkom na staru mantru o podjeli krivice za stanje u današnjoj BiH (spinovi prolaze kad se baziraju dijelom na istinama), no već su i SNSD-ovi kadrovi počeli blagonaklonije govoriti o saradnji BiH s NATO-savezom. Mile nas je osobno obavijestio kako Burns nije babaroga. I u pravu je, Burns je jedan od najmoćnijih ljudi na planeti koji je – košarkaškim žargonom koji Baja i voli i razumije – uspijevao blokirati i poentirati tricama kakvim bi se ponosili i najjači NBA igrači. Naš je Dodik bio i ostao laktaška liga. Vrijeme je da prizna poraz. Ili će ostati pregažen na terenu, kao najveći krivac što mu je cijeli tim neslavno propao.

Oslobođenje

Povezane vijesti

Nasilje prema političkim protivnicima očajnički čin oronulog režima

Foto: Pixell Skandalozna izjava predsjednika Republike Srpske i lidera SNSD Milorada Dodika, kojom je, maltene, podržao napade na opozicionare i sve koji drugačije misle i...

Još 2 zemlje EU uvode sankcije Dodiku, Stevandiću i Viškoviću

Foto: Mondo Nakon Austrije i Njemačke, još dvije zemlje Evropske unije namjeravaju da uvedu sankcije predsjedniku Republike Srpske i lideru SNSD, Miloradu Dodiku, kao i...

Popular Articles