Wednesday, November 20, 2024

Čije diplome se ne priznaju, a ko “štanca” doktorate

Utvrđena je lista visokoškolskih ustanova iz RS čije diplome se, prema tumačenju Ministarstva civilnih poslova BiH, ne priznaju prilkom konkurisanja za zapošljavanje u javnim ustanovama. A entitetsko ministarstvo zaprimilio je prijavu nezadovoljnih profesora Saobraćajnog fakulteta u Doboju, o olakom sticanju diploma doktora nauka na toj VŠU. 

Prilikom zapošljavanja u državnim institucijama, diplome izdate od strane Slobomir P Univerziteta sa odjeljenima u Bijeljini i Doboju, Visoke medicinske škola zdravstva u Doboju, Visoke škole za ekonomiju i informatiku u Prijedoru, kao ni Visoke škole za informacione tehnologije, ekonomiju i preduzetništvo i Visoke škole “Koledž kozmetologije i estetike” Banja Luka se ne priznaju prema zakonskim odbredbama o visokom obrazovanju BiH.

To su visokoškolske ustanove koje su u registru Agencije za visoko obrazovanje RS, ali nisu u registru HEA BiH. A prema pravnom tumačenju, odnosno mišljenju nadležnog Ministarstva civilnih poslova BiH, za rad u javnim ustanovama priznate su samo diplome koje izdaju visokoškolske ustanove upisane u registar Agencije za visoko obrazovanje i osiguranje kvaliteta u BiH.

„Okvirnim zakonom o visokom obrazovanju u BiH u članu 54 stav 1 utvrđeno je da će nadležni državni organi, te drugi organi i organizacije u BiH, u svrhu zaposlenja ili javne funkcije, priznavati samo one akademske stepene i diplome koje izdaju akreditovane visokoškolske ustanove. Navedena odredba Okvirnog zakona time akreditaciju propisuje kao obavezan vid osiguranja kvaliteta“, stoji, između ostalog, u odgovoru iz ovog ministrastva, upućenom na prethodni upit neformalne grupe studenata “STOP neakreditovanim fakultetima – Inicijativa neformalne grupe mladih Republike Srpske”.

A, pitali su studenti i resorno Ministarstvo za naučno tehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS i za probleme u visokoškolskim ustanovama u ovom entitetu koje imaju akreditacije i HEA BiH.

„Tražili smo informacije da li je ministarstvo preduzimalo radnje ili intervencije kada je u pitanju prestanak rada Komunikološkog koledža „Kapa Fi“ Banja Luka, kakav je status studenata ukoliko im je prekinuto školovanje stečajem te VŠU i kakav je tretman diploma koje je do sada izdavala „Kapa Fi”. Takođe i da li su upoznati sa informacijama u javnosti o negodovanju dijela profesora Saobraćajnog fakulteta Doboj i tvrdnjama o olakom sticanju diploma doktora nauka na toj VŠU i da li su tačne informacije da su se nezadovoljni profesori obraćali ministarstvu sa iznesenim primjedbama na rad u navedenoj VŠU. Odnosno, ukoliko jesu upoznati kakav je stav ministarstva po tom pitanju i da li je bilo određenih mjera i provjera preduzimanih sa njihove strane”, otkriva nam detalje iz upita član grupe Goran Ristić.

Iz ministarstva su odgovororili da su još u maju zaprimili dopis od “Kapa Fi” da su prestali sa radom odlukom osnivača i da je Okružni privredni sud u Banjoj Luci donio rješenje o istovremenom otvaranju i zatvaranju likvidacionog postupka. Da su od te VŠU, od akademske 2018/2019. godine u više navrata obavještavali studente o mogućem prestanku rada i ponudili im da završe studije na Koledžu ili da se prepišu na drugu VŠU, te da su svi studenti završili studij i izdate su im važeće javne isprave i u ovoj akademskoj godini nije izvođena nastava.

Ministarstvo je potvrdilo da su zaprimili prijave nezadovoljnih dobojskih profesora i proslijedili ih na nadležno postupanje prosvjetnoj inspekciji, te da još nemaju informaciju o izvršenoj inspekcijskoj kontroli.

“U saradnji sa nadležnim organima kontinuirano djelujemo u borbi protiv negativnih pojava u visokom obrazovanju, odnosno primjenjujemo integrisani pristup djelovanja svih uključenih sektora u procesu reforme visokog obrazovanja i obezbjeđenje kvaliteta visokog obrazovanja. Sve prijave koje pristignu na adresu ovog Ministarstva uzimaju se u obzir i sa njima se postupa na način da se detektuju eventualne nepravilnosti i djeluje u cilju njihovog otklanjanja, odnosno sankcionisanja”, stoji u odgovoru grupi iz ovog ministarstva potpisanom od strane ministra mr Srđana Rajčevića.

Antikorupcija

Povezane vijesti

Minimalac u RS-u – poligon za sukob sindikata i poslodavaca

Foto: Impuls

Prava radnika kao poligon za obračun najmanje dvije strane. Iz primjera u primjer. Sindikati i poslovna zajednica RS-a mjesecima ne mogu da nađu zajednički jezik o minimalnoj plati za narednu godinu. Sindikat traži povećanje minimalca za 150 maraka, poslodavci odlučno - za to nema osnova. Ekonomski parametri inače odavno su u padu. A vlast za sada ne otkriva mnogo. Presjeći će kažu, ako dogovora ubrzo ne bude.

Očekuje li Republiku Srpsku još jedna aribitraža?

Izgradnja solarne elektrane Dubovik u Krupi na Uni mogla bi, umjesto da napuni budžet Srpske, da ga baci u dodatni minus. Prema informacijama u javnosti, ministar Petar Đokić potpisao je već ugovor sa jednim konzorcijumom, iako postoji tužba drugog konzorcijuma zbog nezakonitog dodjeljivanja koncesije. Zbog nepoštovanja procedure, Republika Srpska bi mogla da ostane bez posla ukupne vrijednosti 158 miliona maraka, i još i plati odštetu.

Popular Articles