Subota, 21 Decembra, 2024

Elektroprivreda BiH: Za nabavku 150 hiljada tona uglja firmi Lager 20,2 miliona KM

 Foto: Impuls

Za nabavku 100 hiljada tona uglja od firme Lager iz Posušja u decembru prošle godine Elektroprivreda BiH platila je 9,9 miliona maraka. Četiri mjeseca kasnije, 29 . aprila ove godine Elektroprivreda BiH platit će 20,2 miliona maraka za nabavku 150 hiljada tona uglja od Lagera

Kako u Rudniku Kreka u Tuzli nema dovoljno rudara, mehanizacija je neispravna a i oprema zastarjela odlučili su da problem riješe višemilionskim ugovorima za iznamljivanje i rudara i mehanizacije. Međutim, višemilionskim nabavkama Uprava Kreke očigledno nije uvjerila Elektroprivredu BiH da će uspjeti proizvesti dovoljno uglja za snadbijevanje Termoelektrane Tuzla. Dva dana prije prvomajskih protesta rudara svih sedam rudnika Koncerna, Elektroprivreda BiH donijela je odluku o nabavci 150 hiljada tona uglja od firme Lager iz Posušja. Ovo je druga nabavka uglja od ove firme u posljednjih pet mjeseci samo za razliku od prošle godine cijena Lagerovog uglja drastično je porasla.

Na osnovu zahtjeva Izvršnog direktora za proizvodnju Elektroprivrede BiH Samira Selimovića 29. aprila pokrenut je pregovarački postupak bez objave obavještenja za nabavku 150.000 tona uglja za potrebe TE Tuzla i TE Kakanj, u periodu tri mjeseca 2022. godine, iz RMU Kamengrad. Ukupna procijenjena vrijednost predmetne javne nabavke je procijenjena na iznos od 20.286.750,00 KM bez PDV-a.

lager1

Ponuđač Lager d.o.o. Posušje, koji posjeduje dozvole za eksploataciju uglja sa površinskog kopa Kamengrad, je dostavio konačnu ponudu i izmjenu konačne ponude u skladu sa uslovima iz tenderske dokumentacije. Ponuđena cijena u konačnoj ponudi iznosi 20.286.750,00 KM (bez PDV-a), te je ponuđač prihvatio nacrt ugovora sa prilozima koji su dostavljeni u pozivu za konačnu ponudu. Budući da je konačna ponuda dostavljena u skladu sa tenderskom dokumentacijom, te da je ukupna ponuđena cijena u okviru procijenjene vrijednosti za predmetni postupak nabavke, izabran je ponuđač Lager d.o.o. Posušje,“ navedeno je u odluci o izboru Lagera za najpovoljnijeg ponuđača.

Za nabavku 100 hiljada tona uglja od firme Lager iz Posušja u decembru prošle godine Elektroprivreda BiH platila je 9,9 miliona maraka. Četiri mjeseca kasnije, 29 . aprila ove godine Elektroprivreda BiH platit će više od 20,2 miliona maraka za nabavku 150 hiljada tona uglja od Lagera.

Podsjetimo Elektroprivredi  BiH ni ranije nije smetalo što u Hrvatskoj USKOK po treći put proširuje istragu protiv vlasnika Lagera Milenka Bašića zbog davanja mita a radi pogodovanja njegovim firmama.

Elektroprivredi BiH ne smeta ni upitna kvaliteta ovog uglja. Prema pisanju CIN-a, za pet godina ova firma iskopala je tek oko 180 hiljada tona uglja ali bez ikakvih problema potpisali su ugovor sa Elektroprivredom da će za tri mjeseca mjeseca isporučiti 100 hiljada tona uglja termoelektranama Tuzla i Kakanj.

O kakvom se uglju radi najbolje su to opisali mještani koji žive u blizini rudnika kada su ih prošlog oktobra, samo dva mjeseca prije nego će Lager dobiti ugovor od Elektroprivrede BiH, posjetile kolege sa banjalučkog portala Impuls portala.

Površinski kop gdje oni kopaju taj ugalj navodno, koji deponuju na hrpe i koji stoji godinama dole gori, sagorjeva ne ide nigdje, faktički to je jedna vrsta blata, ugalj koji nema svoje vrijednosti, oni ga deponuju dole, prebacuju sa jedne hrpe na drugu, drobe, vraćaju ga nazad, ne znaju sta će s njim“, naveo je tada jedan od mještana.

Sudeći po novom ugovoru sa Elektroprivredom BiH očigledno je da je firma Lager našla unosan način da se riješi uglja.

Piše: A.Omerović, Žurnal

Povezane vijesti

IZBORNI POST FESTUM: Šta reći nakon što je Berilo pobijedio iz pritvora?!

Stari Grad – ostao Čengić, Tuzla – ostao Lugavić, Vlasenica – ostao Kraljević, Trnovo – ostao Berilo. Promjene samo u Novom Sarajevu. Gradonačelnica postala načelnica

Prvi efekti neradne nedjelje: Kupci preselili u Srpsku, u Mostaru ipak radili

Ilustracija

Nakon ogromnih subotnjih gužvi - u nedjelju, prvog dana primjene izmijenjenog Zakona o unutrašnjoj trgovini, bilo je mnogo slobodnog mjesta ispred većih trgovačkih centara u Sarajevu. Katanci i obavještenja bili na svim trgovačkim radnjama, osim na nekolicini onih u djelatnostima izuzetih od zakona.

Popular Articles