Friday, November 22, 2024

Zatvara se fabrika obuće u Prnjavoru, 50 radnika ostaje bez posla

Foto: Screenshot/TVK3

Radnici prnjavorske fabrike obuće “Viale” okupili su se juče ispred pogona ove fabrike, jer su dan ranije dobili saopštenje da će fabrika biti zatvorena i da na posao više ne dolaze.

Kako radnici navode za TV K3, nisu dobili radne knjižice, a ističu da im se duguju i dvije plate, kao i da ih u slučaju otkaza sljeduju otpremnine i korištenje godišnjeg odmora.

Neki od radnika su u ovoj firmi već 20 godina, a kako su rekli direktor Fortunato Dalšašo u pogon je došao 15 minuta prije kraja radnog vremena u petak i saopštio da više neće biti direktor firme, kao i da firma odlazi u stečaj.

Ističu da im dodatna objašnjenja nije dao, osim da na posao više ne dolaze, a radne knjižice mogu preuzeti sljedeće sedmice.

“Fortunato Dalšašo je izjavio da nemamo prava na biro, kao i na preostale plate i otpremnine, tj. da se njemu po tom pitanju više ne obraćamo. Ništa nam nije dato dva zadnja mjeseca i sad smo prepušteni, jednostavno kao da smo izašli na ulicu. Nikakav dokument juče sa sobom nismo ponijeli da odlazimo iz firme koja se gasi”, kaže Grozdana Leburić, koja u “Vialu” radi 18 godina.

Ona kaže da je u firmi bilo zaposleno i oko 150 radnika, ali je dvije trećine nedavno dobilo otkaz. Ostalo ih je oko 50 i sad je i njih zadesila ista sudbina.

“Direktor je meni dao papir da ja idem na godišnji, od 2. do 19. septembra, poslao me na godišnji od sljedeće sedmice. I dolazi juče i kaže firma je u stečaju. I sada, niti mi je knjižica zaključena, ni ništa”, kaže Dragan Ignjatić, radnik ove firme.

Direktor Fabrike, Fortunato Dalšašo, se na brojeve poznate redakciji TV K3 u toku jučerašnjeg dana nije javljao, a radnici kažu da će angažovati advokata, kako bi ostvarili svoja prava, kao i da će do ponedjeljka ispred ulaza u fabriku uvijek biti neko od radnika, prenosi TV K3.

 

Povezane vijesti

Radnici GIKIL-a strahuju za opstanak kompanije

Foto: BHRT Global ispat koksna industrija Lukavac dnevno gubi milione maraka zbog prekida željezničkog transporta koksnog uglja iz luke Ploče. Umjesto željeznicom, prepromaterijal se doprema...

Rad s “glavom u torbi”: Samo u RS ove godine poginulo osam građevinaca, povrijeđene dočeka i neuplaćeno zdravstveno osiguranje

Foto: N1

Godišnje se u Bosni i Hercegovini desi na stotine povreda na radu koje nerijetko završe smrtnim ishodom. Posljednji slučaj teže povrede bilježi se u Banjaluci. No, nisu to jedini problemi bh. radnika. Ako nisu životno ugroženi, ugrožena su im prava. Loši uslovi rada manifestuju se na način da nakon povrede na gradilištu, radnika dočeka neuplaćeno zdravstveno osiguranje.

Popular Articles