Novinarka Mzia Amaglobeli/Foto: Formula News
Trend postizbornog progona u Gruziji se pojačava. Istaknuta nezavisna novinarka je zatvorena, dok je lider opozicije brutalno pretučen.
„Neću se klanjati ovom režimu… Neću igrati po njegovim pravilima. Štrajkujem glađu. Postoji nešto veće od samog života — to je sloboda”, napisala je istaknuta gruzijska novinarka Mzija Amaglobeli iz svoje zatvorske ćelije u regionu.
Amaglobeli, osnivačica novinskih kuća Batumelebi i Netgazeti, uhapšena je u januaru usred antivladinih protesta pod optužbom da je “napala policajca”. Novinarki sada prijeti kazna od 4 do 7 godina zatvora.
Amaglobeli i njen tim nezavisnih novinara izvještavali su o nasilnim policijskim akcijama tokom demonstracija koje su nastavljene širom zemlje još od spornih oktobarskih parlamentarnih izbora i odluke vladajuće stranke da zamrzne put ove zemlje i njenu integraciju u Evropsku uniju.

Brojne neregularnosti oko glasanja, koje su dokumentovale izborne komisije, navele su mnoge u zemlji da posumnjaju na vladajuću partiju Gruzijski san da je manipulisala rezultatima glasanja u svoju korist. Stranka, međutim, žestoko poriče da su kršenja pravila uticala na izborne rezultate. Protivnici smatraju da stranka gravitira ka Moskvi, dok ogromna većina Gruzijaca svoju budućnost vidi u EU.
„Danas sam to ja. Sutra bi to mogao da bude svako ko se usudi da sanja o pravednoj, demokratskoj, evropskoj Gruziji — netaknutoj ruskim uticajem, nesputanoj ugnjetavanjem. Borite se dok još ima vremena”, upozorila je zatvorena novinarka iza rešetaka.
„Naše jedino sredstvo za borbu je istina”
Tenzije su se približavale tački ključanja na protestima u primorskom gradu Batumiju u januaru, kada je oko 10 ljudi uhapšeno zbog lijepljenja naljepnica na kojima je pisalo: „Gruzija štrajkuje”. U znak solidarnosti, Amaglobeli je uradila isto i bila je uhapšena, ali je kasnije puštena, da bi ponovo bila uhapšena nakon što je ošamarila jednog od policajaca koji je opkolio nju i njene kolege.
„To je bila provokacija. Policija nas je psovala, ponižavala. Trebalo bi postaviti pitanje šta su policajci uradili da izazovu tu reakciju kod nje?” – rekao je Eter Turadze, kolega koji je bio prisutan kada je došlo do svađe.
Na snimku incidenta na društvenim mrežama vidi se šef policije Batumija Irakli Dgebuadze kako vuče Mziju Amaglobeli u policijsko vozilo uz seksualno ponižavajuće komentare. Kako su Amaglobelijine kolege rekle za DW, Dgebuadze je pokušao da uđe u prostoriju kako bi fizički napao novinarku nakon njenog hapšenja, ali je ubrzo zaustavljen. Vjeruje se da je policajac pljunuo Aamglobeli u lice i da novinarki nekoliko sati nakon privođenja nisu dali ni vode, ni pristup toaletu.
„Znam da je sila, koja se bori protiv nas, veoma jaka i nemilosrdna. Ali naš silazak u autoritarizam još nije potpun. Prvo moraju da ubiju sve nezavisne medije. Naše jedino sredstvo za borbu je istina”, rekao je Turadze za DW.
Brutalni napad na lidera opozicione stranke
Usred političkih previranja, opozicioni političari se takođe suočavaju sa sve većim nasiljem i zastrašivanjem.
Prošle nedelje, Đorđi Gakarija, bivši premijer Gruzije a sada lider opozicione stranke, brutalno je pretučen u hotelu Šeraton u Batumiju i kasnije hospitalizovan. Opozicija je optužila vladajuću stranku da je orkestrirala napade naoružanih grupa. Zvaničnici su zauzvrat optužili Gakariju da je izazvao tuču u holu hotela.
⚫️Updates on the case of Ivanishvili's premeditated, organized #attack on opposition @ForGeorgia25 leader & former #PrimeMinister of #Georgia @GakhariaGiorgi:
– An orchestrated & premeditated attack against Giorgi Gakharia occurred at the Sheraton Hotel in Batumi on January 15,… pic.twitter.com/gaGkcOF9vh
— Natia Mezvrishvili (@N_mezvrishvili) January 16, 2025
Uprava hotela se suočava sa negativnim reakcijama pošto su članovi opozicione stranke zahtijevali objavljivanje snimaka nadzornih kamera, ali bezuspješno. Sada optužuju hotelski menadžment za „saučesništvo”.
Nacionalna konfrontacija i atmosfera u zemlji, koja je već bila zagrijana, ušla je u novu fazu još prošlog novembra, kada su se opozicione stranke odrekle svojih poslaničkih mandata, optužujući Gruzijski san za manipulaciju izbora i „namještanje glasova”.
Vladajuća stranka prikazuje opozicione stranke i kritičke medije kao „radikale” koji žele da „izvedu revoluciju”.
“2025. će biti ključna za našu unutrašnju politiku. Moramo zadati odlučujući udarac radikalima u našoj zemlji. Radikalizmu i liberalnom fašizmu mora doći kraj u Gruziji”, rekao je premijer Irakli Kobahidze u ponedjeljak.
‘Sloboda za zatvorenike režima’
Uprkos redovnim sukobima sa policijom, demonstranti svakodnevno izlaze na ulice i povremeno štrajkuju, uglavnom u Batumiju i glavnom gradu Tbilisiju, noseći transparente na kojima piše: „Sloboda za zatvorenike režima“.
Osim poziva na ponavljanje spornih oktobarskih izbora u Gruziji, glavni zahtjev opozicije je oslobađanje demonstranata koji su iza rešetaka od prošlog proljeća, kada je vlada uvela svoje zakone o „stranim agentima”, koji se takođe nazivaju „ruskim zakonima”.
Smatra se da su proljećni masovni protesti izazvali prvu veliku konfrontaciju između vladajuće proruske stranke i prozapadnih Gruzijaca. Od tada su stotine demonstranata uhapšene.
Omar Okribelašvili, 19-godišnji aktivista, koji je učestvovao u protestima pod motom „Ne ruskim zakonima”, bio je jedan od demonstranata osuđenih na sudu ove nedelje. On će provesti 18 mjeseci u zatvoru, jer je oštetio privremeno postavljenu metalnu ogradu na trgu ispred parlamenta tokom protesta prošlog maja.
Dok je sudija izrekao presudu, Okribelašvilijev otac je pogledao sina i zajecao: „Sve bih dao da sada mogu da te zagrlim“.