Foto: Ralph Gatti/ France-Presse — Getty Images
Iako mu je trebalo nekoliko godina da razvije svoj pogled na globalno tržište, Dejvid Bouvi postao je jedna od najkreativnijih sila svoje generacije početkom 1970-ih.
Poslije obećavajućeg rada na pjesmama ‘Space Oddity’ i ‘Hunky Dory’, muzički kameleon postigao je prvi vrhunac u konceptualnom albumu “The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders From Mars”.
Bouvi je održao odličan nivo tokom sredine 1970-ih i dostigao još jedan umjetnički vrhunac sa svojom slavnom Berlinskim trilogijom: “Low”, “Heroes” i “Lodger”. Daleko od glamuroznog sjaja Ziggy Stardusta, ovi albumi bili su eksperimentalniji, koristeći najsavremenije sintisajzerske teksture i metode produkcije zahvaljujući Brajanu Inou i Toniju Viskontiju.
Berlinska trilogija bila je gotovo univerzalno inspirisana avanturama Bouvija i Igija Popa na evropskom kontinentu. Kako se može pretpostaviti, veći dio vremena proveli su u njemačkoj prestonici, Berlinu, koji je tada bio podijeljen na dva dijela Berlinskim zidom dugim 155 kilometara, koji je razdvajao Istočnu i Zapadnu Njemačku.
Inspirisan politički nametnutom podjelom grada, Bouvi je napisao singl ‘Heroes’ 1977. godine, možda svoj najpopularniji hit iz berlinske ere. Umjesto klasičnog refrena, Boui koristi motiv i završni refren “We can be heroes”, koji se odnosi na naratora i njegovu ljubavnicu.
Bouvi je znao bolje nego da jednostavno ispriča svoju priču, ali znajući situaciju u vrijeme pisanja, očigledno je na koji zid se odnosi peti stih.
Ranije u pjesmi, “I wish you could swim/ Like the dolphins, like dolphins can swim”, sugeriše da narator želi da njegova ljubavnica, navodno zarobljena na istočnonjemačkoj strani zida, uživa u slobodi velikog mora. Zatim Bouvi pjeva, “We can beat them, for ever and ever”, vjerovatno aludirajući na Grenztruppen, koji su čuvali zid.
U petom stihu, tik pre završnog refrena, Bouvi pjeva, “I, I can remember/ Standing, by the wall/ And the guns, shot above our heads/ And we kissed, as though nothing could fall”. Ovaj dio priče vidi par kako se suprotstavlja ustrojstvu u ime ljubavi, rizikujući svoje živote dok lete meci.
Priča ispričana u pjesmi ‘Heroes’ je, naravno, fantazija, ali zasnovana na veoma stvarnim događajima.
– Jednog dana, Dejvid je objavio da ima tekst napisan za ‘Heroes’, ali da mora da napiše još nekoliko stihova. I tog dana, Antonia Mas, koja je pjevala prateće vokale na ‘Beauty and the Beast’, bila je u studiju – ispričao je Viskonti u ranijem intervjuu za BBC.
– Dejvid nije mogao da se koncentriše dok smo mi bili u studiju, pa nam je rekao, ‘da li biste vas dvoje izašli u šetnju?’ ali to nije bilo sjajno mjesto za šetnju – nastavio je. – Tako smo šetali iza studija i mogli smo da vidimo kontrolnu sobu, a pretpostavljam da smo i mi bili vidljivi jer smo Antonia i ja razmijenili poljubac pored zida. Vratili smo se u studio, a Dejvid se smješkao. Imao je onu vrstu smijeha mačke koja je pojela krem, a ja sam rekao, ‘Šta ima?’ i rekao je, “pa vidjeli smo vas kako se ljubite pored zida, i to je ušlo u pjesmu”.
Kada su 1989. godine ljudi Njemačke ustali da sruše Berlinski zid u jednom od najznačajnijih trenutaka moderne istorije, pjesma ‘Heroes’ Dejvida Bouija postala je simbol otpora i slobode. Kada je Bouvi preminuo 2016. godine, njemačka vlada se zvanično zahvalila Starmanu na doprinosu:
“Doviđenja, Dejvid Bouvi. Sada si među herojima. Hvala ti što si pomogao da se sruši zid”.
Dejvid Bouvi rođen je da današnji dan, 8. januara 1947. u Brikstonu u Engleskoj. Preminuo je 10. januara 2016. poslije duge borbe s rakom jetre.