Srijeda, 13 Maja, 2026

Neformalna grupa građana ‘Zaštita okoliša Rakitno’: Zbog VE Poklečani, ZHK može ostati bez vode!

Foto: Impuls

Mještani Rakitna ne žele novi vjetropark koji je planiran na vodozaštitnom području i zbog kojeg čitava Zapadnohercegovački kanton može ostati bez pitke vode – upozoravaju iz neformalne grupe građana ‘Zaštita okoliša Rakitno’.

Kako se navodi u njihovom priopćenju od utorka, zabrinutost lokalnog stanovništva uoči srijede i odluke zastupnika u Parlamentarnoj skupštini BiH o novom zaduženju za vjetropark ‘Poklečani’ kod Posušja, tolika je da je tek pokrenuta peticija protiv projekta prikupila gotovo tisuću potpisa.

Najveći broj potpisa dolazi upravo iz Rakitna, ali podrška protivljenju projektu stiže i iz drugih dijelova Zapadnohercegovačkog kantona.

Iz ‘Zaštite okoliša’ podsjećaju da je Vrhovni sud Federacija BiH tokom 2025. godine ukinuo odluku nižeg suda, koji je odbacio tužbu protiv odluke Federalnog ministarstva okoliša i turizma, a kojom je zaključeno da za projekt VE Poklečani nije potrebna cjelovita studija utjecaja na okoliš.

Predmet je, navodi se, vraćen na ponovno odlučivanje, što znači da sudski postupak i dalje traje te da zakonitost cijelog procesa nije konačno potvrđena.

– Ovdje govorimo o projektu snage 132 MW koji podrazumijeva velike zahvate u prostoru, pristupne puteve, iskope i kompletnu infrastrukturu u osjetljivom hercegovačkom kršu. Upravo zato postavlja se legitimno pitanje na temelju kojih analiza je zaključeno da puna procjena utjecaja na okoliš nije potrebna – ističu iz ove neformalne grupe građana, dodajući da je teško govoriti o pravnoj sigurnosti projekta, a još manje o opravdanosti novih financijskih zaduženja.

U saopćenju se naglašava da druga presuda dodatno potvrđuje da projekt ‘Poklečani’ nije pravno zatvoren proces, nego predmet ozbiljnih sporova i institucionalnih prijepora.

– Posebno zabrinjava činjenica da službeni Prostorni plan ZHK-a pokazuje povezanost projekta s vodozaštićenim područjem. Time se dodatno otvara pitanje jesu li institucije uopće smjele donijeti odluku da puna procjena utjecaja na okoliš nije potrebna za projekt ovakvog obima?

Iz ‘Zaštite okoliša’ naglašavaju da postupci pred Institucija ombudsmena za ljudska prava EU te istraga koja se vodi dodatno problematiziraju način vođenja cijelog procesa, posebno u dijelu informiranja javnosti, transparentnosti i sudjelovanja građana u donošenju odluka.

Ističe se i to da je projekt dodatno ušao u osjetljivu pravnu fazu kroz postupke izvlaštenja zemljišta i zadiranja u privatno vlasništvo građana te da se i konkretni vlasnici zemljišta protive realizaciji projekta.

– Možda i najteže pitanje cijelog projekta odnosi se na činjenicu da službeni izvadak iz Prostornog plana pokazuje kako se planirani zahvat nalazi u području s vodozaštićenom zonom. Time pitanje Poklečana prestaje biti isključivo pitanje proizvodnje električne energije i postaje pitanje zaštite vode kao strateškog resursa – zaključuju iz neformalne grupe građana ‘Zaštita okoliša Rakitno’.

Fena

Povezane vijesti

Prvi put u EU više energije dolazi iz sunca i vjetra nego iz fosilnih goriva

Foto: Pixabay

U Evropi je prvi put u razdoblju od šest mjeseci proizvedeno više električne energije iz sunca i vjetra nego iz fosilnih goriva, izvještava energetski think tank Ember.

Ivovik Wind Farm: Favouring the Chinese Investor, Electricity Produced in BiH Will Be Exported, Without Paying Grid Fees

The electricity generated in the Ivovik wind farm will not be used by domestic consumers; instead, it will be sold on the foreign market. In this way, Chinese investors will make millions in profit at the expense of Bosnian citizens. From the production of green energy from 20 wind turbines, the population of Bosnia and Herzegovina will only receive minimal amounts from concession fees, while the smell of burnt coal from electricity will continue to be consumed despite declarative increases in the percentage of energy obtained from renewable sources in statistical reports.

Popular Articles