Petak, 27 Decembra, 2024

Čarobni nacionalni park koji je ujedno poslužio i kao inspiracija za film “Avatar”

Foto: Alexander Schimmeck/Unsplash

Okupite sve obožavatelje filma Avatar i poklonike prirodnog čuda, jer postoji veličanstveno mjesto koje se mora dodati na njihove popise. Zove se Nacionalni park Zhangjiajie, a nalazi se u Kini, kao dio slikovitog područja Wulingyuan. Sastoji se od jedinstvenih kamenih formacija i stijena koje kao da lebde u zraku. Zhangjiajie je poslužio kao inspiracija za plutajuće „Hallelujah Mountains od Pandora“ u popularnom Avataru, koji je, po izlasku 2009., doveo reflektore u ovaj krajolik koji oduzima dah.

Smješten u sjeverozapadnom dijelu provincije Hunan u Kini, ovaj nacionalni park ime je malog sela smještenog unutar njegove granice koje je prilično popularno među turistima. S kamenim stupovima i često obavijenim niskim oblacima i maglom, mjesto izgleda čarobno i, doista, nestvarno. Iako podsjeća na topografiju krša, teren nema temeljni vapnenac i nije nastao kemijskim otapanjem, što je bitna tvar krša.

Zhangjiajie foto Robin Noguier Tslr2zdQdnw unsplash

Foto: Robin Noguier/Unsplash

Nacionalni park Zhangjiajie bio je prvi nacionalni park šuma kojeg je Kina priznala 1982. Hodajući po mjestu potrebno je samo malo mašte da zamislite stupove koji lebde baš poput planine Aleluja na mjesečevoj Pandori u izmišljenom filmu Avatar koji je režirao Jamesa Cameron. Zanimljivo je da je kineska vlada pokušala cenzurirati ovaj film budući da bi, prema državnoj kineskoj filmskoj grupi, Avatar mogao isprovocirati publiku da poveže nevolje osuđenih ljudi iz “Na-vi” s onima milijuna pravih Kineza koji su bili iseljeni iz svojih domova kako bi služili urbanim graditeljima. Ova afera rezultirala je prijevremenim povlačenjem “kontroverznog” Avatara iz kineskih kina.

Cijelim lokalitetom dominira niz izvanrednih stupova i vrhova od 3.100 kvarc-pješčenjaka, od kojih su većina visoki preko 200 metara. Stupove karakteriziraju vrhovi kvarc-pješčenjaka koji ih čine jedinstvenima u svijetu. Ove stijene, zajedno s prirodnim mostovima i špiljama, upotpunjuju estetski privlačan krajolik ukrašen maglom i oblacima. Oni također sadrže značajna staništa endemskih vrsta biljaka i životinja, čija ustrajnost predstavlja univerzalne prirodne vrijednosti koje je predstavio službenik Nacionalnog parka Zhangjiajie. Među raskošnim vrhovima, skrivenim u gustom, čipkastom zelenilu, teku atraktivni potoci, bazeni, slapovi i rijeke koji pružaju prohladni, spokojan ambijent tijekom ljetnih dana.

Za razliku od drugih područja Kine, ovo mjesto nema dugu povijest ljudske civilizacije. U prošlosti se smatralo nepristupačnim i udaljenim područjem koje su posjećivali samo oni najhrabriji. Prema nekim lokalnim legendama, izvjesni gospodar iz dinastije Han odlučio je tu ostati u potpunoj izolaciji, a kada je preminuo, ostao je pokopan ispod jednog od visokih vrhova. Od pamtivijeka, geološke formacije slikovitog područja Wulingyuan, koje je UNESCO proglasio svjetskom baštinom 1992. godine, fascinirale su i intrigirale ljude.

Zhangjiajie foto Tao Yuan rCj SxMy1ag unsplash

Foto: Tao Yuan/Unsplash

Prije otprilike 3 milijarde godina ovo je područje bilo prekriveno ogromnim dijelom okeana. Uslijed niza geoloških promjena, dno okeana se podiglo, a stupovi i vrhovi oblikovali su se nakon postupnog rezanja, mrvljenja i erodiranja kopna milijunima godina.

Tijekom tisućljeća vjetar, voda i led uzrokovali su vremenske prilike koje su rezultirale današnjim kamenim formacijama na ovom mjestu poput litica, lukova, kanjona, špilja i drugih kamenih struktura koje stvaraju ovaj jedinstveni kineski krajolik. Godišnje mjesto posjeti oko 30 milijuna turista. Godine 2015. izgrađena je nova atrakcija kako bi privukla još više: najduži stakleni most na svijetu koji, navodno, hvale i posjećuju samo najodlučniji posjetitelji.

ZZ

 

Povezane vijesti

Endemski pauk pronađen na Ozrenu dobio naučno ime po planini

Foto: UG Fojničani

U Doboju je juče predstavljen ozrenski pauk porrhomma ozrenensis, koji je naziv dobio prema mjestu pronalaska planini Ozren i predstavlja endemsku vrstu na Balkanu.

Prirodna obnova sjemena Pančićeve omorike još uvijek je enigma za naučnike

Foto: Milomir Kovačević

Omoriku je 1875. godine, kao novu vrstu za nauku, u zaseoku Đurići u Zaovinama na Tari otkrio Josif Pančić, čuveni botaničar i osnivač Botaničke bašte. Ovo otkriće privuklo je veliku pažnju botaničara toga doba, a i danas se smatra jednim od najznačajnijih botaničkih otkrića u Evropi 19. vijeka, piše rts.

Popular Articles