Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Nova istraga o smrti nobelovca Pabla Nerude

Foto: Fundacion Pablo Neruda

Čile će još jednom pokušati da razriješi misteriju šta je zaista ubilo pjesnika nobelovca Pabla Nerudu, za koga mnogi vjeruju da je otrovan u vrijeme diktature Augusta Pinočea, saopštio je u utorak sud.

Apelacioni sud u Santjagu naložio je ponovno otvaranje istrage o smrti Pabla Nerude, koji je bio istaknuti član čileanske Komunističke partije kada je vojni diktator Augusto Pinoče preuzeo vlast 1973. godine, javlja France 24.

„Određuje se ponovno otvaranje istrage kako bi se proveli postupci“ koje su zatražili podnosioci pritužbe, a koji bi „mogli doprinijeti razjašnjenju činjenica“, naveo je u svojoj presudi žalbeni sud u Santijagu, objavila je agencija AFP.

Ponovno otvaranje istrage zatražila je rodbina pjesnika i Komunistička partija, čiji je Neruda bio član.

Presudom alepacionog suda stavljena je van snage odluka o zatvaranju istrage o uzrocima smrti Pabla Nerude, koja je donijeta u decembru.
Pablo Neruda umro je 23. septembra 1973. godine, 12 dana nakon Pinočeovog puča protiv socijalističkog predsjednika Salvadora Aljendea, inače velikog Nerudinog prijatelja.

Pretpostavka o atentatu pojavila se 2011. nakon otkrića Manuela Araje, koji je preminuo u junu 2023. godine, tada mladog aktivista i Nerudinog pomoćnika i vozača.

Prema toj teoriji o trovanju, Pablo Neruda je umro od injekcije dan prije odlaska u Meksiko, odakle je iz egzila planirao da predvodi opoziciono djelovanje protiv Pinočeovog režima.

Zvanična verzija do tada je bila da je Neruda umro od raka prostate.

Tijelo pjesnika je ekshumirano je u aprilu 2013. iz kripte u čileanskom mjestu Isla Negra gdje je počivao od 1992. godine.

Francuska agencija podsjeća da je, prema zvaničnim podacima, diktatura Augusta Pinočea, koja je trajala 17 godina, iza sebe ostavila oko 3.200 žrtava, uglavnom ljevičarskih aktivista i drugih osumnjičenih protivnika njegovog režima, prenosi Danas.

Povezane vijesti

IZBORNI POST FESTUM: Šta reći nakon što je Berilo pobijedio iz pritvora?!

Stari Grad – ostao Čengić, Tuzla – ostao Lugavić, Vlasenica – ostao Kraljević, Trnovo – ostao Berilo. Promjene samo u Novom Sarajevu. Gradonačelnica postala načelnica

Prvi efekti neradne nedjelje: Kupci preselili u Srpsku, u Mostaru ipak radili

Ilustracija

Nakon ogromnih subotnjih gužvi - u nedjelju, prvog dana primjene izmijenjenog Zakona o unutrašnjoj trgovini, bilo je mnogo slobodnog mjesta ispred većih trgovačkih centara u Sarajevu. Katanci i obavještenja bili na svim trgovačkim radnjama, osim na nekolicini onih u djelatnostima izuzetih od zakona.

Popular Articles