Foto: BHRT
Osumnjičenom za bludne radnje nad maloljetnikom, policijskom službeniku iz Policijske uprave Novo Sarajevo kojeg su jučer uhapsili pripadnici FUP-a, Tužilaštvo Kantona Sarajevo predložilo je određivanje jednomjesečnog pritvora. Prethodnih dana kruže objave i videosnimci o suočavanju sa predatorima, ukazujući im na njihove postupke. Sve to otvara brojna pitanja: ko i kako štiti djecu od pedofila?
Javnost u Bosni i Hercegovini svjedoči novom slučaju pedofilije. Zgrožena činjenicom da je to počinio policijski službenik, zabrinuta je za sigurnost.
“Pritvor je predložen zbog opasnosti da bi osumnjičeni boravkom na slobodi mogao utjecati na svjedoke, prikriti dokaze i ponoviti kazneno djelo”, saopšteno je iz Tužilaštva Kantona Sarajevo.
Proteklih dana u medijskom prostoru i na društvenim mrežama kruže objave suočavanja pojedinaca sa predatorima, ukazujući im na njihove postupke. No, kako su nam kazali nadležni, ni jedan MUP niti policijska Uprava ne sarađuju sa bilo kakvim organizacijama kako bi rješavali probleme u društvu.
Za krivična djela seksualnog iskorištavanja i zlostavljanja djeteta iz Krivičnog zakonika Republike Srpske, s obzirom na težinu krivičnog djela, propisane su različite kazne zatvora, u najdužem trajanju do 30 godina. U Registar pravosnažno osuđenih je upisano 247 lica.
“Izrečena kazna zatvora do jedne godine ne može se zamijeniti novčanom kaznom za krivična djela seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta”, naveli su iz Ministarstva pravde RS.
To da se kazna ne može otkupiti novcem zahtijeva i javnost u Federaciji BiH, vodeći se slučajem Kasumović, koji je jednogodišnju zatvorsku kaznu zbog seksualnog zlostavljanja maloljetnika otkupio za oko 36 hiljada maraka. Tek odnedavno postoji Registar u koji se upisuju pravosnažno osuđeni pedofili u Federaciji BiH, koji je tajan i trajan, bez mogućnosti brisanja imena.
VLADIMIR VASIĆ, sociolog
“Nažalost, živimo u takvom vremenu gdje je trom sistem, gdje kaznena politika očito ne odgovara stanju na terenu, umjesto da pratimo i, ako treba, svakog mjeseca da pravimo izmjene i dopune Krivičnog zakona sa ciljem prevencije, a ne samo sa ciljem kažnjavanja.”
Važan i prvi korak je ohrabriti se na razgovor o problemu, a porodica, okolina, društvo trebaju pružiti podršku.
dr. sc. GABRIEL PINKAS, profesor Filozofskog fakulteta u Tuzli
“Ukoliko dijete progovori i obrati se nekoj odrasloj osobi onda je vjerovatno da je veliki dio problema riješen, jer će ta osoba znati na koji način postupiti i kome se obratiti. Pedofilija je, prije svega, krivično djelo i prva adresa je sasvim sigurno policija, ali ima smisla potražiti pomoć drugih stručnjaka, poput stručnjaka u centrima za socijalni rad, psihoterapeuta, psihologa, psihijatara, itd.”
Nedavni slučaj dogovora 32-godišnjaka da se sa djevojčicom od 14 godina nađe u parku, okončan je tako što su potencijalnog predatora pojedinci uhvatili na djelu i spriječili u daljoj mogućoj namjeri. O ovome su obavijestili medije, ali ne nadležne institucije.