Wednesday, November 20, 2024

UN: 289 djece poginulo u Sredozemnom moru u 2023.

Foto: EPA

Oko 289 djece izgubilo je život u prvih šest mjeseci 2023. pokušavajući doći u Evropu preko Sredozemnog mora, što je znatan porast, saopštile su Ujedinjene nacije.

Taj je broj dvostruko veći nego u prvih šest mjeseci 2022., dodao je UN-ov fond za djecu (UNICEF), pozivajući na uspostavu sigurnih humanitarnih koridora koji će omogućiti da se djeca sklone u Evropu.

“Broj djece koja su izgubila život pokušavajući prijeći Sredozemno more i doći u Evropu udvostručio se u prvom polugodištu u odnosu na isto razdoblje lani”, rekla je čelnica za migracije i raseljene osobe u UNICEF-u, Verena Knaus.

“Ocjenjujemo da je 11.600 djece u prvih šest mjeseci ove godine prošlo tim putem, što je dvostruko više nego u istom razdoblju 2022.”, dodala je.

Djeca moraju znati da nisu sama

U prva tri mjeseca 2023., oko 3.300 djece na toj ruti – što je 71 posto ukupnog broja – nisu imali pratnju ili su bili odvojeni od porodice, navodi UNICEF.

To je triput više nego u istom razdoblju lani.

“Ta djeca moraju znati da nisu sama. Čelnici cijelog svijeta moraju odmah reagovati”, istakla je Verena Knaus.

Eurozastupnici su u četvrtak tražili donošenje “strategije sigurne i stalne potrage i spašavanja” migranata na Mediteranu, pošto je sredinom jula kod grčke obale potonuo brod, pri čemu je možda poginulo više od 600 ljudi, piše AFP a prenosi Hina.

Oronula i prekrcana koćarica koja je isplovila iz Libije potonula je blizu Grčke u noći na 14. jula. Samo su 104 putnika spašena s brodice na kojoj je bilo oko 750 ljudi, ističu eurozastupnici. Pronađena su 82 tijela, a pretpostavlja se da su i ostali mrtvi.

Izvor: Agencije
 
 

Povezane vijesti

Diskriminacija : Neujednačene porodiljske naknade u različitim dijelovima BiH

Foto: Miomir Jakovljević/RINGIER

Iako se Bosna i Hercegovina mnogim međunarodnim konvencijama obavezala da će štiti sva ljudska prava i da neće dozvoliti diskriminaciju, praksa je mnogo drugačija.

Previše igračaka šteti dječijem razvoju, nauka utvrdila i zašto je to tako

Foto: George Bakos/ Unsplash

Manje igračaka ne doprinosi samo njihovoj sreći, već i emocionalnom i mentalnom zdravlju.

Popular Articles