Wednesday, November 20, 2024

Zara i H&M među modnim brendovima optuženim za iskorištavanje radnika u Bangladešu

 Foto: EPA

Veliki međunarodni modni brendovi, uključujući Zaru, H&M i GAP, iskorištavaju radnike u tektstilnoj industriji Bangladeša, a neki od njih su umiješani i u nepravedne prakse, pokazuje nova studija.

U istraživanju više od 1.000 fabrika koje su proizvodile odjeću u Bangladešu za globalne kompanije tokom pandemije korona virusa otkriveno je da su mnoge od njih bile plaćene isto uprkos globalnoj pandemiji i rastućim troškovima, objavljeno je u studiji Univerziteta Aberdeen i grupe Transform Trade.

Više od polovine fabrika doživjelo je barem jedno od navedenog: otkazivanje narudžbi, odbijanje plaćanja, smanjivanje cijena ili odgađanja plaćanja.

“Takve nepravedne trgovinske prakse utjecale su na zaposlenike te rezultirale gubitnkom poslova i manjim platama”, navodi se u studiji.

Od 1.138 brendova koji se navode u studiji, 37 posto je učestvovalo u takvim praksama, uključujući Zaru, H&M, Lidl, GAP, New Yorker, Primark, Next i druge.

Studija također pokazuje da je jedna od pet fabrika imala problem da plati zakonski minimalac otkako su ponovo počeli raditi nakon zatvaranja tokom 2020. godine.

Postizanje sigurnosnih standarda

U izvještaju se navode odgovori nekoliko kompanija.

Njemački Lidl rekao je da je uzima takve “optužbe veoma ozbiljno”, dodajući da “preuzima odgovornost prema radnicima u Bangladešu i drugim zemljama”.

Primark je naveo da je zbog pandemije, u martu 2020, morao donijeti “veoma tešku odluku da otkaže sve narudžbe”.

U augustu se tekstilna industrija Bangladeša suočila i sa opadanjem globalne potražnje i sa energetskom krizom.

Istog mjeseca, veliki globalni modni brendovi napravili su dvogodišnji pakt sa tekstilnim radnicima i vlasnicima fabrika kako bi se produžili već postojeći dogovori o potpunoj odgovornosti kompanija za postizanje sigurnosnih standarda za radnike.

Iskorištavanje radnika i loši radni uvjeti došli su u centar pažnje nakon što se srušio kompleks Rana Plaza 2013, a poginulo je više od 1.100 radnika, što je bila jedna od najvećih tragedija u tekstilnoj industriji.

Izvor: Agencije

Povezane vijesti

Rad s “glavom u torbi”: Samo u RS ove godine poginulo osam građevinaca, povrijeđene dočeka i neuplaćeno zdravstveno osiguranje

Foto: N1

Godišnje se u Bosni i Hercegovini desi na stotine povreda na radu koje nerijetko završe smrtnim ishodom. Posljednji slučaj teže povrede bilježi se u Banjaluci. No, nisu to jedini problemi bh. radnika. Ako nisu životno ugroženi, ugrožena su im prava. Loši uslovi rada manifestuju se na način da nakon povrede na gradilištu, radnika dočeka neuplaćeno zdravstveno osiguranje.

FBiH – Prva neradna nedjelja za radnike u trgovini 17. novembra

Foto: Novi list

Prva neradna nedjelja za radnike u trgovini biće narednog vikenda, odnosno 17. novembra, ovo je upravo saopštio federalni ministar trgovine Amir Hasičević nakon sastanka koji je održan u zgradi Vlade FBiH, piše Oslobođenje.

Popular Articles