Subota, 21 Decembra, 2024

Rezultati TIMSS istraživanja ponovo ukazali na slabosti obrazovanja u BiH

Foto: Freepik

Rezultati međunarodnog istraživanja “TIMSS 2023” u Bosni i Hercegovini, u kojem nije učestvovala Republika Srpska i Zapadno-hercegovački kanton, pokazali su da su dostignuća učenika iz matematike i prirodnih nauka ispod međunarodnog prosjeka. Za N1 su se oglasili iz Federalnog ministrstva obrazovanja i nauke (FMON).

Iz FMON-a su nam kazali da su rezultati TIMSS istraživanja ponovo ukazali na slabosti našeg obrazovnog sistema.

“Postignuti rezultati ispod međunarodnog prosjeka, pogotovo u matematici i prirodnim naukama, potvrđuju da obrazovni proces još stavlja naglasak na usvajanje i reprodukciju faktičkog znanja, dok su funkcionalne vještine i praktična primjena naučenog često zanemareni. Ovakav pristup ne priprema učenike za svakodnevne životne izazove niti za potrebe tržišta rada u 21. stoljeću”, istakli su.

Naveli su da kao nadležno ministarstvo već nekoliko godina provode program podrške usmjeren na razvoj funkcionalnih znanja i vještina djece predškolskog uzrasta te učenika osnovnih i srednjih škola.

“Ovaj program nastao je kao odgovor na prepoznatu potrebu za unapređenjem kvaliteta odgoja i obrazovanja, s ciljem osposobljavanja učenika za savremene izazove kroz primjenu inovativnih metoda rada i osiguranje odgovarajućih nastavnih sredstava. Kroz program se kontinuirano radi na poboljšanju kvalitete nastave, posebice u prirodnim naukama, opremanjem kabineta fizike, hemije i biologije. Također, program obuhvaća nabavku informatičke opreme za jačanje digitalne i poduzetničke kompetencije, kao i didaktičke opreme koja potiče interdisciplinarni pristup učenju i poučavanju. Glavni cilj svih aktivnosti unutar ovog programa je primjena savremenih obrazovnih metoda koje omogućuju djeci i učenicima da steknu praktična znanja i vještine ključne za njihovo buduće obrazovanje i život. Ova kontinuirana podrška naglašava opredijeljenost Ministarstva ka unapređenju obrazovnog sistema na temelju prepoznatih potreba i izazova”, pojasnili su iz FMON-a.

Naglasili su da vjeruju da su sveobuhvatne reforme ključ za unapređenje obrazovnog sistema.

“Pritom je važno osigurati uključivost obrazovanja, jačajući kapacitete odgojno-obrazovnih ustanova kako bi se stvorilo poticajno okruženje za sve učenike. Posebno ističemo i važnost povećanja obuhvata djece predškolskim obrazovanjem, jer rani odgoj i obrazovanje postavljaju temelje za kasnija obrazovna postignuća. Samo tako možemo omogućiti našoj djeci i mladima da razviju kritičko mišljenje, usvoje funkcionalna znanja i vještine te naučeno primijene u svakodnevnom životu”, mišljenja su iz FMON-a.

Na kraju su poručili da reforma obrazovanja ostaje jedini put prema poboljšanju.

“Iako njen napredak otežavaju kompleksna administrativna struktura i fragmentirane nadležnosti u oblasti obrazovanja. Ministarstvo će, u okviru svoje koordinirajuće uloge, nastaviti raditi na razvoju inkluzivnog obrazovnog sistema koji podržava djecu s različitim potrebama te na integraciji postojećih stručnih resursa kako bi se osigurala kvalitetnija i ujednačenija nastava. Osim toga, važno je nastaviti s reformama koje će mladima omogućiti stjecanje vještina za budućnost – od kritičkog mišljenja i rješavanja problema do praktične primjene znanja. Reformiranje obrazovnog sistema nije samo prioritet već i nužnost ako želimo osigurati mladima perspektivu u vlastitoj zemlji i približiti se evropskim obrazovnim standardima”, poručili su iz FMON-a.

Podsjetimo, Agencija za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje BiH objavila je jučer rezultate prema kojima su učenici na testu iz matematike ostvarili 447 bodova, a na testu iz prirodnih nauka 448 bodova, što BiH pozicionira ispod prosjeka TIMSS skale.

Samo jedan posto učenika, odnosno svaki stoti, prema istraživanju TIMSS, ostvaruje rezultat u naprednoj referentnoj vrijednosti iz matematike, dok naprednu referentnu vrijednost iz prirodnih nauka ne dostiže niko.

Rezultati su pokazali da učenici svih zemalja iz okruženja ostvaruju bolja dostignuća iz matematike i to, Sjeverna Makedonija 474 boda, Crna Gora 477, dok su učenici iz Albanije sa 512, Slovenije sa 514 i Srbije sa 523 boda iznad prosjeka TIMSS skale, saopšteno je iz Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje BiH.

Najbolje rezultate, kao i u prethodnim ciklusima imali su učenici iz zemalja dalekog istoka, odnosno iz Singapura koji su ostvarili 615 bodova na testu iz matematike i 607 bodova na testu iz prirodnih nauka.

Iz Agencije su podsjetili da BiH u istraživanju TIMSS učestvuje treći put, ali ne u kontinuitetu.

Prvi put, 2007. godine u istraživanju su učestvovali učenici osmih razreda osnovne škole, a rezultati koje su ostvarili bili su ispod međunarodnog prosjeka.

Drugi put, 2019. godine u istraživanju su učestvovali učenici četvrtih razreda osnovne škole, a ostvareni rezultati pokazali su kako 24 posto testiranih učenika ne može ostvariti ni niski nivo dostignuća.

Treću put, BiH je u ovom testiranju učestbovala 2023. godine, a rezultati su pokazali da su dostignuća učenika iz BiH ispod međunarodnog prosjeka.

U istraživanju TIMSS 2023. godine sprovedeno je bez učestvovanja Republike Srpske i Zapadno-hercegovačkog kantona, zbog čega rezultati nisu zabilježeni u međunarodnim trendovima.

N1

Povezane vijesti

Zbog učestalih dojava o bombama u sarajevskim školama: Sutra sastanak Vijeća roditelja KS i resornog ministarstva

Foto:  N1

Vijeće roditelja Kantona Sarajevo u saopćenju za javnost ističe zabrinutost zbog učestalih dojava o bombama u sarajevskim školama. Za sutra najavljuju sastanak sa predstavnicima resornog ministarstva.

Banja Luka poklonila komplete očuvanih udžbenika osnovcima u 22 lokalne zajednice

Zahvaljujući odgovornim učenicima banjalučkih škola, koji su tokom protekle školske godine sačuvali udžbenike, djeca iz 22 lokalne zajednice dobila su na poklon 4.229 kompleta očuvanih korištenih udžbenika, koji su prikupljeni iz osnovih škola sa područja našeg grada.

Popular Articles