Foto: Unsplash
Današnji Svjetski dan zdravlja je WHO posvetio smrtnosti porodilja: još uvijek godišnje 260 hiljada žena umire prilikom rođenja djeteta. WHO upozorava i na prijeteću katastrofu za siromašne zemlje ako SAD uskrati podršku.
Svjetski dan zdravlja obilježava se 7. aprila još od 1950. godine, i to je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) odlučila nedugo nakon što je i sama bila osnovana. Ove godine je taj dan posvećen problemu koji se – na sreću – već počeo zaboravljati u razvijenim zemljama: smrtnost porodilja.
Jer problem je još uvijek velik: svake dvije minute negdje u svijetu neka žena izgubi svoj život u trenutku kad je na svijet dolazio novi stanovnik naše planete, bilo za vrijeme samog poroda ili neposredno nakon toga. „Većina tih smrtnih slučajeva bi se mogli spriječiti“, piše u priopštenju WHO-a povodom ovog dana.
Stanje je doduše postalo bolje – godine 2000. je bilo gotovo dvostruko više smrtnosti porodilja u svijetu, oko 443 hiljade. U Evropskoj uniji je to u međuvremenu postao izuzetan slučaj – 2023. je u čitavoj Evropi preminulo 450 majki u trenutku rođenja djeteta. Ali samo oni koji s rođenjem imaju veze samo onda kad su i sami došli na svijet mogu misliti kako je rođenje djeteta nešto jednostavno.
Odlična i duhovita knjiga britanskog bivšeg doktora Adama Maya “This is Going to Hurt” o njegovim iskustvima nakon netom završenog studija medicine na porodiljnom odjelu britanske bolnice svjedoči da baš sve može poći krivim putem: od položaja djeteta u utrobi majke pa do sve većeg problema u Evropi, gdje su majke sve starije kod rođenja svog prvog djeteta tako da ni one više nisu najboljeg zdravlja. Nizak nivo smrtnosti porodilja rezultat je još uvijek odlične zdravstvene zaštite u Evropi, prenosi DW.
WHO treba novac
A o takvoj zaštit mnoge trudnice u svijetu mogu samo sanjati: daleko najgore je u Nigeriji gdje je 2023. umrlo 75 hiljada porodilja, ali loše je i u Demokratskoj Republici Kongo i Pakistanu. Nema većeg napretka niti u Latinskoj Americi, a na ovaj Dan zdravlja se generalni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus posebno osvrnuo na Sjedinjene Američke Države.
Čak i u SAD-u smrtnost rodilja opet raste – dobra zdravstvena zaštita tamo je skupa – ali WHO je mnogo više zabrinut zbog prijetnji ove vlade u Washingtonu da potpuno obustavi novčanu podršku Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji. Ne može se reći da u djelatnosti WHO-a nije bilo grešaka, osobito za vrijeme nedavne pandemije korone. Isto tako, nisu bez osnove ni kritike kako je WHO u službi međunarodnih farmaceutskih koncerna već svojim odredbama o „normalnoj“ vrijednosti kolesterina, krvnog tlaka ili šećera u krvi – gdje bi praktično većina stanovništva razvijenih zemalja morala redovito kupovati i uzimati nekakve pilule.
Ali kod smrtnosti porodilja u svijetu si je WHO postavio cilj do godine 2030. smrtnost rodilja ograničiti na najviše 70 na 100 hiljada poroda – u Njemačkoj je to 2017. bilo 7, u Hrvatskoj 8, ali u mnoštvu država Azije, Južne Amerike i prije svega Afrike je to daleko iznad te granice: u Južnom Sudanu je bilo 1.150 smrtnih slučajeva na 100 hiljada poroda.
Bez finansijskih sredstava su mnoge države prisiljene smanjiti zaštitu za zdravlje majki, novorođenčadi i djece, upozorava Tedros. Manje novaca znači zatvaranje zdravstvenih institucija i gubitak osoblja, a istovremeno ugrožava nabavku sredstavima i lijekovima kojima bi se majkama mogao spasiti život.