Sunday, November 24, 2024

Inicijativa za uvođenje femicida kao posebnog krivičnog djela upućena Parlamentu FBiH

Foto:  BHRT

Organizacija ‘Glas žene Bihać’ zajedno sa partnerima Fondacijom CURE iz Sarajeva, Udruženjem ‘Ženska vizija’ Tuzla, Udruženjem ‘Tim volim život’ Cazin, Udruženjem ‘Izvor’ Sanski Most uputila je Inicijativu za izmjenu i dopunu Krivičnog zakona FBiH na adresu Federalnog ministarstva pravde i Parlamenta FBiH.

– U proteklih nekoliko mjeseci, putem naših uličnih akcija, inicijativu za uvođenje femicida kao posebnog krivičnog djela u Krivičnom zakonu FBiH podržalo je 3.500 građana i 14 zastupnika iz Unsko-sanskog i Tuzlanskog kantona. Inicijativom tražimo uvođenje ubistva žena kao posebnog krivičnog djela teško ubistvo žene što jeste prvi nužan korak u stvaranju zakonskih uvjeta za sprječavanje i borbu protiv tog zabrinjavajućeg društvenog problema – navodi se u zajedničkom saopćenju za javnost podnosilaca inicijative.

Kako se ističe, u toj inicijativi predložili su uvođenje člana 166. a koji će regulirati ubistvo žene kao rodno zasnovano ubistvo za koje predlažu kaznu u trajanju od najmanje deset godine ili dugotrajnog zatvora.

– Ali smo naveli da rodno zasnovano ubistvo može biti počinjeno prema bliskoj osobi koju je počinitelj ranije zlostavljao, ranjivoj osobi, osobi koja se nalazi u odnosu podređenosti ili zavisnosti ili je djelo počinjeno u okolnostima spolnog nasilja ili zbog odnosa koji žene stavlja u neravnopravan položaj ili da postoje druge okolnosti koje upućuju da se radi o rodno zasnovanom nasilju. Osim toga, kako bi osigurali da se u sudskoj praksi dosljedno primjenjuje predloženo krivično djelo teško ubistvo žene, predložili smo da se u Krivični zakon uvedu i dodatne definicije ključnih pojmova radi bolje primjene i razumijevanja tog krivičnog djela a to su pojmovi roda, rodno zasnovnog nasilja, ženske osobe – navodi se.

Koordinatorica Projekta Neira Raković naglasila je da je inicijativa urađena po modulu krivično pravne norme femicida u Kaznenom zakonu Republike Hrvatske i predstavlja kvalitetan prijedlog krivično pravne norme – teškog ubistva žena zato što je žena jer obuhvata različite forme femicida od intimnog do femicida u oružanim sukobima.

– Inicijatva je sad u rukama Federalnog ministarstva pravde, koji trebaju da taj prijedlog upute Parlamentu FBiH. Za više informacija o kampanji i projektu posjetite našu web stranicu www.zenskamreza.ba ili našu Facebook stranicu Ženska mreža BiH – navodi se u zajedničkom saopćenju za javnost.

Ta kampanja je dio Projekta PRAGG koji financira Vlada Švicarske, a provodi konzorcij koji čine HELVETAS i NIRAS, u partnerstvu sa lokalnim partnerima Centri civilnih inicijativa (CCI) i Institut za razvoj mladih KULT.

(Vijesti.ba/FENA)

Povezane vijesti

NASILJE NAD ŽENAMA: Tromi sistem ohrabruje nasilnike

Foto: interview.ba

Kada prijave nasilje i odluče se na pravni postupak u kojem moraju svjedočiti o preživljenom višegodišnjem psihičkom i fizičkom zlostavljanju, žrtve se suoče sa tromim, nefunkcionalnim sistemom.

Od početka godine UBIJENO 9 ŽENA: Prošlo je godinu dana od ubistva Nizame Hećimović, a u Šipovu se desio novi femicid

Foto: Sanja Knežević/Novinarke protiv nasilja

U Gradačcu je u nedjelju mirnim protestom obilježena godina dana od svirepog ubistva Nizame Hećimović, a samo dan kasnije u Šipovu desio se novi femicid.

Popular Articles