Subota, 21 Decembra, 2024

Prekrasni Akhal-teke konji

Akhal-teke, ili Ahaltekinci, su apsolutno prekrasni konji za koju većina stručnjaka tvrdi da su bez ikakve sumnje jedna od najstarijih pasmina na svijetu. Porijeklo vuku sa prostora današnjeg Turkmenistana gdje se još uvijek nalaze na nacionalnom emblemu.

Jako su izdržljivi i prilagodljivi ekstremnim uslovima života, kao i svaki tipični nomadski konj, a pored toga su jako tvrdoglavi i vežu se za samo jednog čovjeka.

Plemena Turkmenistana su selektivno uzgajali ahaltekinace već 3.000 godina, a koristili su ih uglavnom za napade na druga plemena. Pasmina je korištena i u borbi protiv ruskog carstva, a kada je Turkmenistan izgubio, veliki broj konja postao je vlasništvo Rusije, gdje ih se veliki broj i danas nalazi.

Ahaltekinci 3

Legenda kaže da se ahaltekinac uvijek okreće prema Suncu, te da je najsretniji kada ga ono obasjava. Upravo tada ovi konji postaju sinonim elegancije, kada se njihova dlaka presijava na Suncu dajući im jedinstven izgled ‘zlatnog konja’.

Trenutno u svijetu ima oko 6.600 ahaltekinaca, uglavnom u Turkmenistanu i Rusiji, iako se u mnogo manjem broju mogu pronaći širom Evrope i Sjeverne Amerike.

Ahaltekinci 10

Povezane vijesti

Endemski pauk pronađen na Ozrenu dobio naučno ime po planini

Foto: UG Fojničani

U Doboju je juče predstavljen ozrenski pauk porrhomma ozrenensis, koji je naziv dobio prema mjestu pronalaska planini Ozren i predstavlja endemsku vrstu na Balkanu.

Prirodna obnova sjemena Pančićeve omorike još uvijek je enigma za naučnike

Foto: Milomir Kovačević

Omoriku je 1875. godine, kao novu vrstu za nauku, u zaseoku Đurići u Zaovinama na Tari otkrio Josif Pančić, čuveni botaničar i osnivač Botaničke bašte. Ovo otkriće privuklo je veliku pažnju botaničara toga doba, a i danas se smatra jednim od najznačajnijih botaničkih otkrića u Evropi 19. vijeka, piše rts.

Popular Articles