Saturday, November 23, 2024

Zaštićeno stanište ”Tišina” proglašeno za jednu od top destinacija svijeta

Foto: zs-tisina.com

Na međunarodnoj konferenciji “Zelena destinacija”, održanoj u Talinu u Estoniji, zaštićeno stanište “Tišina” kod Šamca proglašeno je za jednu od 100 top priča zelenih destinacija u prošloj godini. Opština Šamac je, u saradnji sa GIZ-om i Green Vision u BiH, započela proces sertifikacije bare Tišina kao zelene destinacije, jedne od pet destinacija u BiH.

Netaknuta priroda, raznovrsna i autohtona flora i fauna – 130 vrsta ptica, ugrožene vrste vodozemaca i 270 vrsta močvarnih biljaka učinili su Tišinu rijetkim eko sistemom, privlačnim za naučne istraživače. A da bi postala primamljiva turistička destinacija potrebno je urediti infrastrukturu, izgraditi dodatne sadržaje, bungalove, parking, nabaviti čamce, postaviti nekoliko vidikovaca, urediti i osvijetliti staze.

“Radili smo na izmuljavanju postojeće vodene površine kako bismo obezbijedili dotokvode bogate kisikom, da ne bi došlo do pomora životinjskog a i biljnog svijeta”, kaže Vedrana Mihaljčić iz Odjeljenja za prostorno uređenje Opštine Šamac, prenosi bhrt.ba

Na inicijativu Društva za istraživanje i zaštitu biodiverziteta Vlada Republike Srpske proglasila je prije četiri godine ovo područje zaštićenim staništem. Nerijetko samostalni istraživači dolaze u Tišinu kako bi istraživali močvarne ptice, biljke i ribe.

“Tišina je netipično močvarno stanište nastalo hidro procesima gdje je došlo do izdvajanja bara u obliku potkovice koje su nastale od nekadašnjih tokova rijeke Save. Ovdje ima šest tipova staništa koji su zaštićeni na nivou EU”, ističe Jovica Sjeničić iz Društva za istraživanje i zaštitu biodiverziteta.

Stanovnici Šamca ponosni su što se Tišina našla među 100 zelenih destinacija u svijetu.

Tišinu je u proteklih godinu dana posjetilo 300 stranih turista. Šamac je tranzitno područje i to je šansa da turisti svrate i posjete ovaj prirodni raritet.  Načelnik Šamca kaže da su uložili 60.000 maraka u infrastrukturu. Očekuje pomoć institucija na nivou Republike Srpske i Bosne i Hercegovine i ozbiljniji pristup turističkom potencijalu. Naročito sad kad su među svjetskim eko destinacijama. 

“Mislim da ova lokacija omogućava da ozbiljan broj turista iz Evrope dođe ovdje. U tom pravcu nekih pet projekata vrijednih 300.000 maraka, Opština ne može sama isfinansirati. Mi ćemo se i dalje prijavljivati na međunarodne projekte, ali nam je potrebna podrška našin institucija”, naglašava načelnik Šamca Đorđe Milićević.

Zbog povećanog interesovanja turista za ekološkim destinacijama, Evropska unija i Vlada Njemačke sufinansiraju projekat za održivi turizam u BiH u okviru kojih su osim Tišine – Bosanska Krupa, Nacionalni park Kozara, Spomenik prirode Skakavac kod Sarajeva i Trebinje. 

 

Povezane vijesti

Mačke imaju veliki uticaj na fizičko i mentalno zdravlje svojih vlasnika

Foto: Yerlin Matu/ Unsplash

Mačke žive sa ljudima hiljadama godina, donoseći im radost svojim predenjem i ludorijama, a nova istraživanja otkrivaju dubok uticaj ove životinje na naše fizičko i mentalno zdravlje, ali i upozoravaju na određene opasnosti.

Gdje su nestali Iliri? 5 teorija o sudbini drevnog naroda

Gdje su nestali Iliri? To je pitanje koje već vijekovima intrigira istoričare, arheologe i ljubitelje drevne prošlosti. Iliri, drevni narod koji je nekada naseljavao veliki dio Balkanskog poluostrva, nestali su iz istorijskih zapisa gotovo bez traga. No, je li njihov nestanak zaista potpuna misterija ili možemo ponuditi neka rješenja?

Popular Articles