fbpx

Ko reklamira Elektro-Hercegovinu: Od Noćnih vukova, preko SET-a, do knjigovodstvene agencije

Ko reklamira Elektro-Hercegovinu: Od Noćnih vukova, preko SET-a, do knjigovodstvene agencije

Foto: Direkt

Kompaniji „Samit energetike“ Elektro-Hercegovina je i u oktobru ove godine dodijelila posao vrijedan 80.000 maraka i to za usluge reklamiranja preduzeća. No, kako tvrde u SET-u, njima će od toga ostati samo provizija od oko 1.600 maraka, dok će ostali novac biti raspoređen sportskim, humanitarnim i kulturnim organizacijama od značaja u Hercegovini.

Piše: Nikolija Bjelica Škrivan

“Samit energetike” (SET) je bio jedini ponuđač na tenderu za usluge reklamiranja, koji je ovo javno preduzeće raspisalo u avgustu ove godine. Dogovorili su okvirni sporazum na deset mjeseci.

Sa istom kompanijom Elektro-Hercegovina je i lani sklopila okvirni sporazum, takođe za usluge reklamiranja preduzeća. Prema javno dostupnim podacima, tokom prošle godine realizovali su ugovore vrijedne oko 71.000 maraka. 

Portal Pratimo tendere je objavio da je Elektro-Hercegovina, u skladu sa planom nabavki, 14. avgusta ove godine objavila tender vrijedan 80.000 maraka bez PDV-a za usluge reklamiranja preduzeća. 

Svrhu ovog tendera u „Elektro-Hercegovini“ su pravdali poboljšanjem vidljivosti svog brenda i unapređenjem kvaliteta svog poslovanja.

Ovaj specijalizovani portal je pisao da kada je riječ o uslovima za ponuđače, konkurencija je jednim dijelom bila ograničena, jer se od ponuđača tražila uspješna realizacija jednog ili više ugovora čiji su karakter i kompleksnost slični predmetnoj nabavci, čija je vrijednost najmanje 50.000 KM. 

Najbolji i jedini ponuđač i na prošlogodišnjem i na ovogodišnjem tenderu je bio SET.

Direktor SET-a Aleksandar Branković učestvovanje na tenderu od koga je, kako tvrdi, ova kompanija zaradila tek oko 1.600 maraka, pravda samo kao pomoć Elektro-Hercegovini da u zakonske okvire stavi usluge reklamiranja preduzeća i na kraju finansijsku pomoć hercegovačkim kulturnim, sportskim i humanitarnim organizacijama. 

U izjavi za Direkt on pojašnjava da je iznos koji njima, kao posredniku, ostaje najvećim dijelom trošak transakcija te da je taj iznos zanemariv. Pitali smo ga zato koji je interes ove kompanije, koja ima posve druga interesovanja i prihode, da se uopšte prijavi na ovaj tender.

“Nije mi interesantno, pravo da vam kažem, mi pomažemo Elektro-Hercegovini, jer smo mi na njih oslonjeni, jer, inače,organizujemo Samit energetike. Ne bavimo se mi, iako imamo registrovanu djelatnost, tim reklamiranjem, to se više može smatrati kao pomoć Elektro-Hercegovini da završi taj posao, a da ih ne košta mnogo. U suštini, mali su to iznosi. Neznatne su to zarade”, ističe Branković za naš portal i dodaje da je njihova primarna djelatnost organizovanje Samita energetike te da od toga godišnje prihoduju oko 600,700 hiljada maraka. 

aleksandar brankovic fb

Aleksandar Branković (Foto: Fejsbuk)

Slično objašnjenje za ovakvu praksu ranije je dao i generalni direktor ERS-a Luka Petrović. On je kazao da je neophodno provesti ovakvu proceduru da bi novac mogli da plasiraju u sport, kulturu ili u humanitarne svrhe.

“Novac ide upravo tim organizacijama, a ne onoj agenciji koja se prijavi na javni tender i dobije na raspolaganje da uloži ta sredstva za humanitarne, sportske ili socijalne organizacije koje je potrebno pomoći, a što da ne kažemo i reklamirati samog javnog snabdjevača”, rekao je Petrović. 

Sa njim se, ipak, ne slaže urednik portala Pratimo tendere Slobodan Golubović. 

“Podjela dobiti ERS-a ili bilo kog drugog preduzeća nema nikakve veze sa javnim nabavkama. Dakle, ta dobit se dijeli kroz grant sredstva i tu ne možemo imati nikakvu vezu sa javnim nabavkama. Ono što se ovdje radi je da, i pored te podjele dobiti, oni još dodatno dijele sredstva kroz javne nabavke, čime zloupotrebljavaju sistem javnih nabavki”, smatra Golubović. 

On dodaje da kod podjele grant sredstava ne postoji potreba za angažovanjem bilo kakve agencije. 

“S druge strane, ostaje vječna enigma, kakva je potreba za reklamiranjem energetskih preduzeća koja sve što proizvedu prodaju i imaju monopol na tržištu”, pita se Golubović. 

Slobodan Golubovic 2 1

Slobodan Golubović

Iz Elektro-Hercegovine smo ranije zatražili objašnjenje o raspisanom tenderu, ali do objave ovog teksta nismo dobili njihov odgovor. 

I knjigovodstvenoj agenciji novac za oglsašavanje

Samit energetike nije jedina kompanija koja je za ovo javno preduzeće pravila promociju. Naime, sa preduzećem “A media” prošle godine sklopili su takođe okvirni sporazum vrijedan 50.000 maraka za usluge medijskog oglašavanja. Iz javno dosupnih podataka, vidljivo je da je on realizovan kroz tri ugovora u periodu trajanja okvirnog sporazuma. 

U septembru 2024. godine i u aprilu 2023. godine direktnim sporazumom za usluge oglašavanja na portalima ugovor su sklopili sa trebinjskim BAM consulting-om. Ova firma registrovana je, prema podacima portala Akta, na mužu direktorke trebinjske biblioteke Milosave Supić Vuković. Navodno su je osnovali, pored direktorke biblioteke, portparolka Elektroprivrede Republike Srpske (ERS) Ana Bokonjić Buha i uposlenik trebinjske Gradske uprave i vlasnik jednog lokalnog portala Božo Morić. U dva navrata BAM consulting je sa Elektro-Hercegovinom sklopio dva ugovora ukupnog iznosa 12.000 maraka. 

Skromne 2.000 maraka za usluge oglašavanja u elektronskim medijima dobila je i S media Sanje Bjelice Šagovnović i to kroz dva direktna sporazuma (u 2023. i 2024. godini) od po 1.000 maraka. 

Zanimljivo je da je Elektro-Hercegovina na čelu sa direktorom Ognjenom Kuljićem u martu 2023. godine direktnim sporazumom dodijelila 2.000 maraka i grupi “Noćni vukovi”i to za usluge reklamiranja na njihovim manifestacijama te da im za ovu transakciju nije bila potrebna agencija. 

Ovo javno preduzeće dodijelilo je i ugovor za usluge oglašavanja u elektronskim medijima i čak jednoj agenciji za knjigovodstvene usluge. U pitanju je agencija “Bilans” iz Trebinja, koja je direktnim sporazumom u oktobru 2023. godine dobila 3.000 maraka javnog novca

Za iste usluge direktnim sporazumom angažovana je i MY media iz Sarajeva. Oni su od Elektro-Hercegovine u oktobru 2023. godine dobili 2.000 maraka.

Ranije smo pisali kako Elektro-Hercegovina planira da se zaduži za 3 miliona maraka. U međuvremenu, u septembru je sa MF bankom ovo preduzeće sklopilo ugovor za bankarske usluge u vezi sa kredintnim sredstvima, za šta će platiti nešto više od 283.000 maraka. Iz Elektro-Hercegovine nisu odgovorili na na naša pitanja na šta će utrošiti kreditna sredstva.

Izvor: Direkt