Foto: Hina
Južnokorejska policija pretresla je ured predsjednika Jun Suk Jola, rekao je sigurnosni dužnosnik u srijedu, u proširenoj istrazi nakon njegova neuspjelog pokušaja uvođenja izvanrednog stanja.
U međuvremenu, bivši ministar obrane i bliski Junov pouzdanik Kim Jong hjun pokušao je samoubojstvo u pritvorskom centru u kojem se nalazi nakon uhićenja, rekao je dužnosnik ministarstva pravosuđa na saslušanju u parlamentu.
Službenik predsjedničke sigurnosne službe potvrdio je Rojtersu da je policija pretresla Junov ured. Nacionalna policijska agencija odbila je odmah potvrditi potragu. Novinska agencija Jonap rekla je da su policijski istražitelji predočili nalog za pretres u kojem je Jun bio subjekt.
Racija označava dramatičnu eskalaciju istrage protiv Juna i najviših policijskih i vojnih dužnosnika zbog iznenadnog proglašenja izvanrednog stanja 3. prosinca koje je četvrto najveće gospodarstvo u Aziji i glavnog saveznika SAD-a gurnulo u ustavnu krizu.
Jun nije bio u predsjedničkom uredu tijekom racije, rekao je Jonap. Njegova službena rezidencija nalazi se na zasebnoj lokaciji. Nije viđen u javnosti otkako se u subotu ispričao za pokušaj uvođenja izvanrednog stanja.
Kima, bivšeg ministra obrane, pronašli su čuvari dok je pokušavao samoubojstvo u pritvorskom centru koristeći svoje donje rublje, rekao je šef zatvorske službe ministarstva pravosuđa Šin Jon-hae parlamentarnom odboru za pravosuđe.
Bio je na promatranju i trenutačno mu život nije u opasnosti, dodao je Šin. Kim je dao ostavku i uhićen je pod optužbama za pobunu.
Povjerenik nacionalne policije Ćo dji ho zadnji je visoki dužnosnik uhićen zbog proglašenja izvanrednog stanja, objavila je novinska agencija Jonap.
Sam Jun sada je predmet kaznene istrage zbog optužbi za pobunu i zabranjeno mu je napuštanje zemlje, ali vlasti ga nisu uhitile niti ispitale.
Kriza vodstva produbila se pitanjima tko upravlja zemljom i glavnom oporbenom strankom koja planira održati drugo glasanje o opozivu u parlamentu u subotu.
Neki članovi predsjednikove Stranke narodne moći (PPP) izjasnili su se u korist prijedloga koji je propao na prvom glasanju 7. prosinca.
“Vlak opoziva napustio je peron. Neće biti načina da ga zaustavimo”, rekao je čelnik DP-a Li dji mijun na početku stranačkog sastanka.
Prvo glasanje o opozivu prošle subote nije uspjelo jer je većina članova PPP-a bojkotirala sjednicu.
‘Razvalite vrata i izvucite zastupnike’
Povjerenik nacionalne policije Cho Ji-ho uhićen je rano u srijedu pod optužbom za pobunu, objavio je Yonhap. Cho je optužen da je angažirao policiju kako bi zastupnicima spriječio ulazak u parlament nakon što je Yoon 3. prosinca proglasio izvanredno stanje.
Ubrzo nakon Yoonove iznenadne kasnonoćne izjave, zastupnici, uključujući neke članove njegove stranke, prkosili su sigurnosnom kordonu oko parlamenta i glasali za zahtjev da predsjednik odmah ukine izvanredno stanje, što je on i učinio nekoliko sati kasnije.
Nakon što se u subotu pojavio na televiziji uživo kako bi se ispričao, Yoon više nije viđen u javnosti. Čelnik PPP-a Han Dong-hoon rekao je da će premijer Han Duck-soo upravljati državnim poslovima dok stranka traži “uredan” način da predsjednik podnese ostavku.
Ustavni legitimitet toga doveli su u pitanje oporbene stranke i neki pravni znanstvenici.
Yoonov ured priopćio je u utorak da “nema službeni stav” na pitanje tko vodi državu.
Kwak Jong-geun, zapovjednik vojnog zapovjedništva za specijalno ratovanje, rekao je parlamentarnom odboru u utorak da mu je Yoon naredio da pošalje svoje trupe u parlament 3. prosinca, “razvali vrata” i “izvuče” zastupnike.
Yoonova tadašnjeg ministra obrane Kima također su vojni dužnosnici optužili da je dao istu naredbu.
Parlament bi trebao održati sjednicu u srijedu kako bi predstavio prijedlog zakona o Yoonovu opozivu. Za usvajanje zakona potrebna je dvotrećinska većina jednodomnog parlamenta pod kontrolom oporbe. Ustavni sud zatim razmatra slučaj i odlučuje hoće li razriješiti predsjednika s dužnosti.
Hina