Izgradnja solarne elektrane Dubovik u Krupi na Uni mogla bi, umjesto da napuni budžet Srpske, da ga baci u dodatni minus. Prema informacijama u javnosti, ministar Petar Đokić potpisao je već ugovor sa jednim konzorcijumom, iako postoji tužba drugog konzorcijuma zbog nezakonitog dodjeljivanja koncesije. Zbog nepoštovanja procedure, Republika Srpska bi mogla da ostane bez posla ukupne vrijednosti 158 miliona maraka, i još i plati odštetu.
Koncesija za izgradnju elektrane u Krupi na Uni, vrijednosti čak 158 miliona maraka, dodjeljena je konzorcijumu firmi „SunnyFox“ iz Novog Grada i GTI iz Sarajeva u januaru ove godine, ali drugi ponuđači, odnosno konzorcijum firmi “Solar energetik“ iz Krupe na Uni, „Tempo kompani“ iz Beograda, „Interpromet“ iz Novog Grada i „Siming trade“ iz Foče podnio je tužbu protiv Vlade Republike Srpske zbog nezakonite dodjele koncesije.
Umjesto da sačeka okončanje ovog upravnog spora pred Okružnim sudom, resorni ministar Petar Đokić je potpisao ugovor o dodjeli koncesije sa konzorcijumom SunnyFox-GTI. Međutim, Đokić tvrdi da ministarstvo nema ništa s tim i da je Vlada donijela novo rješenje kojim je koncesija dodijeljena istom konzorcijumu.
„Ministarstvo nema s tim nikakvu vezu više niti nadlženosnost i smatram da smo i u ovom slučaju i u drugim slučajevima na zakonit način koji predviđa zakon o koncesijama i donijeli odluke ja sam kao ministar, a na prijedlog Komisije samo potpisao ugovor“,kaže Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva RS.
Pravobranilaštvo RS ranije je dalo negativno mišljenje i ocijenilo da nema uslova za zaključenje tog ugovora. Iz Republičke Komisije za koncesije za BN kažu da su oni bodovanje kandidata uradili po zakonu što je potvrdila i presuda Okružnog suda.
„Komisija za koncesije Republike Srpske je dostavila Vladi Republike Srpske prošireno obrazloženje u vezi izbora najpovoljnijeg ponuđača, usklađeno sa preporukama i stavovima iz presude Okružnog suda u Banjaluci“, kažu u Komisiji za koncesije RS.
Kada bi u nekoj uređenoj zemlji neki zvaničnik svojim potezima ugrožavao i ekonomiju i životnu sredinu to bi značila momentalna ostavka, ali kod nas je netransparentnost postala normalno ponašanje i ustaljena praksa, kaže Zoran Pavlović.
„Ne znam kako je moguće da se ministar ogluši na presude, u normalnoj zemlji se daju ostavke ali mi očigledno nismo normalna zemlja radimo sve na svoju štetu, a tu štetu platimo mi kao građani i u toj cijeloj situaciji ne mogu da razumem da ministarstvo pravde ne pokrene pitanje odgovorosti kad je potpisan dokument kad je rečeno da se koncesija ne može izdati“, kaže Zoran Pavlović, ekonomista.
Konzoricijum četiri firme koji je tužio Vladu Srpske može tražiti naknadu od čak 150 hiljada evra koje su uložili u izradu Studije ekonomske opravdanosti i ostale troškove u ovom postupku. Ovo je još jedan primjer gdje će, zbog tuđih grašaka, štetu opet plaćati građani Srpske, a oni koji su doveli do toga, neće odgovarati za propuste, smatraju u opoziciji.
„Do kad će institucije, prije svega mislim na Pravobranilaštvo, policija i pravosuđe tolerisati i nijemo posmatrati grube zloupotrebe i kriminal Petra Đokića koji iza sebe ostavlja stotine miliona maraka dugovanja i obaveza po sudskim presudama“, kaže Nebojša Vukanović, poslanik Lista za pravdu i red u NS RS.
„Jasno je da je počeo politički obračun kao u slučaju Šuma i da SNSD disciplinuje svoje partnere upravo na ovim temam koje se nisu smjele desiti SNSD-u treba postaviti pitanje dobro vi to znate već 15 godina zašto niste uradili ništa po tom pitanju“,kaže Jelena Trivić, predsjednik NF.
Solarna elektrana „Dubovik“ gradiće se na površini od 102 hektara na području opštine Krupa na Uni. Procijenjena vrijednost investicije je 100.126.000 maraka. Konzorcijum SunnyFox-GTI ponudio je jednokratnu koncesionu naknadu od 792 hiljade maraka, dok je planirana vrijednost projekta 158 miliona. S druge strane, konzorcijum četiri već pomenute firme koji je tužio Vladu Srpsku, ponudio je jednokratnu koncesionu naknadu od 611.000 maraka i investiciju od 122 miliona.