Foto: JF Martin/Unsplash
Ekonomska sudbina nacija može se drastično promijeniti tokom vijekova ili čak u periodu od nekoliko decenija. Mnoge zemlje koje su danas siromašne ili srednje razvijene nekada su bile među najbogatijim na svijetu.
Nova.rs donosi pregled država koje su se nekada smatrale bogatim, a danas su siromašne i pojedine moraju da se oslanjaju na međunarodnu pomoć, prenosi Biznisinfo.
Tajland
Iako se Tajland suočava sa izazovima u smanjenju siromaštva, njegov BDP od 7.300 dolara po glavi stanovnika ostaje daleko ispod nivoa razvijenih ekonomija.
Tokom 16. i 17. vijeka Kraljevina Ayutthaya, koja je obuhvatala područje današnjeg Tajlanda, bila je bogatija od mnogih evropskih zemalja.
Međutim, trgovina je opala početkom 18. vijeka, a Kraljevina je 1765. godine napadnuta i uništili su je Burmanci.
Mali
Mali je danas jedna od najsiromašnijih zemalja, sa per capita BDP-om od samo 957 dolara.
Tokom vladavine Mansa Muse I, Mali je bio jedno od najbogatijih carstava u Africi, poznato po značajnim zalihama zlata i razvijenim trgovinskim vezama.
Nakon njegove smrti i uslijed napada susjednih teritorija, carstvo je postupno opadalo, a Mali i sada grca u siromaštvu.
Turska
Turska se ne može smatrati siromašnom, ali ni izuzetno bogatom. Tokom 16. vijeka, Osmansko Carstvo je bilo ekonomski moćno, obuhvatajući velike dijelove Evrope, Afrike i Bliskog Istoka.
Međutim, raspad carstva započeo je početkom 20. vijeka, naročito nakon Prvog svjetskog rata, a moderna Turska je nastala 1922. godine.
Indija
Indija se suočava sa niskim per capita BDP-om od oko 2.850 dolara. Međutim, u 17. vijeku, Mogulsko Carstvo predstavljalo je globalnu ekonomsku silu, sa više od 25% svjetskog BDP-a.
Nakon raspada carstva i britanske kolonizacije, Indija je izgubila mnogo svog bogatstva i moći.
Kuba
Kuba je danas pogođena komunističkom vladavinom i strogim američkim sankcijama. Prije 1959. godine, Kuba je imala visoki per capita BDP zahvaljujući industriji šećera i turizmu.
Ipak, nakon revolucije i pada sovjetskih subvencija 1990-ih, ekonomija je doživjela pad, dodatno pogoršan pandemijom COVID-19.
Irak
Irak je nekada uživao visoki standard života zahvaljujući svojim naftnim resursima.
Međutim, ratovi, sankcije i unutrašnja korupcija značajno su opteretili ekonomiju, koja se danas bori sa niskim per capita BDP-om i visokom stopom siromaštva.
Zimbabve
Zimbabve je nekada bio jedna od najrazvijenijih ekonomija u Africi. Nakon sticanja nezavisnosti od Britanije 1980. godine, zemlja je bila bogata zahvaljujući prirodnim resursima i poljoprivredi.
Međutim, pod vlašću Roberta Mugabea, ekonomija je počela da se urušava uslijed pogrešnih politika, dok trenutni predsjednik nada se da će nova otkrića nafte i gasa donijeti oporavak.
Nauru
Ova mala pacifička ostrvska nacija nekada je bila “najbogatije malo ostrvo na svijetu” sa per capita BDP-om od 11.900 dolara, ali se suočava s raširenim siromaštvom i neizvjesnom budućnošću.
Tokom 1970-ih, Nauru je uživao prosperitet zahvaljujući bogatstvu fosfata.
Međutim, kada su se rezerve fosfata iscrpile, zemlja je potrošila milijarde na luksuzne projekte, što je dovelo do ogromnog duga i gotovo bankrota 2000. godine. Danas se Nauru oslanja na međunarodnu pomoć.
Venecuela
Venecuela se suočava sa jednom od najgorih finansijskih kriza u istoriji, a njena ekonomija opala je više nego američka tokom Velike depresije. Per capita BDP sada iznosi samo 3.690 dolara, a procijenjeno je da 82% populacije živi u siromaštvu.
Nakon otkrića ogromnih naftnih rezervi u ranom 20. vijeku, Venecuela je postala jedna od najbogatijih nacija u regionu, ali je zavisnost od nafte dovela do ozbiljnih problema, posebno nakon pada cijena nafte 2015. godine.
Nacionalna ekonomija dodatno je pogođena sankcijama tokom mandata predsjednika Nikolasa Madura, što je dovelo do transformacije Venecuele iz jedne od najzdravijih ekonomija Latinske Amerike u najugroženiju.