UrbanObserver

Utorak, 8 Jula, 2025

Sukob interesa u Vijeću RAK-a i dalje bez odgovora institucija: Imenovani član zaposlen u HT Eronetu

Foto: hercegovina.info

Parlamentarna skupština BiH imenovala je Vjekoslava Čerkeza za člana Vijeća Regulatorne agencije za komunikacije (RAK) BiH, uprkos tome što je on u isto vrijeme zaposlen u HT Eronetu, telekom operateru koji posjeduje više dozvola izdatih od strane RAK-a.

HT Eronet je jedan od tri telekomunikacijska operatera u BiH čiji većinski vlasnik je Vlada Federacije BiH, te je nosilac dozvola za fiksnu i mobilnu telefoniju, internet i druge usluge koje izdaje RAK BiH, zbog čega se Čerkez imenovanjem u Vijeće našao u direktnom sukobu interesa koji je definisan Zakonom o komunikacijama BiH i Etičkim kodeksom same Agencije.

Ovo znači da, kao član Vijeća RAK-a, Čerkez učestvuje u donošenju odluka koje direktno utiču na kompaniju u kojoj je zaposlen i prima naknadu, što opravdano dovodi u pitanje njegovu nepristranost, te se odražava na stepen povjerenja javnosti u transparentnost i pravičnost regulatornih procesa.

Prema Zakonu o komunikacijama BiHčlanovi Vijeća RAK-a ne smiju imati finansijske ili druge odnose s nosiocima dozvola Agencije. Etički kodeks RAK-a dodatno precizira da članovima Vijeća nije dozvoljeno imati bilo kakve finansijske ili druge odnose sa nosiocima dozvola Agencije.

Vjekoslav Čerkez je imenovan za člana Vijeća RAK-a 10.10.2024. godine, a pored njega u novi saziv imenovani su i Iza Razija Mešević, Tomislav Volarić, Tanja Andrić, Damir Šehanović, Alma Čolo i Zoran Žuža. Na zvaničnoj stranici Agencije navedene su biografije članova Vijeća gdje se eksplicitno navodi kako je Čerkez

Od 2000. godine zaposlen je u JP Hrvatske telekomunikacije d. d., Mostar, u kojem je kroz različite pozicije stekao širok spektar stručnog znanja iz područja telekomunikacija.

TI BiH je RAK-u poslao upit za provjeru informacija o eventualnom sukobu interesa Vjekoslava Čerkeza, odakle je stigao odgovor da ova agencija nije nadležna za provjeru tih navoda i da članovi Vijeća i generalni direktor, po njihovom tumačenju, ne podliježu disciplinskoj odgovornosti, već se to odnosi samo na zaposlene u Agenciji. U odgovoru se navodi kako je komisija koja je vodila proceduru imenovanja članova Vijeća RAK-a razmatrala sva dokumenta te da je Vjekoslav Čerkez u sklopu svoje prijave dostavio Izjavu kako je upoznat sa članom 22. Etičkog kodeksa RAK-a, bez pominjanja daljeg postupanja u vezi sa sukobom interesa u kom se on našao.

TI BiH je istu informaciju uputio na adresu Parlamentarne skupštine BiH koja, po Zakonu o komunikacijama, ima nadležnost da smijeni članove vijeća za koje se utvrdi sukob interesa, ali još uvijek nije dobio nikakvu informaciju o eventualnom postupanju.

Ova i slične situacije ukazuju na to da je sukob interesa u Bosni i Hercegovini sve učestalija pojava koja se toleriše i ne sankcioniše, čemu pogoduju i neusaglašeni i nepotpuni zakoni o sukobu interesa i etičkim standardima, te prebacivanje odgovornosti i nadležnosti između institucija.

Transparentno.ba

Povezane vijesti

Oliver Blagojević umjesto Obrenke Slijepčević na čelu Komisije za sukob interesa

Foto: RTRS Na čelo Komisije za utvrđivanje sukoba interesa Republike Srpske predložen je Oliver Blagojević koji bi na toj poziciji trebalo da zamijeni Obrenku Slijepčević, Objavila...

Joga je za žene, ali guru je muškarac

Foto: Freepik S jedne strane svijeta, duboko u amazonskoj džungli, sredovječni bijeli muškarci sjede u krugu i piju ayahuascu u potrazi za transformacijom i fokusom....

Popular Articles