Foto: Shutterstock
Jedna legenda kaže da na njenom vrhu živi divlje božanstvo, dok druga da je za sve kriv jedan medvjed.
Stijena je prvobitno nosila ime Medvjedova jazbina. Ali nakon što je prilikom jedne ekspedicije iz 1875. godine, prevodilac na pogrešan način preveo riječi indijanskog starešine plemena Lakota – atrakcija je nazvana Кuća lošeg Boga, a zatim i Đavolja kula.
Indijanci su vjerovali da na vrhu džinovske litice živi divlje božanstvo, koje se s vremena na vrijeme naljuti na ljude i uz igru i udarce u bubanj, izaziva grmljavinu i najavljuje da kreće u osvetu. Iako ovo nije jedina legenda koja se vezuje za ovo mjesto, svakako je najpopularnija.
Zajedno sa onom koja objašnjava ime Medvjedova jazbina, a ima veze sa sedam sestara koje je napao medvjed dok su šetale šumom. Djevojke su se kad su videle medvjeda popele na mali kamen i počele da se mole Bogu da ih spase. Bog je čuo molitve, kamen je počeo brzo da raste i narastao je do ogromne veličine. Medvjed nije mogao da dođe do sestara, a na obroncima planine ostali su samo tragovi njegovih kandži. Vremenom su se sestre pretvorile u zvijezde.
Đavolja kula je nastala djelovanjem prirodnih procesa
Za geologe nije misterija kako je nastala Đavolja kula. Prije nekoliko desetina miliona godina, more je pokrivalo većinu teritorije na kojoj se nalazi. Na njegovom dnu skupljao su debeli sediment, a kroz mjesto na kom se danas nalazi kula kretala se magma. Кrečnjak, škriljci i peščari su se širili, a magma bi se prije nego što stigne na površinu, smrzla, formirajući u visinu bazaltno tijelo slično stubu. Nekoliko miliona godina poslije, more se povuklo i započet je proces erozije koji i danas traje.