Wednesday, November 20, 2024

Uticaj medija na izborne rezultate

foto: Google

Preliminarni rezultati monitoringa medija u prve dvije sedmice predizborne kampanja za Opše izbore 2018. pokazali su da mediji, a posebno javni servisi, ne daju dovoljno informacija građanima.

piše: Jelena Jevđenić

Nedavno istraživanje prije izbora je pokazalo da su mediji osnovni izvor informacija pri donošenju odluka na izborima za 47 posto građana Bosne i Hercegovine. Televizija je medij kojem najviše vjeruju stariji građani, dok mlađi građani najviše imaju povjerenja u informacije koje dobijaju preko raznih internet platformi.

Preliminarni rezultati monitoringa medija u prve dvije sedmice predizborne kampanja za Opše izbore 2018. pokazali su da mediji, a posebno javni servisi, ne daju dovoljno informacija građanima.

Istraživanje je utvrdilo da po broju pojavljivanja u medijima prednjači SDA sa 382 pojavljivanja, a slijede SNSD (272), HDZ (141), PDP (139), SBB (138), SDS (122), SDP (109), DNS (69), Savez za pobjedu (53) i Naša stranka (45).

Pristrasnost u izvještavanju, podzastupljenost kandidatkinja i dominantna prisutnost izabranih zvaničnika i stranaka u vlasti u medijskim sadržajima su zaključci monitoringa.

Najviše slučajeva pristrasnosti medija u izvještavanju o predizbornoj kampanji zabilježeno je na internet portalima, čak 305, dok je u elektronskim medijima bilo 205 a u štampanim 153 slučaja. Kod javnih servisa pristrasnost je najveća na RTRS sa zabilježenih 45 slučajeva, dok je na Radiu RS zabilježeno devet, a na BHT1 sedam slučajeva.

Prema riječima profesorice Lejle Turčilo, autorice metodologije i preliminarnog izvještaja, ne može se tvrditi da su mediji, a posebno javni servisi, pružili dovoljno informacija građanima, a koje bi im omogućile tačan informisan izbor.

Od analiziranih 22.566 sadržaja u medijima, objavljenih tokom izborne kampanje, izbornih sadržaja bilo je 5.290, odnosno 23 posto. Na javnim servisima se taj procenat kretao u rasponu od 1 do 3 posto, dok je u sadržajima privatnih medijskih kuća bilo 5-6 posto izbornih sadržaja.

Što se tiče pojavljivanje kandidata u medijima tokom izborne kampanje Milorad Dodik ima ubjedljivo najveći broj pojavljivanja u medijima – 650, na drugom mjestu je Željka Cvijanović sa 282, a slijede Dragan Čović sa 242, Mladen Ivanić sa 216, Vukota Govedarica sa 145, Željko Komšić sa 121, Šefik Džaferović sa 105, Fahrudin Radončić sa 93, Denis Bećirović sa 87 i Diana Zelenika sa 37.

Mediji moraju pravedno, profesionalno i stručno pratiti izborne aktivnosti uz dosljedno poštovanje novinarskog kodeksa. Niti jedan politički subjekt ne može imati povlašten položaj u odnosu prema drugom političkom subjektu. Ova analiza pokazuje suprotnu sliku od očekivane kada su mediji u pitanju i najveća kritka treba da bude upućena javnim servisima.

Za privatne medije se i može reći da smiju biti privrženi nekoj od političkih opcija, ali to nikako ne može biti javni servis, čiji su vlasnici građani.

Autor: Impuls

Povezane vijesti

IZBORNI POST FESTUM: Šta reći nakon što je Berilo pobijedio iz pritvora?!

Stari Grad – ostao Čengić, Tuzla – ostao Lugavić, Vlasenica – ostao Kraljević, Trnovo – ostao Berilo. Promjene samo u Novom Sarajevu. Gradonačelnica postala načelnica

Bjelorusija hapsi rodbinu političkih zatvorenika uoči izbora

Foto: president.gov.by

Vlasti Bjelorusije pritvorile su više od 100 članova porodica političkih zatvorenika u novom talasu hapšenja uoči predsjedničkih izbora, zakazanih za januar, na kojim autoritarni predsjednik države Aleksandar Lukašenko želi da osvoji sedmi uzastopni mandat, saopštili su bjeloruski borci za ljudska prava, javlja Beta.

Popular Articles