UrbanObserver

Utorak, 15 Jula, 2025

Dom zdravlja Istočno Sarajevo u problemima, u Vojkovićima nema ljekara, bivši direktor osnovao privatnu kliniku

Foto: Ambulanta Vojkovići, SPIN Info

Naselje Vojkovići u Opštini Istočna Ilidža broji oko četiri hiljade stanovnika. Ljekara nemaju. Dva tima porodične medicine u sklopu Doma zdravlja Istočno Sarajevo koji su opsluživali ambulantu u Vojkovićima više ne dolaze. Slično je i u drugim naseljima. U međuvremenu, bivši direktor Doma zdravlja Dejan Šešelj, zajedno sa osumnjičenim za prodaju diploma, osnovao je privatnu kliniku, odnosno centar za kvantnu medicinu.

Piše: Sanja Vasković

Mještani Vojkovića mjesecima nemaju zdravstvene usluge u ambulanti porodične medicine u njihovom mjestu. Korisnici usluga, najčešće starije životne dobi, usluge ljekara moraju potražiti u Domu zdravlja Istočno Sarajevo ili eventualno JZU Bolnica “Srbija”.

Kritike građana na zdravstveni sistem u ovom gradu skoro su svakodnevne.

Nadležni svjesni problema, ali rješenje ne nude.

O uslugama zdravstvenih ustanova u Istočnom Sarajevu se na lokalnim skupštinama najčešće govori u kontekstu uobičajenih problemima koje prate zdravstveni sistem Republike Srpske, sa akcentom na specifičan položaj ovog grada naslonjenog na Sarajevo.

“Svi ljekari nam odoše u Sarajevo i privatne klinike”, mantra je koja se ponavlja svake godine dok zdravstvo tone u dubiozu. Ko nema novca za privatne klinike, adekvatnu uslugu i preglede u javnim zdravstvenim ustanovama čekaće mjesecima.

To je na vrijeme shvatio i bivši direktor Doma zdravlja Istočno Sarajevo Dejan Šešelj pa je osnovao privatni Centar za kvantnu medicinu.

Bivši dugogodišnji kadar SNSD-a, nakon izlaska iz ove partije „kažnjen“ je smjenom sa direktorske funkcije. Sud je utvrdio da je smjena bila nezakonita.

Iako su iz SO Istočno Novo Sarajevo svjesno oštetili budžet nezakonitom smjenom Šešelja i omogućili mu da naplati odštetu, građanima niko nije odgovarao.

Iste godine kada je smijenjen sa čela ove zdravstvene ustanove Šešelj je osnovao Centar za kvantnu medicinu “Quantum health” Istočna Ilidža.

“Kompanija je specijalizirana za zdravstvenu zaštitu i pruža širok spektar usluga koje uključuju konzultacije, dijagnostiku, te terapijske usluge. Osim toga, kompanija može nuditi i proizvode ili rješenja vezana za zdravstvenu opremu i medicinske uređaje”, navodi se u poslovnom registru.

Pored Šešelja, koji je trenutno odbornik DNS-a u SO INS, kao vlasnici se navode Goran Lalović i Jelena Pušac- Broćilović koja je aktuelni direktor firme.

Sa jednim prijavljenim radnikom u 2023. su imali 40.000 KM prihoda.

Na istoj adresi nalazi se i „Info centar“ s.p. Goran Lalović. Agencija „pomaže“ u oblasti obrazovanja. Lalović je osumnjičen za krivitvorenje diplomama privatnih fakulteta, pisali su mediji.

Ambulanta u Vojkovićima nema ljekara

O aktuelnim problemima Doma zdravlja Istočno Sarajevo raspravljalo se juče i na sjednici Skupštine opštine Istočna Ilidža.

“Ukoliko se nešto ne promijeni u narednom periodu, 5-10 godina, svi ćemo se mi privatno liječiti i privatno plaćati doktore i onda će nam doći u pitanje i opšte uplate tog zdravstva ili bilo šta drugo. Mislim, koliko je tegoba loš rad menadžmenta Doma zdravlja, toliko je i do sistema”, izjavio je odbornik SO Istočna Ilidža Aleksandar Golijanin.

No, menadžment ove zdravstvene ustanove pravdao se, kao i obično, nedostatkom medicinskog kadra.

“Problem je nedostatak doktora koji se mijenjaju na mjesečnom nivou. Imamo tri doktora specijalista porodične medicine koji su tu uglavnom zastalno. Ostali doktori, uglavnom mladi i neiskusni, dođu tu na mjesec- dva dana i onda odu u neku bolju ustanovu, uglavnom u Kanton Sarajevo. Najmanje doktora imamo iz Istočnog Sarajeva, ali imamo iz Tuzle, Bratunca, Foče, Višegrada itd. Javni konkurs ide konstantno, jer stalno tražimo doktore, ali mladi doktori se ne zadržavaju, izjavio je ovo na sjednici predstavnik Doma zdravlja Istočno Sarajevo Aleksandar Delić.

Odbornik Saša Škobo problematizovao je pitanje pomenute ambulante u Vojkovićima.

“Da li se može nekome narediti da, na primer, od ovih devet doktora ide neko da radi u Vojkovićima, pa da se mijenjaju. Bilo je obećanja da će biti bar jedan tim. Isto tako je ukinuta i laboratorija u Vojkovićima. Ne mogu da shvatim da od 5-6 laboranata niko ne može doći da izvadi krv, da ljudi ne idu u Lukavicu i da se ne naručuju. Sve se svelo na hitnu, jer tamo se pacijenti brzo prime”, kaže Škobo.

Na pitanje zašto nema ljekara u Vojkovićima adekvatnog odgovora nema.

“Doktor koji god ode u Vojkoviće, poslije mjesec dana napušta našu zdravstvenu ustanovu. Trenutno nemamo nikog da pošaljemo”, pokušao je pojasniti Delić.

Pojedini ljekari Doma zdravlja u neformalnom razgovoru potvrdili su nam brojne probleme sa kojim se suočavaju, uz konstataciju da su preopterećeni poslom.

Iako doktori ulažu maksimalne napore da se sistem održi, rukovodeći kadar Doma zdravlja navodi da ne mogu značajno uticati na porast plata zdravstvenim radnicima.

Nadležno ministarstvo donosi odluke.

Dom zdravlja Istočno Sarajevo

Hoće li istočna Ilidža osnovati svoj Dom zdravlja?

Osnivači Doma zdravlja Istočno Sarajevo su opštine Istočna Ilidža i Istočno Novo Sarajevo. Ponajviše zbog različitih političkih opcija u susjednim opštinama, imenovanja rukovodstva i mjerenja količine izdvojenog novca za funkcionisanje Doma zdravlja, ispaštaju pacijenti.

U toku je izrada elaborata koji bi trebalo da pokaže funkcionalnost rada Doma zdravlja u Istočnom Sarajevu na postojeći način.

“Na jednom od sastanaka koji je bio u zadnjih 60 dana donijeli smo zaključak da opština Istočno Novo Sarajevo napravi jedan elaborat na osnovu ulaznih podataka koji stoje na raspolaganju u javnoj zdravstvenoj ustanovi i da ih na bazi toga predoče jednoj i drugoj lokalnoj zajednici. Prvo izvršnoj vlasti, odnosno nivou dva načelnika i radnih timova koji su za ovaj proces određeni i da na bazi toga donesemo konkretne zaključke da li je u narednom vremenskom periodu svrsishodno da javna zdravstvena ustanova posluje u okviru trenutne organizacije ili će doći do njenog razdvajanja”, rekao je odbornicima načelnik Opštine Istočna Ilidža Marinko Božović.

Božović se osvrnuo i na određenu vrstu diskriminacije Doma zdravlja Istočno Sarajevo kada su u pitanju sredstva Fonda zdravstvenog osiguranja.

Stanovnici opštine Istočna Ilidža fondu uplate oko 13 miliona KM, Istočnog Novog Sarajeva oko 10 miliona. S druge strane, pacijentima se kroz primarnu zdravstvenu zaštiti vrati otprilike oko tri i po miliona maraka.

“Računajući na to da se i u javnoj zdravstvenoj ustanovi koja je registovana za sekundarnu zdravstvenu zaštitu, a to je bolnica „Srbija“, vrati neki iznos sredstava našim sugrađanima i našim ustanovama, onda se dođe do toga da je to mnogo više sredstava koji se uplate od strane naših poreskih obaveznika i svih onih koji su zaposleni, i to plaćaju kroz plate, nego što se nama u Istočnom Sarajevu , u Istočnu Ilidžu, Istočno Novo Sarajevo, vrati po svim osnovama”, zaključuje Božović.

Rasprave ima, rješenja nema.

Kada je riječ o programu rada Doma zdravlja u narednoj godini, ambulante u Vojkovićima nema u planu, a ni drugih. No, obećali su barem centralizovan sistem naručivanja putem telefona. Aktuelni direktor Doma zdravlja Nenad Ćuk rijetko kad se javno oglašava.

SPIN info

 

Povezane vijesti

Zbog visokih temperatura vazduha Dom zdravlja uputio savjete za građane

Foto: Shutterstock Zbog izuzetno visokih temperatura vazduha koje su zabilježene posljednjih dana, Dom zdravlja Banja Luka apeluje na sve građane da se pridržavaju preporučenih mjera...

Direktorka Doma zdravlja u Bihaću dobila tri godine zatvora zbog nezakonitog zapošljavanja

Foto: Pixabay Opštinski sud u Bihaću prvostepeno je osudio bivšeg direktora Doma zdravlja Bihać Anelu Softić-Kasumović na kaznu zatvora od tri godine zbog nezakonitog zapošljavanja...

Popular Articles