Foto: Alejandro Barba/Unsplash
Prijedlog zakona, koji je predstavljen prošlog petka, usvojen je s 243 glasa za i 140 protiv.
Predstavnički dom američkog Kongresa usvojio zakon o sankcionisanju zvaničnika Međunarodnog krivičnog suda (ICC) kao odgovor na nalog suda za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, piše CNN.
Na Capitol Hillu i dalje postoji široka dvostranačka podrška za američku vojnu pomoć Izraelu, ali su kritike prema američkoj podršci izraelskom ratu protiv Hamasa pojačane s obzirom na pogoršanje humanitarne krize u Gazi. Ovo pitanje je izazvalo podjele unutar Demokratske stranke, jer su progresivci oštro kritikovali izraelsku vladu.
Međunarodni krivični sud je prošle godine izdao naloge za hapšenje Netanyahua, bivšeg izraelskog ministra odbrane Yoava Gallanta i jednog visokog zvaničnika Hamasa, optužujući ih za ratne zločine tokom i nakon napada Hamasa na Izrael 7. oktobra 2023. godine.
Premijerov kabinet odbacio je ove naloge kao “apsurdne i antisemitske”.
Zakonodavni akt poziva da se nalozi za hapšenje izraelskih zvaničnika “najoštrije osude.” Prema tekstu zakona, mjera bi uvela sankcije protiv suda zbog “svakog pokušaja istraživanja, hapšenja, pritvaranja ili procesuiranja bilo koje zaštićene osobe iz Sjedinjenih Država i njihovih saveznika”. Sankcije uključuju zabranu transakcija s američkom imovinom, kao i blokiranje i ukidanje viza.
Sa sjedištem u Hagu, Nizozemska, Međunarodni krivični sud osnovan je 2002. godine i zadužen je za procesuiranje pojedinaca za zločine genocida, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine.
Međunarodni krivični sud nema vlastiti mehanizam za sprovođenje i oslanja se na podršku zemalja za hapšenja. Izrael, poput Sjedinjenih Država, nije član Međunarodnog krivičnog suda i osporava nadležnost suda nad svojim postupcima u sukobu.
Predstavnički dom je prošle sjednice Kongresa usvojio zakon o sankcijama protiv Međunarodnog krivičnog suda sa 247 glasova za i 155 protiv, pri čemu su 42 demokrata podržala republikance, ali zakon nije bio iznesen na glasanje u Senatu, koji je tada bio pod kontrolom demokrata. Republikanci u Kongresu sada ponovno razmatraju zakon, s obzirom na to da sada kontrolišu i Predstavnički dom i Senat.