Srijeda, 27 Novembra, 2024

„Šik i Subverzija“- Izložba u DKC Incel

Vizual: Danilo Ćetojević

Udruženje nezavisnih stvaralaca i aktivista „Geto“ organizuje izložbu povodom Dana ljudskih prava pod nazivom „Šik i Subverzija“ koja će biti otvorena šestog decembra u prostorijama Društveno Kulturnog Centra „Incel“.

Piše: Isidora Branković

Šik i Subverzija! Glasno, razigrano i otporno. Duboko. Krako. Rolovka!

Izložba Šik i Suberzija okuplja umjetnice mlađe generacije – Tajanu Dedić Starović, Vladimirku Velagu i Isidoru Branković, koje kroz svoju umjetničku praksu istražuju segmente savremenog društva, identitet i rodna prava.

Umjetnost kao glas koji prolazi kroz sve pore postojanja posmatrača, afirmišući kritičko razmišljanje o društvu i slobodi. Glasna, bučna. Tiha. Statična. Brza. Stijena! Ponekad pomislimo da sloboda postoji. U našim kućama, dvorištima, školama. Snovima! Naša sloboda postoji u našim neiscrpnim izvorima imaginacije. Vježbe disanja. Diši duboko. Udahni. Izdahni. Nemoj da paničiš. Tako je nećeš nikada naći. Patrijarhalno društvo u kome su većinski muškarci na pozicijama moći diktiraju tokove kolektivnog i individualnog identeta. I standarde ljepote! Tajana Dedić Starović kroz seriju video performansa Mamasita istražuje granice ljepote i bola. Otvarajući pitanja o tradiciji, kulturnom nasljeđu i aktuelnim trendovima ciklusa uljepšavanja koje postaje cjeloživotni ritual. Umjesto isticanja individualnosti, šminka postaje maska koja suzbija jedinstvenost i stvara uniforme.

U seriji crteža Da ne čuje zlo iscrtanih proizvodima za šminkanje, Vladimirka Velaga ispituje trendove i uticaje na estetski identitet žene. Format rada, nalik filmskoj traci, aludira na prolaznost, suptilno kritikujući društvene norme i očekivanja vezana za žensku estetiku i identitet. Prateći nasljeđe kroz žensku liniju porodice, Velaga dekonstruiše društvene norme, rituale i stereotipe, otvarajući prostor za refleksiju o uticaju kulture, nasljeđa i svakodnevnih rutina na identitet žene. Slojevit segment ženskih emocija i percepcije o ljubavi, strasti i odnosima kroz društvene norme i zadane obrasce osjećanja i ponašanja, Velaga prikazuje kroz rad Trubo Art. Autorka provokativno postavlja pitanja o ulozi i cijeni ženskih emocija u društvenom narativu – kako su one oblikovane, potisnute, i kako se kroz turbo-folk i dalje projektuju kroz percepciju patrijarhalne kulture.

Simboličkim vezom prikazuje trajnu ranjivost i snagu žene u zajednici koja oscilira između emotivnog izražavanja i društvene represije. Ovi stihovi, lični i kolektivni, istovremeno postaju svjedočanstvo istorijskih rana i upozorenje o cikličnim obrascima koji se ne mijenjaju. Svjedočanstvo ženskih emocija, nametnutih od strane svijeta u kome vlada muški princip, nježno opisuju stihovi Desanke Maksimović. Ne, nemoj mi prići! Hoću iz daleka da volim i želim oka tvoja dva. Jer sreća je lijepa samo dok se ćeka, dok od sebe samo nagovještaj da.

Kroz rad Minotaur, Isidora Branković opisuje složenost odnosa u našoj imaginaciji i realnosti. Svjedočanstvo o čovjeku biku. Ženi u slobodi svojih nježnih i dubokih emocija vid zatvaraju teški okovi društvenih pravila, koji kao svileni šalovi padaju po našim licima. Sirova snaga spermatozoida koja uvijek nekako padne sa strane.

U radu Miraz, inspirisanom traumatičnim iskustvima svoje porodice tokom rata u Bosni devedesetih, Vladimirka Velaga koristi dve vezene plahte koje je njena majka kao djevojka izradila a kasnije sačuvala u izbjeglištvu i dodaje jorgan i jastuk na kojima interveniše. Umjetnica na jorganu i jastuku izvezuje rutu njihovog izbjegličkog puta, pretvarajući je u mapu ličnog i kolektivnog pamćenja. Ovaj rad simbolizuje izgubljeni dom i nesigurnu budućnost, dok ujedno slavi snagu ženskog nasljeđa, nježnosti i borbe za opstanak. Postelja više nije mjesto odmora, već svjedočanstvo prošlih trauma, koje više ne pripada ni jednom domu. Ćuteći ćemo otići! Gluho glamočko kolo moje majke, bake i njihove majke igrale su sigurno svakog petka na tihoj livadskoj žurci kako bi pokazale snagu i izdržljivost da biraju muža. A onda nema neću! Koja posljednja ostane.

Moja zemlja puna je blata. Puna trošne zemlje. Sada gluho glamočko igraju i žene i muškarci. U teškim cipelama. Lijepim haljinama i bižuterijom. Dok god pokazujemo snagu teškom igrom u blatu, ćuteći ćemo otići! Meni moj tata ne da u blato.

Manifestaciju povodom Dana ljudskih prava, koja će se održati u DKC „Incelu“u petak 6.12.2024., organizuje UNSA Geto u partnerstvu sa galerijom „Vagon“ i Kućom ljudskih prava iz Banjaluke a podržana je od Ambasade Kraljevine Holandije u Bosni i Hercegovini.

 

Povezane vijesti

HEROJI LJUDSKIH PRAVA: Hellen Keller, bljesak nade iz mraka i tišine

Hellen Keller

Hellen Keller je definitivno jedna od najprepoznatljivijih ličnosti u historiji borbe za prava osoba sa invaliditetom. Rođena je 27. juna 1880. u američkoj saveznoj državi Alabami, a već je sa devetnaest mjeseci izgubila vid i sluh zbog nepoznate bolesti, za koju današnji stručnjaci vjeruju da se radilo o određenom tipu meningitisa.

Kako i da li objaviti knjigu?

Foto: Debby Hudson/ Unsplash

Ursula Le Gvin je smatrala da pisanje podrazumijeva trostruki čin povjerenja: u sebe, u tekst i u čitaoca. Mnogi će se iznenaditi kad im se kaže da je to i mukotrpan rad. Da, dobro ste čuli, nije samo kopanje kanala posao, i olovka može da bude teška. Ko je ušao u proces stvaranja knjige, znaće da je objavljivanje nekad mnogo mukotrpnije. Pod tim teretom mnogi mladi pisci će izgubiti svaku vrstu povjerenja, u sebe i svoju vještinu pisanja, u tekst i njegovu vrijednost i konačno u čitaoca i njegovu sposobnost da razumije napisano. Eri de Luka je napisao pokušaj obeshrabrivanja pisaca, ali izgleda da je zaboravio da su u tome mnogo uspješniji izdavači.

Popular Articles