Mengele je imao prijatan izgled, ali je bio potpuno lišen ljudskih osjećanja, izjavila je Lidija Maksimovič, jedno od njegovih bivših zamoraca, koja i sada još ima sjećanja na doktora iz Auschwitza Jozeph Mengelea i o tome je napisala knjigu uz rad sa historičarima. Poljakinja bjeloruskog porijekla koja sada ima 82 godine nedavno je održala predavanje u Memorijalu Shoe u Parizu, pred uglavnom mladom publikom, koja nema dovoljno znanja o 20. vijeku.
Lidija Maksimovič je sa tri godine u decembru 1943. godine stigla u nacistički logor Auschwitz-Birkenau, u naručju svoje majke, političke zatvorenice. “U tom uzrastu nismo mogli da radimo, ali su mogli da na nama izvode pseudonaučne eksperimente”, rekla je ona.
Josef Mengele, tada 32-godišnji istraživač genetike, 1943. godine je raspoređen u logor Auschwitz. Mengele je vidio priliku da sebi nabavi ljudske zamorce, koji su pod njegovim nadzorom bili podvrgnuti strašnim tretmanima, bez ikakve etičke brige. Knigu Lidije Maksimovič “Djevojčica koja nije znala da mrzi” napisana je uz pomoć italijanskog novinara Paola Rodarija.
Novinar je u maju 2021. godine, videvši poglavara Rimokatoličke crkve papu Franju kako ljubi tetoviran broj Lidije Maksimovič, odlučio da je kontaktira i pomogne joj da napiše knjigu. Knjiga je na italijanskom izašla u januaru 2022, zatim je prevedena na poljski, španski, engleski, portugalski i francuski. Mengele je umro u bjekstvu u Brazilu 1979. godine, i nije odgovarao za svoje zločine.
Lidija Maksimovič je ispričala da je oprostila “anđelu smrti” kako su zvali Mengelea i da je izabrala da ne gaji ni mržnju i osvetu. Na pitanje kako je zadržala sjećanja na Auschwitz pošto je bila mala, ona je odgovorila da ima “bljeskove” sjećanja. Rekla je se sjeća da je imala onaj instinkt djeteta da se sakrije ispod kreveta da je Mengele ne bi video.
Lidija Maksimovič je rekla da je uz pomoć istoričara saznala šta je Mengele radio njoj i ostaloj djeci. “Uzimali su nam krv. Testirali su na nama neke vakcine, a u oči su nam ubrizgavali neke tečnosti da bi nam bile plave boje”, rekla je ona.
U knjizi ona objašnjava da se ne sjeća crta lica čuvenog naciste, već njegovih “dobro izglancalih čizama” i “njegovog jezivo hladnog pogleda”. “Imam osjećaj da su ljudi prilično ravnodušni prema onome što se dogodilo. Dokle god budem imala dobro zdravlje i snagu, želim da svjedočim i pričam o tome da se ne bi gajila ravnodušnost”, rekla je ona.
Starica je izazvala iznenađenje jer je došla na predavanje sa plišanom lutkom Mickiy Mousa u naručju. Objasnila je da je lutku kupila u pariskom Disneylandu, da bi udovoljila djetetu koje gaji u sebi.
Agencije